Němec žaluje výrobce teflonové trouby kvůli úhynu dvou ochočených papoušků

Neobvyklý případ bude řešit soud v sousedním Německu. Majitel dvou ochočených papoušků, kteří uhynuli bezprostředně poté, co použil novou troubu na ohřívání jídla s odkapávačem z teflonu, chce náhradu újmy po jejím výrobci. Šestnáctiletý papoušek Chicco a dvanáctiletý Coco doplatili na ohřívání zmražené pizzy. „Slyšel jsem skřípění a pak už jsem jen viděl, jak moji dva papoušci leželi mrtví na dně klece,“ popsal deníku Westdeutsche Allgemeine Zeiting chovatel Manfred Heinz.

Chovatel vyčíslil újmu na 50 tisíc korun

List neuvedl, o jaký druh papoušků se jednalo, podle Heinze byla ale jejich pořizovací cena tisíc euro (asi 25 tisíc korun). Po výrobci teflonové trouby chce zaplatit škodu 2 100 euro, tedy asi 52 tisíc korun, které podle jeho právního zástupce představují i „bolestné“ za ztrátu milovaných ptáků. Heinz je přesvědčen o tom, že papoušky zabily teflonové výpary, o jejichž nebezpečnosti pro ptáky prý neměl ani tušení. „Zjistil jsem to až později na internetu,“ řekl listu. Výrobce trouby podle něj měl před tímto rizikem zákazníky varovat.

K TÉMATU: Pět největších hrozeb pro vašeho ochočeného papouška

Chovatel proto zažaloval nejen firmu, která troubu vyrábí, ale i obchod, ve kterém ji koupil. V žalobě podané u soudu v Dortmundtu tvrdí, že před jedovatými výpary pro ptáky měli varovat oba, nebo alespoň přinejmenším prodejce. Soudce ale žádá znalecký posudek, zda jsou výpary teflonu pro ptáky tak nebezpečné, jak se tvrdí. Teflon je přitom zmiňován mezi největšími riziky pro ptáky chované v zajetí, varování před ním obsahuje drtivá většina příruček pro chovatele exotického ptactva. Právě kvůli teflonu se nedoporučuje chovat papoušky v kuchyni a blízkých místnostech.

Teflon je vůbec největším zabijákem papoušků (Foto: Astrolife.cz)

Jde o všeobecně známou věc, hájí se výrobce

Právě všeobecná informovanost o nebezpečnosti teflonových výparů pro papoušky a další ptáky chované doma by mohla pomoci právním zástupcům výrobce trouby a jejího prodejce. „Mohli by to proti Heinzovi použít, protože jako majitel ptáků si měl včas uvědomit všechna možná rizika,“ konstatuje německý list. Majitel kvůli prokázání přímé souvislosti mezi teflonovou troubou a úhynem papoušků dokonce soudu nabídnul exhumaci ptáků a odebrání vzorků pro testy. Soudce Josef Kneirbein ale tento nápad odmítl: „Měli bychom je nechat odpočívat v pokoji.“

Teflon je jednoznačně největším jedem pro papoušky chované v domácnosti. Výpary z něj jsou pro ptáky velmi toxické. Už po dvou až třech minutách vaření na teflonové pánvi se začínají z povrchu nádobí odpařovat plyny, které způsobují nevratné poškození plic a vedou k udušení zvířete. Papoušek přitom nemusí být přímo v místnosti, kde se teflonové nádobí používá, ale třeba i ve vedlejším pokoji, kde jsou otevřené dveře. Otrava teflonem vede ke krvácení do plic a vede k jejich edému, jehož následkem je právě udušení.

Pokud je papoušek přímo v místnosti, kde se vaří na teflonovém nádobí, může uhynout do několika minut. Je-li ve vedlejší místnosti, kam může odpařený plyn volně pronikat, k úmrtí dochází do několika hodin, maximálně pak do druhého dne. Majitelé takového papouška si většinou ani neuvědomují, v čem udělali chybu a zjevně nemocnému zvířeti už nemohou nijak pomoci. Známé jsou i případy, kdy takto uhynul větší počet ptáků najednou.

[poll id=“71″]

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. ledna 2013

Dálší článek

Soud v Bangladéši nařídil vrátit do ZOO samce ararauny, po kterém tesknila samice

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější