Aratingové žlutí v ostravské ZOO mají letos rekordní tři mláďata. Ošetřovatelé učí rodiče krmit

Tři mláďata se letos vylíhla ze snůšky páru aratingů žlutých v ostravské zoologické zahradě. Pokud by se je podařilo odchovat až do odstavení, šlo by vůbec o nejúspěšnější odchov tohoto papouščího druhu nejen v ZOO Ostrava, ale ve všech zoologických zahradách v České republice a na Slovensku. Aratingy žluté totiž kromě ostravské zoo chová už jen zoologická zahrada ve slovenské Bojnici, která získala dva mladé ptáky z prvního „ostravského“ odchovu. V Ostravě se zatím podařilo za tři roky úspěšně odchovat tři aratingy žluté.

Všechny dosavadní odchovy byly umělé

Letošní hnízdění je ale výjimečné v tom, že se ošetřovatelé snaží hnízdní pár naučit, jak se starat o mladé. Všechna jeho dosavadní hnízdění totiž skončila tím, že ptáci sice vyseděli vejce, ale o mláďata se nestarali a tak musela být odchována uměle. „Nyní jsme dvě mláďata odebrali a jedno jsme páru nechali. Postupně jim do hnízda na střídačku dáváme po jednom mláděti a jakmile je „rozkrmíme“, chtěli bychom jim tam dát všechna,“ prohlásila na sobotním 8. ročníku V.I.P. setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech Yveta Svobodová, inspektor chovu malých zvířat ostravské zoo.

„Rozkrmování“ chovného páru je podle vydavatele časopisu Nová Exota Jana Sojky, který je největším chovatelem aratingů žlutých v Česku, poměrně častou praktikou u ptáků, kteří z různých důvodů neumí svá mláďata sami nakrmit. „Obvykle se takový pár po sezóně, kdy se mu mláďata vrací do budky až v určitém věku a nakrmená, sám rozkrmí a další rok už mláďata odchovává bez cizí pomoci,“ uvedl Sojka v diskusi na zmíněném setkání v Kozovazech. Podle dalšího chovatele aratingů žlutých Zdeňka Vandělíka může chovnému páru pomoci i další pár aratingů žlutých, protože tito ptáci se dají chovat v kolonii.

Chovný pár aratingů žlutých v ostravské zoologické zahradě těsně před začátkem letošní hnízdní sezóny (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Ostravská zoo si pořídí druhý chovný pár

Sám Vandělík má zkušenost s chovem čtyř párů aratingů žlutých ve společné voliéře, přičemž tři páry pravidelně hnízdí a jeden jim intenzivně pomáhá s krmením mladých. „Je zajímavé, že právě tento jeden pár ještě sám nezahnízdil, ale o to víc se stará o cizí mláďata,“ řekl Vandělík. Ostravská zoo si chce podle Yvety Svobodové pořídit ještě jeden pár aratingů žlutých, neuvedla však, zda je budou oba chovat pohromadě. „Jedno mládě z této hnízdní sezóny bychom si chtěli nechat. To pak dopárujeme,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro server Ararauna.cz.

Letošní sezóna aratingů žlutých v ostravské zoo je velkou satisfakcí po loňském neúspěchu, kdy jediné uměle odchované mládě uhynulo těsně před odstavením ve věku tří měsíců na stres. „Ve vůbec první snůšce měli naši aratingové žlutí tři mláďata, z nichž dvě přežila a jsou ve slovenské ZOO Bojnice. V druhé snůšce bylo jedno mládě, které jsme prodali soukromému chovateli do doplnění páru,“ doplnila Yveta Svobodová v rozhovoru pro server Ararauna.cz.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. března 2013

Dálší článek

Američané omezí dovoz a vývoz amazoňana jamajského, označili ho za potenciálně ohroženého

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější