Američané se chystají založit už čtvrtou divokou populaci amazoňanů portorických ve volné přírodě

Amazoňan portorickýUVNITŘ VIDEO – Portoriko budou brzy obývat už čtyři zcela samostatné divoké populace kriticky ohroženého amazoňana portorického. Papoušek, jemuž v roce 1975 hrozilo bezprostřední vyhubení, protože ve volné přírodě přežívalo posledních 13 ptáků, už nyní obývá portorický národní park El Yunque, státní lesy Rio Abajo a nejnověji byl uměle vypuštěn v národním parku Monte del Estado v regionu Maricao State Forest na západě ostrova. Čtvrtý biotop chce portorický Úřad na ochranu přírodních a enviromentálních zdrojů (DNER) vybrat na severu země, řekl webu Elnuevodia.com ředitel oddělení pro rybolov a ochranu přírody Miguel Antonio Garcia.

Rok seznamování s divočinou z voliéry

V případě posledního vypouštění amazoňanů portorických v parku Monte del Estado ochránci přírody seznamovali papoušky s okolním biotopem skoro rok. Na odlehlém místě postavili obrovskou proletovou voliéru, v níž simulovali podmínky portorické divočiny. „Ptáci jsou v této kleci téměř rok, létají a posilují tím své svaly, aby co nejvíce maximalizovali svoji šanci na přežití ve volné přírodě. V celé voliéře je třeba 20 ptáků, ale z nich se do volné přírody vypustí jen polovina – ti, kteří jsou na to už připraveni,“ popisuje Miguel Antonio Garcia. Voliéra je má velmi strohé vybavení: jsou v ní zavěšené větve pro hřadování a stromy s potravou, stejně jako v divočině. Nejsou v ní žádné budky, ani simulované umělé hnízdní dutiny.

K TÉMATU: Další amazoňané portoričtí míří do volné přírody: třetí hejno vypustí ochránci na západě ostrova

Vypuštění papoušci mají možnost se do voliéry vrátit, východ ven ale zůstává otevřený. Mohou tak postupně podnikat výlety do okolí, dokud se neodváží zůstat v divočině nastálo. Monte del Estado vybrali manažeři záchranného programu amazoňana portorického ze čtyř uvažovaných lokalit. Dali mu přednost před biotopy v Guanica State Forest, Guajataca a Rio Encantado. Při rozhodování hrála roli nejen vhodnost biotopu a dostatek potravy, ale také dostatečná vzdálenost od lidských obydlí a fakt, že v Monte del Estado tolik nehrozí hurikány, které v minulosti populaci amazoňana portorického prakticky zdecimovaly. Navíc už jde o chráněné území, což ulehčuje práci při střežení vzácných ptáků.

Projekt reintrodukce vyjde na desítky milionů korun

Příprava a vypouštění papoušků do volné přírody jsou velmi finančně náročné. Jenom stavba velké voliéry, v níž se ptáci připravují na pobyt ve volné přírodě, přijde na 386 tisíc amerických dolarů (asi osm milionů korun), její provoz pak dalších 300 tisíc dolarů ročně (přes šest milionů korun). DNER proto zahájila jednání s příslušnými portorickými i federálními americkýmu fondy, z nichž by měl projekt návratu amazoňana portorického do volné přírody čerpat, a nevylučuje ani možnost, že o finanční dary požádá i širokou veřejnost. Peníze půjdou zejména na projekty introdukce v letech 2015 a 2016, které počítají s vytvořením čtvrté samostatné populace na severu země.

ČTĚTE TAKÉ: Záchranné centrum Rio Abajo letos odchovalo rekordních 51 amazoňanů portorických

Ve volné přírodě teď na Portoriku žije asi 130 amazoňanů portorických, drtivá většina v lokalitách Rio Abajo a El Yunque. Dalších víc než 200 ptáků tvoří chovné skupiny v zajetí. „Byli jsme v jejic chovu a introdukci úspěšní, ale teď potřebujeme pomoc, abychom mohli v tomto růstu pokračovat,“ konstatuje Miguel Antonio Garcia. Jenom v loňském roce se záchranné stanici v Rio Abajo podařilo v zajetí odchovat rekordních 51 mláďat amazoňanů portorických. Dalších 15 mláďat vyvedly páry žijící ve volné přírodě (jde o počet úspěšných hnízdění, která se vědcům podařilo monitorovat, ve skutečnosti jich může být více).

Úvodní foto: U.S. Fish and Wildlife Service

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..