Američané omezí dovoz a vývoz amazoňana jamajského, označili ho za potenciálně ohroženého

Ztížené podmínky pro dovoz a vývoz amazoňanů jamajských budou mít chovatelé těchto papoušků ve Spojených státech. Tamní federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů – obdoba České inspekce životního prostředí) jej překlasifikoval z dosavadní kategorie „kandidáta“ na ohrožený druh na „potenciálně ohrožený“ („threatened“) podle zákona o ohrožených druzích z roku 1973.

Na černém trhu stojí až 20 tisíc dolarů

K přeřazení amazoňana jamajského došlo 11. března a úprava začne platit o měsíc později, tedy 11. dubna. V praxi to znamená, že se ztíží možnost dovozu nebo vývozu těchto ptáků na území USA. U.S. Fish and Wildlife Service tak chce zakročit proti ilegálnímu obchodu s těmito ptáky. „Na mezinárodním černém trhu se cena jednotlivých papoušků pohybuje od 5 300 do 20 tisíc dolarů (v přepočtu 106 až 400 tisíc korun, pozn. red.),“ konstatuje úřad. Ve své domovině je amazoňan jamajský ohrožen masivním odlesňováním, těžbou nerostných surovin, hurikány a nepůvodními invazními druhy ptáků, s nimiž soupeří o hnízdní dutiny.

Stále intenzivnější zemědělská činnost snížila podíl zalesněných oblastí na Jamajce z dřívějších 97 procent plochy ostrova na pouhých 31 procent. „Populace amazoňana jamajského je dnes odhadována na 10 až 20 tisíc jedinců, ale kvalita těchto údajů je diskutabilní,“ uvádí U.S. Fish and Wildlife Service ve své zprávě. Jamajskému druhu amazoňana nenahrává ani fakt, že se z Jamajky v posledních letech stalo centrum překupníků nelegálně odchycených ptáků z Jižní a Střední Ameriky, kteří po úniku do volné přírody rozšiřují dosud neznámé nemoci, případně se mohou s těmito papoušky křížit.

Čtyři roky boje za přísnější ochranu v USA

Amazoňan jamajský – mláďata v pražské ZOO (Foto: Antonín Vaidl)

Zařazení amazoňana jamajského mezi potenciálně ohrožené druhy podle amerického federální zákona Endangered Species Act (ESA) žádaly již v roce 2008 dvě americké nevládní organizace. U.S. Fish and Wildlife Service ale na jejich podnět, který se týkal celkem 14 druhů papoušků, nereagovala, načež organizace úřad v roce 2010 zažalovaly. Podle zákona totiž agentura musí na každý podnět odpovědět do jednoho roku po jeho podání. Agentura nyní uznala, že se návrh organizací zakládal na objektivních faktech a ačkoli amazoňan jamajský volně nežije na území USA, federální úřad se ho rozhodl chránit.

„Zařazením cizího druhu do federálního seznamu ohrožených a potenciálně ohrožených zvířat dochází k omezení jeho dovozu, zároveň se zvyšuje povědomí o tomto zvířeti a pobízí k jeho výzkumu a ochraně, včetně financování ochrany jeho přirozených biotopů,“ konstatuje U.S. Fish and Wildlife Service. „ESA je klíčovým dokumentem pro ochranu druhů, které bývají nelegálně odchytávány a stávají se objektem mezinárodního obchodu,“ dodal právník organizace WildEarth Guardians Taylor Jones. Americké úřady podle tohoto zákona už loni navrhly omezení vývozu a dovozu čtyř velkých druhů arů, včetně ary hyacintového.

Pražská zoo vede celoevropský monitoring chovu

Amazoňan jamajský je také veden v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako zranitelný a je i v druhé příloze mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. V České republice tyto ptáky chovají čtyři zoologické zahrady, přičemž kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl je pověřen v rámci Asociace evropských zoo a akvárií EAZA monitoringem jejich chovu ve všech evropských zoo. Do pražské zoologické zahrady se amazoňani jamajští dostali v roce 2005 ze zásilky zabavené na Letišti Václava Havla.

„Šlo o tři amazoňany jamajské (2,1) a tři amazoňany šedohlavé (1,2), kteří byli po dvou natlačeni se sestříhanými letkami a ocasy v dózách na potraviny. Všichni ptáci přežili a žijí dodnes,řekl loni serveru Ararauna.cz Antonín Vaidl. Všech šest ptáků už v pražské zoo hnízdí, poslední samice zasedla na první snůšku loni. „První amazoňani jamajští u nás zahnízdili v roce 2007, kdy měli čistá vejce, a o rok později jsme je poprvé odchovali,“ dodal kurátor ptačí kolekce pražské zoo. Odchovy poté putovaly mj. do ZOO Ostrava a Papouščí ZOO Bošovice. Další amazoňany jamajské chová i ZOO Hodonín.

Úvodní foto: Wikimedia.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..