Sedm druhů papoušků změnilo kategorii v Červené knize IUCN. Nejvíc ohrožený je kakadu bílý

Kakadu bílýUVNITŘ DOKUMENT – Letošní aktualizace Červené knihy ohrožených živočichů IUCN se dotkla sedmi druhů papoušků. U pěti došlo k přeřazení do kategorie s vyšším stupněm ohrožení a pouze u dvou se ohrožení snížilo. Největší riziko vyhubení IUCN spatřuje u kakadua bílého, který se posunul z pozice „zranitelného“ na „ohrožený“ druh. O jednu kategorii si naopak polepšil aratinga žlutý, který byl do letošního roku považován za „ohroženého“, zatímco letošní aktualizované vydání Červené knihy už hovoří o „zranitelném“ druhu. Ohroženější než dřív jsou čtyři druhy alexandrů, všechny přešly z kategorie „nejméně znepokojivý“ na „potenciálně ohrožený“.

ZMĚNY V ČERVENÉ KNIZE ZA MINULÝ ROK: Dalším 100 druhům ptáků hrozí vyhubení, z toho dvěma papouškům

Jde o jednoho z nejznámějších zástupců rodu, alexandra velkého, ale také alexandra růžového, alexandra duhového a alexandra Finschova. Naopak přeřazení do kategorie s nižším stupněm ohrožení se dočkal loríček zlatouchý. Zatímco loňské vydání Červené knihy IUCN o něm mluví jako o „zranitelném“ druhu, letos už je jeho ohrožení „nejméně znepokojivé“. Změny odrážejí vývoj početních stavů uvedených druhů papoušků ve volné přírodě a zejména jejich ohrožení nelegálním odchytem a obchodováním. To se negativně dotklo především kakadua bílého, u něhož byl vliv černých odchytů dlouhodobě podceňován.

Tabulka s druhy papoušků, u nichž IUCN v Červené knize změnil kategorii ohrožení. Zdroj: BirdLife International/IUCN Red list
Tabulka s druhy papoušků, u nichž IUCN v Červené knize změnil kategorii ohrožení. Zdroj: BirdLife International/IUCN Red list

Aratingů žlutých v Brazílii přibývá

Ačkoli se přesně neví, jak početná je populace kakadua bílého ve volné přírodě, podle mezinárodní organizace BirdLife Internationalv posledních letech rapidně klesá. Kromě nelegálního obchodu se na tom podepisuje i úbytek přirozeného biotopu, zejména hnízdních příležitostí v původních lesích na indonéských ostrovech. Pro představu: v letech 1990 až 2003 jenom na Severních Molukách zmizela pětina původních lesů, které tento papoušek obýval. V následujících 40 letech se očekává úbytek původních lesů o 65,4 %. Nelegální obchod s kakaduy bílými gradoval začátkem 90. let minulého století. Jenom v roce 1991 se odhdem odchytilo a vyvezlo 17 % tehdejší celosvětové populace tohoto papouška.

K TÉMATU: Američané omezí dovoz a vývoz amazoňana jamajského, označili ho za potenciálně ohroženého

Opačný trend vykazuje aratinga žlutý, mezi chovateli v Evropě stále ještě ne příliš rozšířený a poměrně drahý druh papouška z Jižní Ameriky, který má blíž k arům než k aratingům. Do loňského roku se odhadovalo, že jeho divoká populace čítá 1 000 až 2 499 pohlavně dospělých jedinců, na základě pozorování z posledních let ale BirdLife International tento odhad přednodnotil na 6 600 až 13 400 jedinců. Aratingové žlutí byli také objeveni na několika nových lokalitách v Brazílii (jde o endemický druh, který se mimo tuto zemi nikde jinde nevyskytuje). IUCN je ale v jeho případě opatrný, protože rostoucí trend populace může zastavit úbytek vhodných biotopů a částečně také nelegální odchyt.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Pět afrických zemí se domluvilo na společném postupu při ochraně volně žijících žaků

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 29. listopadu až 1. prosince 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější