Mexiko vypustilo třetí skupinu arů arakang, do volné přírody se vrátilo 10 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Třetí vypouštění arů arakang ze záchranné stanice Xcaret na poloostrově Yucatan mají za sebou ochránci přírody v Mexiku. Do volné přírody se vrátilo 10 ptáků a celkově jich už letos bylo vypuštěno 37. Celkově jich má být letos 60, do pěti let by je mělo následovat dalších 250 jedinců. Ara arakanga je v Mexiku silně ohroženým druhem a hrozí mu bezprostřední vyhubení. Podle aktuálních odhadů nyní žije v Mexiku, Guatemale a Belize dohromady asi jen 250 až 400 arů arakang. Vypouštěním ptáků odchovaných v zajetí by se měla jejich populace zdvojnásobit.


Zatím poslední skupina deseti arakang byla vypuštěna v národním parku Palenque na jihu mexického státu Chiapas. Mexická populace těchto papoušků je rozdělena do dvou samostatných skupin, které žijí odděleně v džungli na jihu země. Ochránci se pokusí vypouštěním papoušků tyto dvě skupiny propojit, protože jejich oddělení má ničivý dopad na genofond divokých arakang v Mexiku. Původně se přitom tito papoušci vyskytovali od severu k jihu Mexika a objevovali ze už v severní oblasti Tamaulipas poblíž hranic s Texasem, odkud vymizeli už před několika desítkami let.

Vědci do projektu zapojili i místní obyvatele

Na dramatickém poklesu počtu volně žijících arakang v Mexiku se podepsalo ničení původních lesů a přirozených hnízdišť těchto ptáků, ale i nelegální odchyt a obchod. Záchranná stanice Xcaret zahájila program jejich návratu do přírody loni v prosinci, kdy přesunula první ptáky do speciálních voliér v národním parku Palenque, kde se připravovali na vypuštění do divočiny. Ještě než se tak stalo, museli se papoušci naučit rozpoznat potravu, kterou se budou život v pralese, poznat přirozené nepřátele, dokázat se před nimi ukrýt mezi stromy a v neposlední řadě létat ve volném prostoru, který jim žádná, byť sebevětší voliéra, nenahradí.

K TÉMATU: Mexiko letos vypustí do přírody 60 arů arakang, do pěti let dalších 250

Záchranný program počítá s intenzivním vzděláváním místních obyvatel, kteří by měli pomoci v boji proti pytlákům. Ara arakanga je vděčným cílem nelegálních odchytů ptáků a obchodování na černém trhu, a to i přes to, že je už delší dobu zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a veškeré exempláře chované v zajetí podléhají povinné registraci. Biologové chtějí domorodcům vštípit i potřebu ochrany hnízdišť arů arakang.

Úvodní foto: Pbase.com


Předchozí článek

Záchranné centrum Rio Abajo letos odchovalo rekordních 51 amazoňanů portorických

Dálší článek

Pesticidy letos zabily na Novém Zélandu už pět nestorů kea, otrávili se na pastvinách

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější