Papoušek kapský (Poicephalus robustus)

Bezesporu nejvzácněji chovaný druh rodu Poicephalus (a také nejdražší). V minulosti býval označován za poddruh papouška šedohlavého. Celkově je zbarven zeleně, hlava je šedavě hnědá, někdy má zelenožlutý nádech s hnědými a zelenými skvrnami. Samice má oranžově zbarvené čelo. Na hrudi, břichu a kostřci má tento papoušek modravý nádech. Zobák má světle šedý a slonovinový, oko černé, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 330 g (z papoušků rodu Poicephalus je největší).

Ve volné přírodě obývá zejména jih Afriky. V Jihoafrické republice jde o jediný původní druh papouška, který čelí velké hrozbě epidemie nemoci PBFD a drastickému úbytku původních biotopů s jehličnatými stromy podokarpy, jejichž plody se živí. Proto se několik mezinárodních ochranářských organizací pokouší v rámci společného projektu vracet do původních lokalit podokarpy a léčit ptáky infikované PBFD (touto nemocí byla svého času zamořena téměř celá divoká populace papoušků kapských).

Chov v zajetí

Velmi vzácně chovaný druh, není jasné, zda se vyskytuje i u českých chovatelů. Často totiž bývá zaměňován s častějším papouškem šedohlavým, od kterého se liší méně pestrým zbarvením. Charakterově je blízký spíše velkým druhům papoušků, jako je žako nebo amazoňan. Chovné zařízení pro papoušky kapské by mělo být dostatečně pevné, rozhodně ne z dřevěné konstrukce (jde o dost destruktivní ptáky) a se silnějším pletivem. Vyžaduje větší prostor, venkovní výlety by měly mít délku alespoň tři až čtyři metry, vnitřní zázemí půdorys minimálně metr na dva metry. Jde o teplomilný druh, který v zimě potřebuje vytápěné zázemí.

Vzhledem k tomu, že hnízdní období u tohoto druhu začíná v listopadu až prosinci, měl by na to chovatel při přitápění myslet. Papoušci kapští rádi šplhají, proto by měli mít vnitřní i venkovní voliéry vybaveny celou škálou bidel a prolézaček, kterými by se zabavili. Jinak hrozí, že se z nudy začnou škubat. K dispozici by měl mít pravidelně dostatečný počet čerstvých větví na okus.

Dostupnost a cena

Chovatelská rarita, u které není jasné, zda se vůbec vyskytuje u českých chovatelů. Zájem získat je nedávno projevila zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Vzácný je i v rámci Evropy, na celém kontinentu je vlastní jen několik málo chovatelů. Cena mladého páru se v roce 2012 odhadovala na 220 tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.