Při rutinní kontrole autobusu v Kolumbii odhalili pašeráka s 30 mláďaty amazoňanů a arů

Pašerák v KolumbiiMěla to být rutinní silniční kontrola, když však kolumbijská vojenská hlídka minulou sobotu zastavila dálkový autobus na cestě z Manizalesu do metropole Bogoty, nevěřila vlastním očím. Pod zadními sedadly byly položeny dvě papírové krabice na víno, v nichž byl patrný pohyb. Jakmile je vojáci otevřeli, narazili na 30 mláďat amazoňanů žlutohlavých a arů malých. Papoušky, kteří byli přepravováni v nevhodných podmínkách, bez přístupu k vodě a krmivu, hlídka ihned zabavila a čtyřiadvacetiletého muže, který je pašoval, zadržela, informoval kolumbijský list La Patria.

Autobus, který vojáci kontrolovali na dálnici v oblasti Sabinas, vyjížděl z La Dorady a jeho provozovatel pochází z města Cali. Policie neuvedla, zda o převozu nelegálně odchycených ptáků věděl a přímo se na něm podílel. Jisté je to, že mladík, kterého vojáci zadrželi, byl v minulosti opakovaně stíhán pro obchodování s volně žijícími zvířaty. Muž dobře věděl, že porušuje zákon, úřady ho už v minulosti vyzvaly, aby se zdržel obchodování s chráněnými druhy, protože tím porušuje kolumbijské zákony a vystavuje se tak riziku zadržení, soudního procesu a vězení.

K TÉMATU: Nová vodní nádrž v Kolumbii zničí hnízdiště arů vojenských a zcela nového ptačího druhu

Amazoňan žlutohlavý a ara malý jsou vedeni v Červené knize ohrožených živočichů IUCN v nejnižší kategorii „poteciálně ohrožených“ druhů. V přírodě jsou celkem častí, areál jejich výskytu je poměrně značný a neomezuje se jen na Kolumbii. Úřady ochrany přírody jihoamerických zemí jsou ale na veškeré nelegální odchyty a obchodování se zvířaty velmi háklivé a nezřídka přikročí k výstražným trestům, aby odradily další pytláky.

Úvodní foto: Lapatria.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..