Alexandr velký (Psittacula eupatria)

Největší z alexandrů, který zároveň patří k častěji chovaným papouškům tohoto rodu. Celkově je zbarven zeleně, má nápadný kroužek okolo oka, který je v dospělosti rozpoznávacím znakem pro pohlaví ptáků. Na křídle má červenou skvrnu, dospělí samci mají černý lícní pruh a růžový pásek na týle. Samice toto zbarvení postrádají, ale rozpoznatelné to je až ve věku dvou až tří let. Zobák má oproti jiným alexandrům masivnější a celý červený, duhovka je žlutá a běhák šedý. Dorůstá délky 58 cm a hmotnosti do 250 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje od Cejlonu přes Indii a Nepál po východní Afghánistán a západní Pákistán. Existuje pět poddruhů: alexandr velký barmský (Psittacula eupatria avensis), alexandr velký jižní (Psittacula eupatria eupatria), alexandr velký amdamanský (Psittacula eupatria magnirostris), alexandr velký nepálský (Psittacula eupatria nipalensis) a alexandr velký thajský (Psittacula eupatria siamensis). V Indii patří mezi nejvyhledávanější druh papouška, jehož hnízda vybírají překupníci s ptáky.

Chov v zajetí

Je poměrně častý, i když o poznání méně než nejvíce rozšířený alexandr malý. Potřebuje výrazně větší prostor než jiné druhy alexandrů a na rozdíl od většiny z nich i bytelnou voliéru nebo klec, protože s dřevěnou konstrukcí by si velice rychle poradil. Voliéroví ptáci by měli mít k dispozici prostor na prolet o minimální délce čtyři nebo pět metrů, doma chovaní ochočení papoušci by měli mít možnost se denně prolétnout po bytě. Nesnáší jiné druhy papoušků, je vůči nim agresivní a rozhodně se nehodí pro skupinový chov ptáků.

Pohlavně dospívají později než menší druhy alexandrů, až v pěti letech. Pohlavní dimorfismus je patrný už ve dvou nebo třech letech, mladší ptáky je lepší testovat pomocí DNA nebo endoskopu. Existují i barevné mutace alexandrů velkých, ale nejsou tak četné a rozšířené jako u alexandra malého. Proto jsou takoví ptáci výrazně dražší. Jde především o modré, žluté a olivově zbarvené jedince.

Dostupnost a cena

Běžně dostupný druh alexandra, který se ale zase tak často nevyskytuje na ptačích burzách. Chová si i jako domácí mazlíček, i když je oproti jiným alexandrům náročnější. Dá se říci, že v náročnosti si v ničem nezadá s velkými druhy papoušků. Cena mladého ptáka se v roce 2012 pohybovala okolo čtyř tisíc korun, ve zverimexech se ale můžete setkat s násobkem této částky. Barevné mutace jsou i desetinásobně a více drahé.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ohrada
ZOO Jihlava


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..