Američanka žaluje stát, který jí zabavil ochočeného mníška šedého coby invazní druh

UVNITŘ VIDEO – Žalobu na americký stát Pennsylvánia podala třiašedesátiletá žena, které úředníci zabavili ochočeného papouška mníška šedého. Domácího mazlíčka chovala 26 let, letos v březnu ji ale na udání některého ze sousedů navštívili úředníci komise na ochranu přírody a ptáka zabavili. Pennsylvánie totiž chov mníšků od roku 1987 zakázala zákonem, protože se množily případy jejich úniku nebo vypouštění do městských aglomerací, kde se jim mimořádně daří a dobře se rozmnožují. Jejich obrovská hnízda, nezřídka vystavěná na sloupech elektrického vedení, způsobují zkraty a výpadky proudu. Škody způsobují i zemědělcům.


Papouška si pořídila těsně před zákazem jeho chovu

Žena si papouška pořídila v lednu 1987, půl roku předtím, než v Pennsylvánii začal platit zmíněný zákon, který chov mníšků zakazuje. Koupila ho dceři, aniž by tušila, že jde právě o druh, jehož chov má být zakázán. Podle zpravodajského serveru Triblive.com jej považovala za jiného papouška a pravdu zjistila až po dvaceti letech. Od té doby se snažila jeho existenci zatajit, ale prozradil ji některý ze sousedů, který dal echo úřadům. Ti jej po zabavení umístili neznámo kde. Žena utrpěla psychické trauma, protože byla na ptáka citově silně vázaná. Šlo o jejího jediného společníka.

K TÉMATU: Ženě hrozí, že jí úřady po přestěhování do Tennessee zabaví ochočeného mníška

Úředníci svůj postup hájí. „Na rozdíl od mnoha jiných nepůvodních druhů mníšek dobře snáší nízké teploty a dokáže vytvářet životaschopné populace v místech, jako je Pennsylvánie,“ řekl serveru mluvčí komise pro ochranu přírody Travis Lau. „Tito ptáci hnízdí v koloniích, budují si obří hnízda a když jsou plodní, silně konkurují původním druhům ptáků a mohou je dokonce vytlačit,“ dodal. Žena, která o papouška přišla, se deníku svěřila, že od chvíle, kdy o domácího mazlíčka přišla, neměla sílu se dotknout jeho klece. „Nemám srdce ani na to, abych vyměnila noviny, které tam měl v době, kdy mi ho zabavili,“ řekla. „Je to pro mě těžké. Myslím na něj každý den.“

Jak může domácí mazlíček ohrozit ekosystém? ptá se advokát

V žalobě, kterou majitelka papouška podala 5. září ve Westmoreland County, žádá o vrácení ptáka, za kterého v roce 1987, ještě před platností zmiňovaného zákona, zaplatila 600 dolarů. Utajený chov mníška poté, co se dozvěděla, že jde o zakázaný druh, vysvětlovala obavou o jeho osud: „Nechtěla jsem, aby mi ho někdo vzal a utratil.“ Právní zástupce ženy Anthony Rosner považuje postup úřadů za skandální. Jeden mníšek podle něj nemůže způsobit místnímu ekosystému žádné problémy. „Je to jeden pták chovaný v kleci, takže se nemohl rozmnožovat,“ upozornil. Úředníci s jeho argumentací ale nesouhlasí. Pokud by mníšek majitelce uletěl, mohl by si podle nich najít ve volné přírodě partnera a posílit tenti invazní druh na území Pennsylvánie.

ČTĚTE TAKÉ: Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

„Zatímco jeden mníšek pravděpodobně nezpůsobí žádnou škodu, pokud by si našel partnera, mohli by začít postupně ničit úrodu místním zemědělcům,“ hájí postup úřadů Scott Detwiler z Audubon Society v západní Pennsylvánii. „A nemuselo by jich být nutně spousty. Ta hrozba je skutečná,“ varuje. Zákon, který zakazuje chov mníšků šedých a jiných invazních druhů zvířat, přijalo hned několik amerických států, například Tennessee. Tam se loni vyskytnul obdobný případ jako v Pennsylvánii. Žena, která se přestěhovala z New Yorku, si sebou přivezla ochočeného mníška a někdo ji udal. Zatímco v New Yorku, kde mníšci také žijí volně, jejich chov není protizákonný, v Tennessee ano.

Úvodní foto: Tumblr.com


1 komentář

  1. David Vopravil napsal:

    Dukaz toho jak nehumalne dokazi jednat urady. Nezajima je nejake citove pouto, nebo fakt, ze pani asi nebude nemehlo, kdyz si ho 20 let nenechala uletnout. Doufam ze majitelka soud vyhraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..