Další amazoňané portoričtí míří do volné přírody: třetí hejno vypustí ochránci na západě ostrova

Monte Del EstadoUVNITŘ MAPA A VIDEO – Třetí samostaně žijícící populaci kriticky ohrožených amazoňanů portorických vytvoří uměle na západě Portorika americký federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (americká organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů). Papoušky vypustí v národním parku Monte del Estado v regionu Maricao State Forest, oznámila minulý čtvrtek na sympoziu o přírodních zdrojích a životním prostředí Portorika asistentka šéfa portotické pobočky úřadu Leopoldo Miranda. „Zvolené místo má optimální geografickou polohu, je tam dostatek potravy, rozmanitý biotop a dobré klima,“ citovala Mirandu televize Fox News.

K TÉMATU: Záchranné centrum Rio Abajo letos odchovalo rekordních 51 amazoňanů portorických

Na Portoriku dosud existují dvě volně žijící populace amazoňanů portorických, jedna na severu a druhá na východním cípu ostrova. První se nachází v lokalitě Rio Abajo, druhá národním parku El Yunque. V obou lokalitách jsou i záchranné stanice, které se specializují na chov amazoňanů portorických v zajetí a přípravu mladých ptáků na vypuštění do volné přírody. Cílem vytvoření třetí samostatné populace je podpořit reprodukci amazoňanů portorických ve volné přírodě a dostat je mimo seznam ohrožených druhů. Ještě poměrně nedávno přitom šlo o kriticky ohroženého ptáka, v roce 1975 dokonce žilo už jen posledních 13 jedinců. Díky záchranným centrům se jejich počty podařilo zvýšit na aktuálních téměř 600 ptáků.

Mapa Portorika s naznačením lokalit, kde volně žijí amazoňani portoričtí: na severu ostrova jde o Rio Abajo, na východě o El Yunque a nově přibude západní lokalita Maricao (Zdroj: Jayjjohnson.com)

Mapa Portorika s naznačením lokalit, kde volně žijí amazoňani portoričtí: na severu ostrova jde o Rio Abajo, na východě o El Yunque a nově přibude západní lokalita Maricao (Zdroj: Jayjjohnson.com)

Za první republiky ho chovala pražská ZOO

Programu na záchranu amazoňana portorického se poslední léta nebývale daří, jenom v letošním roce dokázala tři chovná centra odchovat celkem 51 mláďat a dalších 15 ochránci evidovali u divoce žijících ptáků. Amazoňan je posledním druhem papouška, který přirozeně žije na území Spojených států. O to víc se americké úřady snaží tento druh zachovat. Portorické i federální americké zákony trestají nelegální odchyt, zranění nebo zabití těchto ptáků pokutou od pěti do 50 tisíc dolarů (100 tisíc až milion korun) nebo odnětím svobody na tři měsíce až tři roky v závislosti na závažnosti přestupku.

ČTĚTE TAKÉ: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

V zajetí je amazoňan portorický prakticky neznámým druhem, i když v první polovině minulého století byl vystaven na pravidelné výstavě Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) v Praze. Nyní jej ale chovají výhradně speciální zařízení nebo zoologické zahrady ve Spojených státech a jeho vývoz mimo území USA je přísně zakázaný. Americké úřady ale uvažují, že v rámci medializace záchranného projektu vystaví omezený počet jedinců v zábavných parcích Walta Disneyho po celých Spojených státech. Nesmí to však narušit chovný program amazoňanů portorických v zajetí. Cena jednoho amazoňana portorického je prakticky nevyčíslitelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..