Pesticidy letos zabily na Novém Zélandu už pět nestorů kea, otrávili se na pastvinách

UVNITŘ VIDEO – Pětici uhynulých nestorů kea, kteří se otrávili pesticidem 1080 používaným při leteckém práškování zemědělských pastvin, letos eviduje novozélandský úřad pro zachování tamní flory a fauny. Od roku 2008, kdy monitoruje vliv pesticidu 1080 na životní prostředí, jde už o 20 uhynulých nestorů kea ze 155 pozorovaných papoušků. Úmrtnost ptáků vyskytujících se na pozemcích ošetřených tímto pesticidem se tak vyšplhala na 13 procent, konstatuje deník The New Zealand Herald. Vědci se proto pokouší vyvinout sprej, který by key odpuzoval, ale neohrozil jejich život a zdraví.


Keové jsou pronásledováni farmáři, kteří se brání proti napadání ovcí. Nestorům totiž chutná tuk nahromaděný ve hřbetech ovcí a rádi jej ze zvířat vykusují. Napadené ovce poté mohou zemřít na infekci. Práškování má papoušky odradit od návštěv pastvin. V roce 2008 se stalo osudným sedmi ptákům v oblastech Franz Josef a Fox Glacier, o tři roky později rovněž sedmi nestorům v Okaritu. Letošní úhyny jsou hlášeny z oblasti Otira. „Je to pro nás zklamání,“ přiznává zástupce úřadu na ochranu přírody Michelle Crowell. „Ale celkové výhody tohoto řešení zatím převažují nad ztrátami jednotlivých ptáků.“

Sprej proti keům zatím nefunguje

Sprej na odpuzování nestorů kea, který ochránci slíbili vyvinout, se zatím míjí účinkem. Úřady jej chtějí ještě vyzkoušet v silnější koncentraci, případně vyvinout zcela nové látky, které by ho nahradily. Zatím jej zkušebně aplikovaly na ploše téměř 11 tisíc hektarů v oblasti Otira a podobně velkém území v údolí Taipo. Projekt financují vedle úřadu pro zachování flory a fauny také Kea Conservation Trust a ministerstvo podnikání, inovací a zaměstnanosti. Zároveň se látka testuje i na ptácích chovaných v zajetí ve voliérách a na zkušebních loukách, aby se ověřil její vliv na bezobratlé živočichy a další faunu a floru.

K TÉMATU: Sprej má odradit nestory kea od napadání ovcí a poškozování automobilů

Nestor kea se velmi vynalézavý papoušek, který se potřebuje neustále něčím zaměstnávat. Velmi ho lákají i zaparkované automobily, v mžiku z nich dokáže vytvořit nepojízdné vraky. Velmi často se tak stává v populárních horských střediscích Nového Zélandu, protože keové obývají především horské oblasti nad hranicí lesa až do výšky dvou tisíc metrů nad mořem. Lidí se prakticky nebojí, vyhlédnutý automobil začnou „demontovat“, i když je v něm posádka. To se samozřejmě majitelům aut nelíbí. I jim by tedy měl pomoci připravovaný sprej.

Úvodní foto: Yaymicro.com


2 komentářů

  1. Dale napsal:

    Chudáci ptáci.

  2. David Vopravil napsal:

    Myslím, že nikdy se nenajde žádný klad, jestliže vinou člověka uhyne zvíře. Zemědělství je samozřejmě nutné pro naše přežití, ale je třeba si uvědomit zároveň jeho zásah do již původního ekosistému a biodiverzity. Chce-li člověk pěstovat, měl by v první řadě se přizpůsobit svému okolí, né opačně. Jako např. odlesňování kvůli palmovým plantážím pro získání palmového oleje je přinejmenším politováníhodné. Nejsem nějaký zarytý ekoaktivista, ale mám hlavu a v ní mozek. Vážím si toho co příroda poskytuje ať už k užitku, nebo jen oku lahodícím zážitkům. Každý, kdo trochu sleduje dokumentární filmy (a že to zabere mnohonásobně méně česu než brouzdání na Facebooku) nemůže být slepí k situaci, která je. Tato zpráva je vlastně jen drobný zlomek skáz, které se vinou člověka na světě každým dnem odehrávají. Být miliardář, tak do poslední koruny odkoupím tolik, kolik by jen šlo z rozlohy deštních amazonských pralesů. Jako osobní majetek bych možná alespoň část toho území snad dovedl chránit před odlesňením. Ale to je jen zbožné přání. Mam doma čerstvě mladého Amazoňana Modročelýho (větší formu) a těší mě zároveň myšlenka, že se jich někde v lesých hemží tisíce a já mohu být u sebe domě v blízkosti tohoto krásného stvoření, které má svou domovinu tam, kde bych je jen těžko mohl navštívit.Doufám, že to tak zůstane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..