Pět afrických zemí se domluvilo na společném postupu při ochraně volně žijících žaků

Žako velký v příroděUVNITŘ VIDEO – Společný postup při ochraně volně žijících populaců žaků velkých a žaků liberijských domluvili na workshopu v liberijské metropoli Monrovia zástupci ochranářských organizací pěti středoafrických zemí: Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Demokratické republiky Kongo, Libérie a Sierra Leone. Jde o první společný krok proti nelegálnímu odchytu a vývozu žaků z Afriky od roku 2007, kdy výbor mezinárodní úmluvy CITES snížil o polovinu kvótu pro vývoz odchycených žaků z Demokratické republiky Kongo a zcela zakázal jejich vývoz ze čtyř dalších jmenovaných zemí (pro Kamerun ale tento zákaz loni CITES zrušil).

Vývozní kvóty se mají častěji měnit

Oba druhy žaků patří mezi nejčastěji obchodované ptáky na světě, v mezinárodním obchodu s pet ptáky (domácími mazlíčky) drží nezpochybnitelný prim. Nelegální odchyty a vývozy divokých ptáků ale drancují jejich přirozené populace a přímo ohrožují jejich další existenci. Zamezit odchytu ptáků a zajistit lepší ochranu má podrobnější výzkum jejich života ve volné přírodě, včetně pravidelného sčítání jejich populací v jednotlivých afrických státech. Teprve na základě těchto čísel pak mají být určeny kvóty pro legální vývoz žaků mimo černý kontinent. Workshop v Monrovii tento krok usnadní, protože zástupci pěti zemí se dohodli na způsobu, jakým budou monitorovat a sčítat volně žijící žaky na svém území.

K TÉMATU: Ugandští pohraničníci zabavili 25 pašovaných žaků a papoušků kapských na hranici s Kongem

Konkrétní návrh africkým nevládním organizacím přednesl Dr. Stuart Mardsen z Manchesterské metropolitní univerzity ve Velké Británii, který se specializuje na výzkum papoušků a dalších druhů tropických ptáků. „U těchto ptáků je obzvláště těžké provádět jejich monitoring ve volné přírodě, protože se chovají velmi nenápadně a pohybují se nejraději v lesním prostředí. Proto jsme vytvořili standardizovanou sadu metod, které mohou být použity všude tam, jde se žakové vyskytují, a umožní je spolehlivě, snadno a efektivně sledovat,“ popsal webu Surfbirds.com Dr. Mardsen. Jeho tým přitom vycházel z přímých zkušeností ze všech pěti zemí, kde se má výzkum žaků odehrát.

Nejen workshop, ale i výcvik v terénu

Základní monitoring divokých populací obou druhů žaků ve středoafrickém regionu prokázal značné rozdíly v četnosti těchto ptáků od relativně hojného výskytu v národních parcích Lobéké a Campo Ma´an v Kamerunu po téměř úplnou absenci na všech sledovaných lokalitách v Pobřeží slonoviny. Konžská nadace Lukuru, která se do výzkumu rovněž zapojila, upozornila na obrovský a prakticky zcela neregulovaný obchod s žaky v provincii Orientale v Demokratické republice Kongo. Delegáti jednotlivých afrických států na základě výsledků počátečního monitoringu ve své zemi navrhli vlastní plány postupu, stanovili si prioritní úkoly a způsob rozdělení odpovědnosti za jednotlivé klíčové projekty.

ČTĚTE TAKÉ: Zakažte vývoz žaků z Konga a Kamerunu, žádala mezinárodní petice. Neuspěla

„Každá kvóta pro vývoz papoušků žako musí být stanovena s ohledem na velikost populace těchto ptáků v daném okamžiku a v dané zemi,“ shrnul požadavek členů workshopu John Woods, děkan odboru lesního hospodářství Liberijské univerzity v Monrovii. Na workshop navazoval čtyřdenní praktický výcvik ochránců přírody v oblasti Gola, během něhož bylo vyškoleno 15 rangerů a členů skupiny pro monitoring žaků velkých a liberijských. „Měli jsme na to velmi pozitivní odezvu,“ konstatuje hlavní šéf projektu Emmanuel Loqueh. „Budeme v tomto výcviku pokračovat s dalšími skupinami tak, aby se kontrola a monitoring žaků staly jejich pravidelnou činností v terénu,“ dodal.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Do Düsseldorfu se slétají zimovat alexandři ze západu Německa, obchodníkům vadí jejich trus

Dálší článek

Sedm druhů papoušků změnilo kategorii v Červené knize IUCN. Nejvíc ohrožený je kakadu bílý

2 Comments

  • Dobrý den, chci se zeptat jestli se můžeme těšit na nějakou návštěvu chovatele.

  • Teď bohužel nebyl na nějaké návštěvy čas, ale během prosince se pokusím.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější