Městečko v Texasu chrání vyhláškou invazní aratingy zelené. Papoušci lákají turisty

Aratinga zelenýUVNITŘ VIDEO – Evropská unie finišuje jednání o omezení či zákazu chovu invazních druhů zvířat, většina států USA rovněž omezila vlastní legislativou možnost pořizovat si do soukromého chovu papoušky, kteří by ve volné přírodě mohli napáchat škody, ale Texas se vydal opačnou cestou. Radnice tamního města McAllen přijala vyhlášku na ochranu nepůvodní populace středoamerických papoušků aratingů zelených. Městečko se nachází na jihu Spojených států kousek od americko-mexické hranice v údolí Rio Grande Valley. Papoušci se dočkali ochrany, protože jsou lákavou turistickou atrakcí.

McAllen neoplývá žádnými památkami, je ale poblíž atraktivní ornitologické lokality v Rio Grande Valley, vůbec nejnavštěvovanějšího místa kvůli birdwatchingu (pozorování ptáků ve volné přírodě). Aratingové zelení žijí přirozeně v Mexiku, populace v McAllenu ale pochází z chovu v zajetí. Ornitologové ale nevylučují, že ji posílili i divocí ptáci z Mexika, kteří se do texaského městečka dostali při toulání Mexikem. Jisté je, že si ptáků všimnul místní fotograf a nadšený přírodovědec Charles Alexader a navrhl zastupiteli Johnu Ingramovi, zda by papoušci nemohli být chráněni městskou vyhláškou.

Amatérští ornitologové přináší regionu peníze

Místní politik kupodivu souhlasil a na území McAllenu i v jeho okolí už není legální vybírat aratingům hnízda. Vybírání mláďat je dokonce trestným činem. „Pro naše město je to krok správným směrem,“ míní předsedkyně organizace na podporu turistického ruchu v přírodních parcích jižního Texasu Nancy Millar. „Ptáci jsou pro naše městě velmi důležití. V oblasti Rio Grande Valley bylo zaznamenáno 536 druhů ptáků, přitom jde o lokalitu dlouhou pouhých 120 kilometrů a širokou 60 mil. Je zde možné zahlédnout během jediného dne víc než 100 druhů ptáků, kvůli kterým sem cestují lidé i z Evropy,“ řekla časopisu Birdwatch.

K TÉMATU: Americké úřady musí vrátit ochočeného mníška, kterého zabavily důchodkyni jako invazní druh

Z birdwatchingu těží nejenom McAllen, ale i další města jižního Texasu. Místní zastupitelé pochopili, že jejich výjimečné postavení může přinést zisk z turistického ruchu a investovali do veřejných pozorovatelen i hotelů a doprovodných služeb. Podle nedávného průzkumu Texaské univerzity utratí návštěvníci oblasti a nadšenci do živé přírody v Rio Grande Valley na 463 milionů dolarů ročně (asi 9,3 miliardy korun) a pomáhají udržet na 6 600 pracovních míst. Celá čtvrtina návštěvníků přijíždí do regionu kvůli pozorování divokých zvířat, v drtivé většině ptáků. „Pokud si chceme zachovat tyto příjmy, musíme tu mít ptáky,“ vysvětluje ochranu papoušků v McAllen Nancy Millar.

Úvodní foto: Otterside.com

Předchozí článek

Holandsko se chystá zakázat ruční dokrmování papoušků. Bylo by první na světě

Dálší článek

První mládě kakapa sovího po třech letech se vylíhlo ze „záplatovaného“ vajíčka

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější