Další tipy na sezónní krmivo pro papoušky: hloh a černý bez

Po pozitivních ohlasech na přehled podzimních plodin vhodných pro papoušky přinášíme pokračování s tipy na sběr dalších pochutin. Právě v těchto dnech zrají a dají se trhat plody hlohu, černého bezu a pomalu začíná dozrávat i šípek. Papoušci je uvítají zejména v čerstvém stavu, krátce po utržení, ale dají se i zamrazit a podávat po celou zimu. Někteří ptáci ale mražené a posléze rozmražené bobule odmítají, proto je dobré na zkoušku zamrazit menší dávku a zkusit jim je podat ještě v sezóně. V případě, že papoušci nějaký druh zamražených bobulí odmítají, předejdete tak zbytečné práci s jejich sběrem a skladováním.


Hloh: přírodní regulátor krevního oběhu

Červené bobule hlohu milují všichni ptáci, a ani papoušci nejsou výjimkou. V České republice roste celkem jedenáct druhů tohoto keře, nejčastějším z nich je hloh obecný. Použít se ale dají bobule všech druhů hlohu. Obsahují flavonoidy, označované též jako vitamín P, které mají antioxidační účinky a pozitivní vliv na organismus, zejména pak na cévy. Regenerují a zpevňují je, snižují krevní tlak a mají uklidňující účinek na nervovou soustavu. V lidské medicíně se hloh používá proti skleróze, nespavosti, vysokému krevnímu tlaku, předrážděnosti, srdeční arytmii, migrénách a dalších chronických problémech. Obdobný vliv mají i na ptáky.

K TÉMATU: Sezónní krmivo pro papoušky: nasbírejte jim jeřabiny, špendlíky, švestky nebo kukuřici

Nejúčinnější jsou čerstvé bobule, podávané buď natrhané v misce nebo přímo na větvi, odkud si je papoušci okusují. Tento způsob je pro zábavnější. Stačí jim utrženou větev s bobulemi položit shora na klec nebo voliéru, aby plody visely z mezer mezi pletivem a ptáci mají na několik desítek minut o zábavu postaráno. Ať jim hloh podáváte v té či oné podobě, vždy by měl být omytý pitnou vodou a v případě celých větví pečlivě vybírejte ty, které nejsou znečištěny trusem divokých ptáků. Hlohové keře přeci jenom lákají mnohé opeřence a existuje tak riziko přenosu nějaké nemoci. Pečlivě omýt je třeba i bobule, které se chovatel chystá zamrazit na zimu. Hloh lze také sušit, ale zda jej v této podobě budou papoušci přijímat, není jisté. Ptáci mají individuální chutě, takže je to třeba vyzkoušet.

Není nic jednoduššího, než z takového keře utrhnout větvičku s bobulemi a listy a položit ji papouškům shora na pletivo klece nebo voliéry (Foto: Ippofaespellas.com)

Černý bez: přírodní antibiotikum s projímavými účinky

Malé kuličky černého bezu se v těchto dnech dají sehnat pomalu na každém rohu. Obsahují vitamíny B a C, karoteny, antokyan, cholin, organické kyseliny či cukr. Černý bez je plný fytoncidních látek velmi účinných proti bakteriím a houbám, takže jej lze považovat za jakési přírodní antibiotikum. Bobule v čerstvém stavu ale mají projímavý účinek, proto by se neměly podávat ve velkém množství (zajímavé je, že sušené plody mají účinky zcela opačné: používají se právě proti průjmu). Navíc jsou velmi křehké a lehce se rozmáčknou, přičemž šťáva z bezových bobulí pak dokáže potřísnit okolí a znečistit povrchy okolo klece nebo voliéry. S bezem by se tedy mělo „šetřit“.

ČTĚTE TAKÉ: Dáváte svým papouškům šípky? Je ideální čas na jejich sběr

Na druhou stranu, černý bez má velmi dobré účinky proti křečím všeho druhu, migrénám, nervovým chorobám (u lidí se používá zejména při zánětu trojklaného nervu), takže je dobrým pomocníkem na určité zklidnění vystresovaných ptáků. Při sběru je třeba dávat pozor na to, aby plody byly skutečně dozrálé, dále aby nebyly přezrálé či plesnivé a znečištěné od trusu divokých ptáků. Bobule se dají stejně jako hloh nebo jiné plody divokých keřů zamrazit a používat celoročně, a stejně tak je možné bezové kuličky nasušit a přidávat ke krmným dávkám zrní či granulí. Opět by to ale nemělo být ve větším množství – sušené bobule bezu mohou způsobovat zácpu.

Černý bez papoušci milují, ale nesmí se to s ním přehánět. V čerstvém stavu má projímavé účinky. (Foto: Wikimedia.com)

Úvodní foto: Wikimedia.com


6 komentářů

 1. Dale napsal:

  Sice trochu od tématu, ale i tak bych se chtěl s radou obrátit na vás.

  Chtěl jsem se vás zeptat jestli někdo z vás nemá zkušenosti s potravinovými nebo obilnými moly, kteří opakovaně znehodnocují krmivo pro mého papouška šedého.Jedná se o slunečnici,pohanku a také kardi.Je to velký problém, který chce co nejvíce řešit pač, peníze tečou stále do kanálu a pták nemá nic.Zachvilku mu dojde zásoba krmení, kterou má v krabici a já začínám mít strach čím ho budu krmit dál.Na internetu jsem si o nich(molech) četl dost a tudíž vím, že musím nakoupit mololapky, všechno dokonale prohlídnout a a uklidit.Ale opravdu se toho moc bojím, že i tahle opatření nemusí stačit.Proto se obracím na vás pokud neznáte něco jak se jich efektivně zbavit ejdnou provždy.Nějaká deratizace vzhledem k papouškovi totiž zřejmě nepřichází v úvahu.O postřicích proti hmyzu ani nemluvím.Nechci ho kvuli tomuhle prodávat, ale pokud se jich nedokážu včas zbavit tak zřejmě nebudu mít na výběr.

  Za jakoukoliv odpověď děkuju.

  • Jan Potůček napsal:

   Píšete, že krmivo pro žaka máte v krabici. Co to je za krabici? Je dobře uzavřená? A odkud jste nakoupil krmivo? Moly jste si mohl přinést už v něm. Druhá možnost je, že se dostali do té krabice, která není dostatečně uzavřená. Každopádně pokud sáhnete do krabice s krmivem, prosejete ho v ruce a budou vám zbývat částečky, které budou pospojované jakoby vláknem nebo pavučinou, je to v háji a všechno pro jistotu vyhoďte.

   Při kupování nového krmiva si dejte pozor na dodavatele. Levné směsi mohou být napadeny a moly si prostě přinesete už v nich. Kvalitní krmivo je hermeticky uzavřené v igelitových sáčcích, do kterých se nemůže dostat vzduch.

   A pak je velmi důležitý způsob skladování krmiva u Vás doma. Velmi doporučuji sehnat umělohmotnou dózu na potraviny se zajištěným víkem, abyste měl jistotu, že se dovnitř nic nedostane. Třeba takovou:

   https://www.vcas.biz/obr/1821966_1.jpg

   Jinak je třeba vše důkladně uklidit, zbytky krmiva denně odstraňovat, mít okolo klece a v místě skladování krmiva pořádek. Moli mohou být klidně i v potravinách ve spíži nebo v kuchyni, i tam byste měl mít vše uzavřené, nic volně přístupného. Jinak se Vám moli vyrojí v obrovském množství, jejich larvy Vám budou lézt po zdích…

   Ohledně sprejů proti hmyzu: existuje přípravek Arpalit, kterým můžete bez problémů vystříkat místnost, kde máte žaka, a nic se mu nestane. Je určen mj. právě na likvidaci parazitů a škůdců u ptáků. Při jeho použití byste měl ale důkladně vyvětrat.

   • Dale napsal:

    S tou krabicí by nebyl problém.Ta je u mě v pokoji a uklízím u ní víceméně pravidelně.Problém je nejspíš v tom, jak skladujeme zásoby pro ptáka.Jenomže nikdy s tím problém nebyl.Krmivo chodíme nakupovat na ptačí burzu už 10 let(v podstatě od začátku co žaka máme) a nakupujeme obilí jen v igelitových sáčcích.Pro upřesnění – obilniny skladujeme v kumbále v těch igelitových pytlech a když je prázná krabice tak z igelitových pytlů dosypeme.Zásoby kupujeme na rok dopředu.Upřímně v kumbálu je docela nepořádek a moli tam jsou od té doby co tam Máti udělala odpadkový koš na plasty.Sem na sebe naštvaný, že sem si tohle všechno neuvědomil dřív, protože celé situaci se dalo krásně předejít.Ale celých 10 let to tak fungovalo…

    • Jan Potůček napsal:

     A ty igelitové pytle, ve kterých máte zásoby obilí na rok a přesypáváte z nich do krabice, máte zavřené jak?

     • Dale napsal:

      Tak to jsou ty igelitové pytle ve kterých to zrní nakoupíme přímo na burze.Po otevření normálně obvážeme gumičkou a necháme to tak.

  • David Vopravil napsal:

   Já osobně se řídím při skladování zrnin pro papouška pravidlem „skladovat jen v nádobách utěsněných tak dokonale, aby po ponoření do vody nevnikla ani kapka vody“ Na trhu se dá koupit velká spousta nádob s opravdu těsným uzavíráním. Osobně raději nakupuji neustále čerstvé zrniny s tím, že si kontroluji datum výroby i původ. Cokoliv jiného neberu. Pro sebe nakupuji také každý den potraviny čerstvé pro konzumaci a nezásobuji se na měsíc dopředu. Papoušek to má stejné. Myslím, že není dobré si nakoupit na rok dopředu a to už z toho důvodu, že pokud nám tak velké množství napadne plíseň, nebo hmyz, tak můžem vše vyhodit. Zajistil bych si raději měsíční přísun čerstvých zrnin. Prodávat papouška bych bral jen jako tu úplně nejkrajnější možnost např. případ že bych pár měsíců už sám umíral hlady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..