Vznikla dlouho očekávaná Asociace chovatelů exotického ptactva. Členy začne nabírat v září

Téměř po dvou letech příprav vznikla nová česká Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP), která má ambici sdružit všechny chovatele okrasného ptactva a hájit jejich zájmy při jednání s úřady. Přípravný výbor asociace schválil v pátek 16. srpna na setkání ve středočeských Kozovazech stanovy i úvodní kroky ACHEP, mezi než patří i aktivní jednání s politiky ohledně legislativních změn v oblasti chovatelství či pomoc chovatelům při sousedských sporech. Ustavující členská konference ACHEP by měla proběhnout začátkem září, kdy asociace začne nabírat první členy.


Asociace chce zahájit jednání s ministerstvem

Sídlem asociace bude Praha, členem se může stát občan České republiky starší 14 let nebo celé organizace a spolky. Přímo na pátečním setkání přípravného výboru, v němž zasedl například šéfredaktor a vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka, předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Ladislav Žoha či jeden z autorů myšlenky ACHEP Vratislav Urbášek, už vstup do nové organizace potvrdil KPEP se všemi svými členy, základní organizace Českého svazu chovatelů Exota Olomouc či ZO ČSCH Klatovy. Asociace by tak v krátkém čase mohla získat až tisíce členů.

K TÉMATU: Asociace chovatelů exotického ptactva chce zrušit platby za paternitní testy a registrační listy CITES

Struktura nové organizace počítá s pětičlenným Výkonným výborem, který bude volen vždy na pět let Valnou hromadou ACHEP. Výbor si ze svého středu zvolí předsedu a místopředsedy a bude rozhodovat o přijímání nových členů či zřizování místních organizací ACHEP. Asociaci navenek pak bude reprezentovat předseda či jím pověřený místopředseda. Z dřívějších informací je patrné, že asociace hodlá krátce po svém vzniku zahájit jednání s ministerstvem životního prostředí o vyhláškách, které komplikují život chovatelům a stávají se prostředkem k represivním zásahům České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Členský příspěvek 500 korun ročně

Stanovy asociace nyní čekají na schválení ministerstva vnitra, u něhož se chce ACHEP registrovat jako otevřené občanské sdružení. Přípravný výbor asociace také stanovil výši členských příspěvků: pro fyzické osoby od 20 do 65 let bude činit 500 korun ročně, pro mladší 20 let a staršá 65 let pak 100 korun. Pro organizace, které vstoupí do ACHEP hromadně, byl členský příspěvek stanoven na 1 000 korun pro spolky o méně než 100 členech a 2 000 korun pro ty, které mají více než 100 členů. Přihlášky společně se základními informacemi o asociaci budou zveřejněny v podzimních vydáních exotářských časopisů.

ČTĚTE TAKÉ: Vzniká nová česká Asociace chovatelů ptactva, chce hájit chovatele před úřady

Asociace si již registrovala internetovou doménu www.achep.cz, na které budou fungovat oficiální webové stránky sdružení. Zatím existuje oficiální stránka ACHEP na sociální síti Facebook, která byla založena již letos v březnu. Vlastní prezentaci plánuje asociace i na plánovaných mezinárodních výstavách či chovatelských setkáních, konkrétně na zářijovém semináři Svět papoušků a lidí, který ve Třech věžičkách u Jihlavy pořádá časopis Papoušci či říjnové mezinárodní výstavě Exotika v Lysé nad Labem.

Vstoupíte do Asociace chovatelů exotického ptactva?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...


2 komentářů

  1. David Vopravil napsal:

    Chápu-li to správně, tak i já, jako vlastník jednoho amazoňana mohu vstoupit do ACHEP za popletek 500kč ročně. Zajímalo by mně, jaké výhody bude pro mě mít členství?

  2. Jan Potůček napsal:

    To se dočtete ve stanovách, až je schválí ministerstvo vnitra (potom je tady na webu zveřejníme). Krom jiného je na dobré cestě dohoda s výrobci kvalitních krmiv, že by členové ACHEP měli zajímavé slevy. Jinak to bude hlavně profesní organizace, která se bude bít za chovatele víc, než obecněji zaměřené chovatelské spolky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..