Do Düsseldorfu se slétají zimovat alexandři ze západu Německa, obchodníkům vadí jejich trus

Alexandr malý a strakapoud u krmítkaUVNITŘ VIDEO – Tisíce alexandrů malých z velké části západního Německa se v těchto dnech slétá do centra Düsseldorfu, kde každoročně zimují na luxusní obchodní třídě Königsallee. Zdivočelí papoušci si oblíbili vzrostlé platany, které lemují celou ulici, a přivádějí k zuřivosti majitele drahých obchodů, jimž vadí neustálý křik a především trus exotických přistěhovalců. Dokonce natolik, že podle deníku Die Welt žádají městskou radu o zásah. Alexandři totiž svým trusem znečišťují lavičky umístěné přímo pod platany, kde nocují, a znemožňují zákazníkům bezstarostně procházet pod těmito stromy, aniž by riskovali „zásah shora“.

K TÉMATU: Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o invazních druzích. Vznikne seznam zakázaných zvířat a rostlin

Alexandři se na Königsallee slétají každý večer z okruhu asi 25 kilometrů, aby zde bezpečně strávili noc. Místo si oblíbili kvůli malé větrnosti a pouličnímu osvětlení, které jim dává jistotu, že je v noci nenapadne žádný dravec. Obchodníci tvrdí, že jim ptáci jako takoví nevadí, zákazníky však odrazuje jejich trus, kterým bývá každé ráno pokryta celá ulice. „Königsallee je luxusní nákupní třída (něco jako Pařížská ulice v Praze, pozn. red.). Ptáci pošpinili její obraz. Pokud si někdo sedne v obleku na lavičku a dostane zásah trusem ze stromu, určitě z toho nebude šťastný,“ konstatuje Karl-Heinz Eiffler, neformální vůdce protestujících obchodníků.

Radnice odstranila lavičky. Radí nechodit pod stromy

Düsseldorfská radnice reagovala na kritiku odstraněním deseti laviček, které byly umístěny přímo pod platany, na nichž papoušci nocují. Jejich trus tak nyní padá na holý chodník a lidé si musí dávat pozor, pokud procházejí přímo pod stromy. „V zimě tak jako tak nikdo nebude vysedávat na lavičkách, ale jakmile se na jaře oteplí, problém s lavičkami se vrátí,“ namítá Karl-Heinz Eiffler. Podle správce městských parků Tobiase Krauseho jsou zbylé lavičky na nákupní třídě pravidelně čištěny, ale víc se s ptáky, kteří se na místo vrací každou zimu už několik let, dělat nedá. Zdivočelí alexandři žijí v Porýní již dvacet let a daří se jim zde i rozmnožovat.

ČTĚTE TAKÉ: V Evropě žijí nadivoko nejen alexandři a mníšci, ale i agapornisové a aratingové. Kde všude?

„Nejsou na žádné černé listině, lidé si budou muset na jejich přítomnost zvyknout. Pro někoho je to těžké, ale dnes se už nikdo nepozastavuje nad tím, že se u nás běžně potká s labutí, a přitom to není původní ptačí druh Německa, ale pochází z východní Evropy,“ namítá Tobias Krause. Jak dále dodává, větve stromů, na nichž alexandři nocují, nepřesahují celou ulici, takže pokud lidé neprocházejí přímo pod platany, žádné znečištění oděvu jim nehrozí. „Navíc trus na chodníku nepochází jen od papoušků, ale i od vran a kavek. Není to tak, že by za veškeré znečištění mohli pouze alexandři,“ říká Krause. Papoušci ale mají tu smůlu, že jsou ze všech městských ptáků nejhlasitější a nejčetnější, takže na sebe strhávají veškerou pozornost.

Kvůli papouškům vypnou noční osvětlení

Krause se domnívá, že alexandři nemají na výběr, když se na zimu stahují do center velkých měst. Ve chvíli, kdy začne silně mrznout, by mimo velké aglomerace umrzli. Přežijí přitom jen v některých městech, například v Berlíně by to měli podle Krauseho velmi těžké. „Ten je už příliš na sever, je tam moc chladno. Daří se jim to tady v Porýní, kde je přeci jenom o trochu tepleji,“ míní správce düsseldorfských městských parků. Podobně jako v Düsseldorfu zimují alexandři malí po tisících také v blízkém Bonnu a Kolínu nad Rýnem. V těchto městech se ale zimující ptáci rozdělují do několika skupin a soustředí se na více míst, zatímco v Düsseldorfu dávají přednost vyloženě třídě Königsallee.

NAPSALI JSME: Madrid vyhlásil válku mníškům šedým a alexandrům malým, chce se zbavit ukřičených papoušků

Krause netuší, proč si ptáci vybrali právě tuto ulici, protože podle něj není nejteplejším místem ve městě, ani není tolik chráněná proti poryvům studeného větru. Domnívá se ale, že hlavní roli při výběru nocoviště u alexandrů hraje přítomnost pouličního osvětlení, které v řadě městských parků chybí. „Ve městě žije mnoho dravců, kteří alexandry loví. Pokud papoušci nocují v místě, kde není úplná tma, mohou nebezpečí rozpoznat mnohem rychleji,“ myslí si Krause. Obchodníci z třídy Königsallee jej chytají za slovo a připravují experiment: dočasně v noci vypnou osvětlení ulice a počkají, zda se kvůli tomu alexandři odstěhují jinam.

Předchozí článek

Další amazoňané portoričtí míří do volné přírody: třetí hejno vypustí ochránci na západě ostrova

Dálší článek

Pět afrických zemí se domluvilo na společném postupu při ochraně volně žijících žaků

One Comment

  • Když potřeby jedněch se střetnou s potřebami druhých, tak je to vždycky problém. Nejlepší je ale samozřejmě vždy hledat šetrná řešení. Jsou i místa, kde by je klidně postříleli.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější