Vědci poprvé natočili samici kakapa sovího při snášení vejce ve volné přírodě

Kakapo sovíUVNITŘ VIDEO – Historicky první videozáznam snášení vejce divoké samice kakapa sovího, jednoho z nejohroženějších papoušků na světě, se podařilo pořídit vědcům ze záchranného týmu na přísně střeženém ostrůvlu piblíž Nového Zélandu. „Podívejte se na to! Je to poprvé, co bylo zaznamenáno, jak samice kakapa snáší své první vejce… a je to Rakiura, která se zřejmě už vzpamatovala z ošklivého zranění!“ napsali zástupci týmu k videu na oficiální stránce záchranného projektu kakapů na Facebooku. Stejná samice nakonec snesla tři vejce, u kterých vědci tento týden zjistí, zda jsou oplozena.

K TÉMATU: Vědci objevili první dvě hnízda se snůškou kakapů sovích po tříleté přestávce

Letošní rok je pro kriticky ohrožené kakapy výjimečný. Po tříleté přestávce opět zahnízdili v ostrovní rezervaci Codfish. Ochránci zatím napočítali sedm hnízd, předpokládají ale až patnáct snůšek. „Existují tři potvrzená oplodněná vejce: jedno od Lisy a dvě od Huhany,“ sdělil tým v pondělí. Všichni papoušci na ostrově Codfish mají svá jména (seznam všech najdete zde) a na těle připevněné vysílačky. „Obě vejce u Arangy se ukázala být čistá, stejně jako u Tumeke… Rakiura sedí na třech vejcích, u kterých bychom měli znát výslek tento týden. U samic Pearl a Esperance bylo zjištěno po dvou vejcích, ale v této fázi nevíme, zda jsou oplodněna,“ dodali vědci.

Vědci shání peníze na umělou inseminaci

Na třech ostrovních rezervacích poblíž Nového Zélandu a ve speciálních chovných centrech žije posledních 124 kakapů sovích. Tento nelétavý a nejtěžší papoušek na světě je přímo odkázán na pomoc člověka, protože se nemůže bránit dravcům, zejména pak predátorům, které na Nový Zéland zavlekli lidé. Pro hnízdění kakapů jsou důležité plody jehličnatého keře rimu, jimiž se živí samice v odbě krmení mláďat. Vědci výzkumem zjistili, že látky obsažené v těchto plodech mláďatům zvyšují imunitu a dodávají jim potřebné vitamíny a minerály, bez nichž by nemusela přežít.

ČTĚTE TAKÉ: Zbytková populace kakapů sovích už druhý rok po sobě nehnízdí. Kvůli chladnému jaru

Právě kvůli nedostatku plodů rimu kakapové v uplynulých dvou hnízdních sezónách nesnesli ani jedno vejce, dokonce nešli ani do toku. Důvodem byla těžší zima a jen pozvolné nastupování jara, které bylo výrazně studenější, což se podepsalo na velmi malé úrodě rimu. Záchranný projekt kakapů počítá i s umělou inseminací samic, k níž ochránci přikročili poprvé v roce 2009 a přinesla velmi uspokojivé výsledky. Vědci se ale potýkají s nedostatkem peněz, novozélandská vláda loni poprvé snížila rozpočet celého programu a přestala platit část týmu. Ochránci proto vypsali veřejnou sbírku na internetu, jejímž prostřednictvím mohou lidé z celého světa podpořit konkrétního kakapa a získat jeho plyšového maskota.

Úvodní foto: Kakapo Recovery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..