Ugandští pohraničníci zabavili 25 pašovaných žaků a papoušků kapských na hranici s Kongem

UVNITŘ VIDEO – Krabici, která skrývala dózy s pětadvaceti namačkanými mláďaty žaků velkých a papoušků kapských, zabavili uplynulou sobotu úředníci z ochranářské organizace Uganda Wildlife Authority (UWA) a ugandští celníci na hranici mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Mezi pašovanými papoušky bylo 21 žaků a čtyři velmi vzácní papoušci kapští, jejichž cena se v přepočtu odhaduje na 100 tisíc korun za jedince. Pašerák se je snažil dostat přes hraniční přechod Mpondwe, ale když se imigrační úředníci zaměřili na krabici obsahující ptáky, raději utekl, informoval Uganda Wildlife Education Centre (UWEC).


K TÉMATU: Uganda vypustila zpět do volné přírody pašované žaky, kteří byli zabaveni v Bulharsku

„Celníci pojali podezření, že daná krabice obsahuje kontraband. Otevřeli ji a našli pašované papoušky, ale majitel se mezitím stihnul vypařit. Kořist zanechal na celnici,“ řekl deníku Daily Monitor ředitel UWA John Makombo. Zubožené papoušky, kteří mají údajně pocházet z Národního parku Queen Elizabeth, si převzal UWEC. Projdou karanténou, rehabilitací a budou vypuštěni zpět do volné přírody. Bohužel se tam nevrátí všichni. „Byli ve velmi kritickém stavu, jeden už uhynul. Pašerák je namačkal do malých krabiček a krmil zkvašeným ovocem,“ popsala mluvčí UWEC Belinda Atim. V zajetí stráví ptáci minimálně měsíc, teprve poté se uvidí, kteří z nich budou schopni návratu do divočiny.

Uganda je lídrem v boji s pašeráky papoušků

„Nelegální obchod s papoušky je na vzestupu. Je tak lukrativní, že někteří pašeráci jsou připraveni riskovat i život. Cena papoušků se pohybuje od 1 500 do 4 000 dolarů za kus (30 až 80 tisíc korun, pozn. red.),“ píše UWEC na svém webu. To představuje až 10 milionů ugandských šilinků. Případ z uplynulé soboty není nijak výjimečný, nedávno ugandské úřady zabavily v okrese Kasese poblíž hranice s Kongem dokonce 150 pašovaných žaků. „Pojďme se všichni spojit v boji proti této nezákonné trestné činnosti – nelegálnímu obchodu s divokou zvěří,“ vyzývá UWEC.

ČTĚTE TAKÉ: Zakažte vývoz žaků z Konga a Kamerunu, žádala mezinárodní petice. Neuspěla

Uganda je v boji s pašeráky papoušků africkým premiantem. Letos v červenci vrátila zpět do volné přírody 17 žaků velkých, kteří byli v roce 2010 zabaveni na letišti v bulharské Sofii, když směřovali leteckou linkou z Libanonu do Srbska. Z původní zásilky 108 žaků trýznivou cestu přežilo jen 32 ptáků, kteří pak strávili téměř tři roky v zoologické zahradě v Sofii, než se organizaci Wolrd Parrot Trust podařilo vyjednat jejich návrat do Ugandy a vypuštění do původního biotopu. Šlo o vůbec první případ návratu nelegálně odchycených žaků z Afriky, kteří se vrátili do domoviny poté, co opustili černý kontinent.

Foto: Africangreyparrot.org/Notapennyformythoughts.blogspot.com


Předchozí článek

Výživa papoušků – kniha, která českým chovatelům dlouho chyběla

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 20. až 22. září 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější