Středně velký, vzácnější druh amazoňana. Celkově je zbarven zeleně, na spodních partiích světleji s modrým odstínem. Na čele, přední části temene a uzdičce je bílý, zadní část krku, okolí očí a horní líce má žluté. Spodní líce a hrdlo jsou zelené s modrým nádechem a černým lemováním konců pírek. Krajní ocasní pera jsou u kořene červená, na vnějším praporu s modrým odstínem. Zobák je rohové barvy, oko oranžové a běhák světle šedý. Dorůstá délky 33 cm a hmotnosti do 270 g.
Divoká populace tohoto papouška obývá výhradně severní Venezuelu a blízké ostrovy. Je poměrně vzácný, BirdLife International odhaduje počet volně žijících jedinců na 2,5 až 10 tisíc. Proto byl zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů. Existují dva poddruhy: amazoňan žlutoramenný venezuelský (Amazona barbadensis barbadensis), který žije výhradně na pevnině a amazoňan žlutoramenný Rotschildův (Amazona barbadensis rothschildi), jehož výskyt se omezuje na ostrovy a je vzácnější.
Chov v zajetí
Do České republiky se začal více dovážet až koncem 80. let minulého století. Jde o zřídka chovaný druh, ale nepatří mezi drahé papoušky. Na chov je náročný stejně jako ostatní amazoňané – samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. Většímu rozšíření v tuzemských chovech brání jeho zařazení mezi druhy, na které se vztahuje mezinárodní úmluva CITES.
V tuzemsku jej poprvé odchoval v roce 1992 Václav Novotný. Nyní jej odchovává více českých chovatelů, nepatří ale mezi tolik vyhledávaný druh, vyjma specialistů na amazoňany.
Dostupnost a cena
Sporadicky je nabízen v chovatelské inzerci na českých webech. Nepatří mezi drahé druhy, v roce 2011 se cena za jedince pohybovala okolo 10 tisíc korun. Samice a pohlavně dospělí ptáci, nemluvě o harmonizujících párech, které za sebou mají úspěšné odchovy, bývají dražší. Zájemce o tento druh musí počítat s tím, že se na amazoňana žlutoramenného vztahuje povinnost registrace podle mezinárodní úmluvy CITES.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.