Americké úřady musí vrátit ochočeného mníška, kterého zabavily důchodkyni jako invazní druh

Mníšek šedýUVNITŘ VIDEO – Po téměř roce dostane třiašedesátiletá Američanka zpět od úřadů státu Pennsylvánia ochočeného mníška šedého, kterého jí zabavili loni v březnu jako zakázaný invazní druh. Faith Goodová si papouška jménem Gizmo pořídila v roce 1987 jen několik měsíců předtím, než Pennsylvánia chov těchto papoušků zakázala z obavy před jejich úniky do volné přírody a přemnožením. Zdivočelí mníšci šedí obývají řadu amerických velkoměst (viz video), kde si často staví rozsáhlá hnízda na sloupech elektrického vedení a způsobují zkraty. Škodí také zemědělcům.

Žena už zaplatila pokutu 10 tisíc korun

Úředníci ochrany přírody navštívili Faith Goodovou loni na jaře na udání některého z jejích sousedů. Papouška zabavili i přes to, že nebyl chován v páru a majitelka vyloučila možnost, že by mohl uletět. Pták byl navíc už poměrně starý, šestadvacetiletý. Úředníci mníška umístili do speciálního chovného centra. Majitelka, která byla na Gizmovi citově závislá, proti postupu státu podala žalobu. Soud ve Westmoreland County jí dal za pravdu a minulý týden vydal rozhodnutí, že se nyní již sedmadvacetiletý pták má vrátit zpět ke své majitelce. „Jsem velice šťastná, byl jako moje vlastní dítě,“ svěřila se seniorka.

K TÉMATU: Američanka žaluje stát, který jí zabavil ochočeného mníška šedého coby invazní druh

Rozhodnutí soudu přišlo tři týdny po další nešťastné události, úmrtí manžela Faith Goodové. „Žili jsme spolu 43 let, přála bych si, abychom tu byli stále spolu. Teď se alespoň domů vrátí Gizmo,“ svěřila se žena listu Trib Live News. Žena loni musela zaplatit pokutu 500 dolarů (asi 10 tisíc korun) za to, že mníška šedého chovala, i když je to v Pennsylvánii zakázáno. Kromě ochočeného Gizma měla dalších osm papoušků, jejichž chov je v tomto americkém státě zakázán. Pouze Gizmo byl ale domácí mazlíček, kterého původně pořizovala pro svoji dceru. Úřady papouška odmítli vrátit po dobrém, protože podle nich byl považován za předmět spáchaného trestného činu.

Soud nařídil chov papouška v izolaci

Soudce, který nařídil ochočeného papouška vrátit Faith Goodové, zároveň chovatelku zavázal držet ho v uzavřených prostorách, v zabezpečené kleci a nesmí jej spárovat s jedincem opačného pohlaví. „Pokud by paní Goodová ptáka spárovala, propadne státní komisi pro ochranu životního prostředí,“ stojí v rozsudku. Žena se nechala slyšet, že splnění podmínek pro ni nebude nijak obtížné. Plánuje rozprodat další ptáky, které nyní doma chová, a ponechá si pouze mníška Gizma. „Každé ráno budeme slyšet, jak říká „Gizmo“ a jména dalších papoušků. Dokáže napodobit můj hlas i hlas mého zesnulého manžela. Jsem velmi šťastná, že se vrátí,“ uvedla Američanka.

ČTĚTE TAKÉ: Ženě hrozí, že jí úřady po přestěhování do Tennessee zabaví ochočeného mníška

Zatím však není jisté, kdy se mníšek vrátí do původního domova. Poslední rok strávil ve státem zřízeném zveřinci a majitelka s ním nesměla přijít do styku. Neví ani, v jaké kondici a psychickém stavu se papoušek nachází. „Stále mám jeho klec u sebe doma, takže se do ní může vrátit. Měla jsem tendenci k té kleci chodit každý den, byl to pro mě opravdu těžký rok,“ prohlásila Faith Goodová. Kromě Pennsylvánie zakazuje chov mníšků šedých ještě sedm dalších států USA, například Tennessee. Stejný zákaz zavedlo od prosince 2011 Španělsko, které vedle mníška šedého prohlásilo za invazní druh i alexandra malého. Obdobné nařízení prosazuje Evropská komise pro všechny členské státy Evropské unie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..