Méně známý papouščí druh rodu Poicephalus, který občas bývá zaměňován za mnohem vzácnějšího papouška kapského (byl také považován za jeho poddruh). Oba ptáci jsou si velmi podobní, liší se jen oranžovou skvrnou na ohbí křídel v rameni (u papouška šedohlavého). Jinak je celkově zbarven zeleně, hlava je šedavě hnědá, někdy má zelenožlutý nádech s hnědými a zelenými skvrnami. Samice má oranžově zbarvené čelo. Na hrudi, břichu a kostřci má tento papoušek modravý nádech. Zobák má světle šedý a slonovinový, oko černé, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 330 g.
Divoká populace obývá jižní a střední Afriku, konkrétně Mosambik, Tanzanii, Rwandu, Zambii a Zimbabwe. Jeví se jako poměrně vzácní ptáci, což je ale dáno jejich nenápadným chováním. Existují dva poddruhy: papoušek šedohlavý mosambický (Poicephalus fuscicollis suahelicus) a papoušek šedohlavý západní (Poicephalus fuscicollis fuscicollis). V zajetí je častější druhý jmenovaný, což platí i u českých chovatelů.
Chov v zajetí
Ojediněle chovaný papoušek, kterého se v posledních letech daří odchovávat i v České republice. Občas bývá mylně označován za mnohem vzácnějšího papouška kapského, který je ale výrazně dražší. Jde o papouška, který se stejně jako další druhy rodu Poicephalus podobá chováním spíše mnohem většímu žakovi nebo arům. Jde o desktruktivní ptáky, kteří potřebují velmi pevné chovné zařízení s kovovou konstrukcí a silným pletivem. Denně by měli dostávat čerstvé větve na okus a chovatel by neměl zapomínat, že jde o velké šplhavce, kteří potřebují důmyslně umístěná bidla a různé prolézačky.
Chovné páry by měly mít voliéru o délce alespoň tři metry a v zimě zázemí s možností přitápění. To je důležité zejména kvůli hnízdění, neboť to papouškům šedohlavým začíná v našich podmínkách v listopadu nebo prosinci. Jako domácí mazlíček u nás patrně není chovaný, i když charakterově je na tom podobně jako třeba oblíbený papoušek senegalský. Jen je poněkud hlasitější, takže není příliš vhodný do bytu.
Dostupnost a cena
Vzácně chovaný papoušek, ovšem v České republice se pozvolna rozšiřuje a daří se ho zde odchovávat (např. v ZOO Zlín). Výjimečně se objevuje v chovatelské inzerci na specializovaných webech, rozhodně ho ale nehledejte na ptačéch burzách či dokonce ve zverimexech. Cena mladého chovného páru se v roce 2013 pohybovala okolo 50 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Dvůr Králové nad Labem (poddruh papoušek šedohlavý západní)
ZOO Zlín (poddruh papoušek šedohlavý západní)