Sprej má odradit nestory kea od napadání ovcí a poškozování automobilů

UVNITŘ VIDEO – Speciální sprej na odpuzování papoušků nestorů kea vyvinuli na Novém Zélandu. Chtějí tak zabránit otravám ptáků pesticidem 1080, který používají tamní farmáři, aby zabránili škodám, které jim nestoři páchají na ovcích. Někteří ptáci se totiž naučili sedat si na hřbety ovcí a vykusovat jim tuková ložiska okolo ledvin (viz video). Novozélandští farmáři proto nemají nestory kea, označované za nejinteligentnější ptáky světa, příliš v lásce. Stejně jako řidiči, jimž tito papoušci dokážou zlikvidovat gumové lemy podél skel nebo antény pro rádia.

Nestor kea se velmi vynalézavý papoušek, který se potřebuje neustále něčím zaměstnávat. Zaparkované automobily ho velmi lákají, v mžiku z nich dokáže vytvořit nepojízdné vraky. Velmi často se tak stává v populárních horských střediscích Nového Zélandu, protože keové obývají především horské oblasti nad hranicí lesa až do výšky dvou tisíc metrů nad mořem. Lidí se prakticky nebojí, vyhlédnutý automobil začnou „demontovat“, i když je v něm posádka. To se samozřejmě majitelům aut nelíbí.

ČTĚTE TAKÉ: Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

V místech, kde se nestoři kea naučili napadat ovce, nechali farmáři pastviny práškovat pesticidem 1080, což vedlo k masivnímu úhynu nejen těchto papoušků, ale i různých dravců a dalších predátorů. Vysokou úmrtnost nestorů zaznamenali ochranáři zejména na západním pobřeží Nového Zélandu. Ochranářská organizace Kea Conservation Trust proto vyvinula speciální sprej, který papoušky odradí stejně jako pesticid 1080, ale nezabije je. Pouze jim přivodí nevolnost a odradí je od dalšího napadání ovcí nebo ničení aut.

První testy spreje provedl Kea Conservation Trust právě na západním pobřeží Nového Zélandu a setkaly se s pozitivními výsledky. Podle předsedkyně organizace Tamsin Orr-Walkerové nyní probíhají další zkoušky, které by měly zajistit, aby jiní škůdci, především krysy a vačice, nepřestaly pojídat návnady s pesticidem 1080. „Je dobře, že nestorové kea po požití návnady potřené tímto sprejem neměli potřebu tu samou věc znovu zkoušet,“ řekla Orr-Walkerová tiskové agentuře Fairfax NZ News. Prostředek pomůže také k ochraně různých pastí na škůdce, které keové pro zábavu často demontují.

K TÉMATU: Školáci na Novém Zélandu zabili kamenem nestora keu. Teď je vyšetřuje policie

Další ostrou zkoušku si preparát odbude příští rok při lyžařské sezóně, kdy jej budou chtít na svých parkovištích aplikovat provozovatelé horských center. „Věřím, že to opravdu pomůže,“ nechal se už slyšet marketingový manažer centra Ski Area Guy Nurse. Nestor kea je na Novém Zélanedu přísně chráněný, ve volné přírodě žije asi jen pět tisíc ptáků. Ještě vzácnější je jeho méně známý příbuzný nestor kaka.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. září 2012

Dálší článek

Nejznámější vyhynulí papoušci: ara tyrkysový, alexandr modrolící a papoušek karolínský

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější