Výživa papoušků – kniha, která českým chovatelům dlouho chyběla

Vydávat knížky pro chovatele není žádný med, o to záslužnější čin má za sebou českobudějovické vydavatelství Dona, které začátkem září uvedlo na český trh překlad publikace známé chovatelky papoušků Rosemary Low – Výživa papoušků a drobného exotického ptactva (stejná autorka napsala i velmi žádanou, leč v Česku již rozebranou knihu Arové v přírodě a v lidské péči). Na 190 stranách poutavou formou seznamuje zkušené chovatele i naprosté laiky s potravními nároky různých druhů papoušků a menších exotů, takže své si v tomto titulu najde opravdu každý.


Špatná volba krmiva i jeho dávkování je hlavní příčinou nemocí a úhynů papoušků chovaných v zajetí, a zejména pak ochočených domácích mazlíčků, jejichž majitelé předpokládají, že exotickým ptákům stačí miska prosa nebo slunečnice a voda. Ptáci tak trpí nevyváženou stravou, nedostkem vitamínů, minerálů a dalších důležitých prvků, což enormně zatěžuje jejich játra i jiné vnitřní orgány. Papoušci, kteří by se jinak dožili i desítky let, tak často hynou ještě jako mladí ptáci s naprosto zničeným organismem. Na vině je přitom nezájem a neznalost jejich majitelů, případně snaha ušetřit a nenakupovat kvalitní, byť dražší krmivo.

Nad knihou vás často napadne, zda krmíte správně

Anglický originál Parrots and Finches healthy nutirition vydalo loni britské nakladatelství INSiGNIS Publications

Rosemary Low na tento nešvar v knize upozorňuje opakovaně, a několikrát zdůrazňuje, že chovatelem by rozhodně neměl být člověk, který je líný v sezóně zajít na procházku a natrhat papouškům jeřabiny, hloh, šípky nebo trsy pampelišek i s kořeny. Ne všechno krmivo se totiž musí kupovat ve specializovaných obchodech nebo eshopech a stojí hodně peněz, dá se sehnat i zadarmo – jen tomu člověk musí věnovat trochu svého volného času. A když už je ochoten něco takového udělat, Rosemary Low ho nad knihou přinutí přemýšlet, zda krmné dávky, které papouškům denně předkládá, jsou správně vyvážené a pestré.

Při pročítání Výživy papoušků vás nejednou napadne, zda své papoušky nepřekrmujete (podle předsedy Klubu přátel exotického ptactva Ladislava Žohy, který dlouhá léta pracuje jako krmivář v pražské zoologické zahradě, dvě třetiny až tři čtvrtiny českých chovatelů papoušky výrazně překrmuje a tím je pomalu, ale jistě zabíjí), zda to či ono krmivo předkládáte ve správném pořadí (když dáte amazoňanům nebo arům hned ráno ořechy a společně s nimi misku s ovocem a zeleninou, druhé si ani nevšimnou) a včas odstraňujete zbytky. Donutí vás přemýšlet nad tím, zda ptáci, které chováte, náhodou nejsou potravní specialisté, jimž byste měli nabídnout i něco jiného než běžnou krmnou směs.

Vydavatel doplnil i české reálie, ale také skrytou reklamu

Právě potravním specialistům, ale také jednotlivým rodům papoušků a ptákům rozděleným podle světadílu, kde přirozeně žijí, věnuje autorka několik samostatných kapitol. Zmiňuje v nich potravu, kterou jednotlivé druhy konzumují ve volné přírodě a již lze v mnoha případech nabídnout i v zajetí. Nebo dodat adekvátní náhražku v podobě některé z evropských plodin. Pro české chovatele je výhodou, že Rosemary Low coby Britka popisuje možnosti majitelů papoušků v evropských státech mírnějšího pásma, do kterého spadá i Česká republika. Vydavatel českého překladu navíc v několika pasážích doplnil i česká specifika.

Na českém vydání Výživy papoušků se v roli odborných poradců podíleli i známý ptačí veterinář Viktor Tukač, chovatelé Marta a Milan Bartlovi a redaktorka časopisu Papoušci Milena Vaňková. Snad jedinou vadou na kráse publikace, která by neměla chybět v knihovně žádného skutečného chovatele, jsou občasné reklamní odkazy na eshop Bartlových (kteří podle svých slov sami připravovali knihu o výživě papoušků, ale nakonec přijali nabídku vydavatelství Dona lektorovat český překlad publikace od Rosemary Low) a fotografie papoušků, které se už v minulosti objevily v časopisu Papoušci a jeho kalendářích.

Rosemary Low: Výživa papoušků a drobného exotického ptactva
Přeložila PhDr. Jana Dušková
Vydalo vydavatelství Dona, 2013
192 stran, cena 350 Kč


7 komentářů

 1. anna.palo napsal:

  Dobrý den,

  velice živý, poučný a užitečný web.
  Bohužel v sekci Filmy o papoušcích chybí https://www.csfd.cz/film/268267-rio

  To je dokument co by měli vidět všichni.

  S pozdravem A P.

  • Jan Potůček napsal:

   Díky za pochvalu. Film Rio v databázi být nemůže, protože není volně k dispozici na veřejných videoserverech typu YouTube nebo Vimeo. Obecně je to problém autorských práv, proto také databáze dokumentárních filmů na webu Ararauna.cz jsou vlastně odkazy na jiné veřejné zdroje. Někdy se může stát, že takový odkaz přestane být funkční, protože dané video někdo na YouTube nebo Vimeo vložil bez souhlasu autora nebo držitele autorských práv. Filmy jako Rio ale nikdy legálně na YouTube nebudou.

   • anna.palo napsal:

    Dobrý den vážený pane reaktore,

    jsem si vědoma náležitostí ohledně autorských práv proto můj odkaz je na prestižní veřejnou databázi o filmech ČSFD. Nepochybuji o tom, že při slově warez vám naskočí husí kůže, mžitky před očina a realita kriminálu. Čtenář si Rio zhlédne v kině nebo si film zapůjčí na dvd v půjčovně.

    Co je hlavní přínos filmu Rio pro popularizaci papoušků je zcela jasná linie dlouhověkosti těchto ušlechtilých ptáků. Holčička sotva nastupující do školy se ujme půlročního mláděte a v době po ukončení studií, předpokládejme že kolem 25. roku. Představ te si tu věrnost, oddanos 20 let, tu nezničitelnost vztahu, pro který se obětovává. Právě na tomto pevném poutě, kdy dívka, dnes již dospělá žena miluje Blua natolik, že podniká cestu za jeho záchranu.
    To se musí na webu ararauna.cz vyzdvihnout, věrnost a jasná dlouhověkost vztahu člověka s arou, vždyť oba žijí zhruba stejně.
    Film Rio stojí za to rozhodně vidět, už je pro ten okamžik, že to jedna vydržela 20 let s jedním ptákem a bude s ním dál.Jak dojemné, romantické.

    Anna Palo

    • Jan Potůček napsal:

     Databáze dokumentárních filmů na tomto webu ale není zamýšlená jako ČSFD, tedy jen informace o titulech, ale snaží se nabízet přímo dokumenty, které jsou veřejně dostupné na internetu. Což film Rio není a nebude – z warez mi husí kůže nenaskakuje, realita je ale taková, že i zveřejňování odkazů na zdroj, kde lze takový film zadarmo stáhnout, je trestný čin. Sám jsem v minulosti o několika takových případech psal v Reflexu, na webu Lupa.cz a jinde.

     Jinak ale o filmu Rio na tomto webu najdete informace, nedávno tu vyšel článek o tom, že příští rok půjde do kin pokračování Rio 2:

     https://www.ararauna.cz/2013/06/animovany-film-rio-o-arech-skraboskovych-ma-pokracovani-premiera-bude-na-jare-2014/

     • anna.palo napsal:

      Dobrý den,

      o druhém dílu Ria vím, znám i děj.
      Měla jsem na návštěvě kamaráda Voloďu z Moskvy a om mi děl vyprávěl, že už film viděl.
      O co jde? Černobílý Padouch se zmocní toho důležitého a uteče s úmyslem ovládnout svět. Ti Modří se vydají ho pronásledovat a nakonec ho dostihnout těsně před katastrofou, kterou odvrátí překlovnutím oranžového drátu. Je zachován běžný průběh, kdy dobro zvítězí nad zlem a všichni jsou šťastní.

      Tolik asi k filnu Rio 2. Také se těším až bude v kinech, hned na něj poběžím.

      Anna P.

 2. David Vopravil napsal:

  Tak mam objednáno i s knihou Amazoňané. Počtu si a poučím se.

 3. milan1971 napsal:

  Mám i přečteno-hodně poučné,ale stejně by mě zajímaly konkrétní poznatky od lidí čím krmí své miláčky,jetli si míchají zrniny sami,nebo jaká značka se jim osvědčila.
  kolik dávají ořechů(u arů)apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..