Školáci na Novém Zélandu zabili kamenem nestora keu. Teď je vyšetřuje policie

Policejním vyšetřováním skončil incident školáků v horském středisku Canterbury na Novém Zélandu, kde děti házely kameny na chráněného papouška nestora keu a zabily ho. Podle agentury Fairfax NZ News není jasné, zda byl útok školáků cílený, nebo se papoušek jen nešťastnou náhodou připletl do křížové palby. Nestor kea je ale na Novém Zélandu přísně chráněný a za jeho usmrcení místní úřady udělují pokutu 100 tisíc novozélandských dolarů (asi 1,7 milionu korun) nebo půlroční vězení.

Manažer horského střediska Uli Dinsenbacher policistům vypověděl, že na parkovišti, kde se incident odehrál, se v tu dobu pohybovaly asi dvě stovky dětí. „Bylo to hodně náročný den. Děti jsou ale jen děti. Nevím, jestli dokáží vyhodnotit, co dělají,“ řekl. Nestorové kea jsou v těchto místech velmi nebojácní až drzí, běžně sedají na kapoty aut a ostrými zobáky se z nich snaží uloupnout nějakou „kořist“. Nezřídka přitom automobily vážně poškodí. Proto nebývají místními lidmi příliš oblíbení.

ČTĚTE TAKÉ: Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

Případem zabitého nestora key se kromě policie zabývá i místní ochranářská organizace. Odhaduje se, že na celém Novém Zélandu žije asi pět tisíc těchto ptáků a jejich počty mírně klesají. Příbuzných nestorů kaka je ještě méně. Záměrné usmrcování nestorů, přestože je hodnocené jako trestný čin, není na Novém Zélandu ničím výjimečným. Například loni bylo v oblasti Klondyke nalezeno pět zastřelených ptáků. Viníky se nepodařilo dopadnout. V minulosti nestory kea stříleli i chovatelé ovcí, kteří byli přesvědčeni, že je tito papoušci napadají a pak žerou jejich mršiny.

Čerstvě usmrceného nestora keu nyní chtějí ochránci přírody podrobit zevrubnému vyšetření, protože biologové opakovaně varovali před rizikem otravy olovem, které těmto papouškům na Novém Zélandu hrozí.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..