Kakapo soví prohlášen za druhé nejošklivější zvíře na světě

UVNITŘ VIDEO – Titul druhého nejošklivějšího zvířete na světě získal v anketě pořádané organizací Ugly Animal Society (Společnost pro ochranu ošklivých zvířat) nelétavý papoušek kakapo soví z Nového Zélandu. Hlasování, kterého se prostřednictvím internetu zúčastnilo přes 88 tisíc lidí z celého světa, určilo za nejošklivější zvíře sliznatou mořskou rybu Psychrolutes marcidus, označovanou blobfish. Třetí příčku podle webu Ecorazzi.com obsadil obojživelník axolotl mexický, zvaný „chodící ryba“, čtvrtou kočkodan kahau nosatý a pátou žába Telmatobius culeus z jihoamerického jezera Titicaca, přezdívaná „šourková žába“.


DOKUMENTÁRNÍ FILM: Historie záchrany kakapa sovího na Novém Zélandu (anglicky, 77 minut)

Kakapo soví je jedním z nejvzácnějších papoušků světa. Ve volné přírodě aktuálně přežívá 125 jedinců, všichni na izolovaných ostrůvcích poblíž Nového Zélandu, které ochránci přírody zbavili veškerých predátorů. Před více než dvaceti lety byl kakapo jen krok od vyhynutí, v roce 1990 přežívalo posledních 49 ptáků. Poté se ale podařilo nastartovat záchranný program, který díky umělému odchovu i monitoringu volně žijících ptáků jejich populaci postupně zvyšuje. Novozélandská vláda ale letos na jaře oznámila, že projektu odebírá samostatného správce placeného státem, a také technika a vědeckého pracovníka, kteří byli vyčleněni jen pro záchranu kakapů sovích.

Mezi papouščí „ošklivce“ patří i tricha a nestorové

Anketa o nejošklivější zvířata světa má podle představitelů Ugly Animal Society upozornit na živočišné druhy, které jsou ohroženy stejně jako panda nebo bílý tygr, ale nemají to štěstí, že by byly tak atraktivní. „Existuje tu naděje, že zařazením do žebříčku nejošklivějších zvířat světa se na tyto druhy upne pozornost veřejnosti a zároveň se upozorní na problémy, kterým tato zvířata čelí,“ věří zakladatel organizace Simon Watt. Společnost pro ochranu ošklivých zvířat tvoří komici, kteří se snaží vlastním humorem propagovat ohrožená, ale nevzhledná zvířata. Sama o sobě říká, že je zasvěcena „zvýšení povědomí o některých z nejošklivějších káčátek Matky přírody“.

K TÉMATU: Zbytková populace kakapů sovích už druhý rok po sobě nehnízdí. Kvůli chladnému jaru

Mezi nejošklivější papoušky světa patří podle ankety, kterou pro svoji diplomovou práci v roce 2008 uspořádala studentka Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze Silvie Lišková, také tricha orlí, nestor kaka, nestor kea či amazoňan vějířový. Anketa však cílila na laické návštěvníky zoologických zahrad a celá práce se zabývala otázkou, podle čeho si ZOO vybírají, které druhy papoušků zařadí do svých expozic.

Úvodní foto: Doc, novozélandský odbor ochrany přírody


Předchozí článek

Jak jsme s ochočenými araraunami při volném letu zachránili ztracenou samici eklekta

Dálší článek

Výživa papoušků – kniha, která českým chovatelům dlouho chyběla

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější