Záchranné centrum Rio Abajo letos odchovalo rekordních 51 amazoňanů portorických

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožený amazoňan portorický zažívá jeden z nejlepších roků od spuštění záchranného programu na zachování tohoto druhu. V zajetí se letos podařilo odchovat 51 ptáků, ve volné přírodě pak vědci evidují 15 nových přírůstků. Celkový počet amazoňanů portorických v záchranných centrech na Portoriku i ve volné přírodě tak vysoko překročil pět stovek. Přitom v roce 1975 tomuto papouškovi hrozilo reálné vyhubení, protože v přírodě přežívalo už jen posledních 13 jedinců. Měl však štěstí v neštěstí: Portoriko náleží ke Spojeným státům, které do záchrany amazoňana portorického investovaly značné částky.


Původní populace čítala až milion ptáků

Není divu, amazoňan portorický je poslední přirozeně se vyskytující druh papouška na území USA. Na Portoriku existují tři záchranná centra, která se zabývají chovem těchto ptáků v zajetí a dvě přírodné rezervace, v nichž amazoňané žijí zcela volně. „Jen velmi málo druhů zvířat na světě bylo tak blízko zániku jako amazoňan portorický,“ konstatuje asistentka regionálního ředitele americké federální agentury US Fish and Wildlife Service pro Portoriko Leopoldo Miranda. Přitom ještě začátkem 19. století čítala divoká populace těchto papoušků odhadem milion jedinců. Jenže poté začali osídlenci Portorika ostrov silně odlesňovat kvůli plantážím citrusů, kávovníků a cukrové třtiny.

K TÉMATU: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

Během několika málo let přišel amazoňan portorický o většinu přirozeného biotopu. V roce 1950 už na Portoriku žilo jen okolo 200 amazoňanů a ve zmíněném roce 1975 jejich počet klesl na 13. V té době už tři roky fungoval záchranný projekt, který přinesl první ovoce v roce 1979: tehdy se podařilo v zajetí odchovat prvního amazoňana portorického. Do roku 1989 divoká populace posílila na 50 jedinců, ale poté přišla katastrofa v podobě hurikánu Hugo, který usmrtil polovinu z nich a program musel začínat nanovo. V té době úřady vyhlásily druhou rezervaci pro amazoňany portorické a založily další chovnou stanici, aby eliminovaly riziko dalších ztrát.

Před 80 lety jej vystavovali i v Praze

Nyní jsou ve třech záchranných stanicích téměř čtyři stovky amazoňanů portorických a ve volné přírodě další více než stovka. Letošní rok je přelomový i v tom, že se vědcům v rezervaci Rio Abajo v západní části Portorika podařilo poprvé po 42 letech nalézt hnízdo těchto amazoňanů s čerstvou snůškou. „Je to velký pokrok,“ řekl agentuře AP koordinátor programu na návrat amazoňanů portorických do volné přírody Gustavo Olivieri. „Ukazuje se, že populace těchto papoušků drží spolu.“ Objevenou snůšku nechali vědci původnímu páru, vejce neodebrali do umělé líhně.

ČTĚTE TAKÉ: Amazoňan portorický atrakcí amerických dětských parků Animal Kingdom Disney?

Oproti minulé hnízdní sezóně se podařilo záchranným stanicím na Portoriku odchovat o 17 amazoňanů portorických více (z 34 na 51), a ve volné přírodě narostl počet vyvedených mláďat o tři (z 12 na 15). Ochranáři postupně posilují divokou populaci ptáky odchovanými v zajetí. Všichni vypouštění papoušci jsou opatřeni obojky s mikrovysílačkou, aby vědci měli přehled o jejich pohybu. V zajetí mimo Portoriko se amazoňan portorický vyskytuje jen v několika zoologických zahradách v USA. Mimo Spojené státy jej nikdo nechová a jeho vývoz je přísně zakázaný.

V České republice se nicméně objevil – před druhou světovou válkou ho chovala pražská ZOO, která ho v roce 1936 vystavila na pravidelné výstavě Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) v Botanické zahradě na Albertově. Na stejné výstavě se objevil dokonce už v roce 1879, kdy jej zde podle Milana Vašíčka vystavoval Václav Petzold. Na přelomu 19. a 20. století jej vlastnilo více českých chovatelů, ale v té době byl ještě ve své domovině velmi častý.

Úvodní foto: USDA Forest Service


Předchozí článek

Vznikla dlouho očekávaná Asociace chovatelů exotického ptactva. Členy začne nabírat v září

Dálší článek

Mexiko vypustilo třetí skupinu arů arakang, do volné přírody se vrátilo 10 papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější