Další pašeráci papoušků dopadeni v Indii a Argentině: amazoňany vezli dokonce v motoru auta

Amazoňani modročelí pašovaní v ArgentiněUVNITŘ FOTO – Hned tři případy pašeráků, kteří se snažili dodat na černý trh desítky mláďat papoušků z volné přírody, pronikly minulý týden do zpravodajství světových tiskových agentur. Dva muže zatkli policisté ve West Champaranu v indickém státě Bihár, když pašovali na 60 mláďat papoušků alexandrů malých a dalších zástupců tohoto rodu v krabicích uložených v meziměstském autobusu. Oblast, v níž byli muži zadrženi, spadá do národního parku Valmiki, proslaveného zejména divokou populací tygrů indických, v němž však také hnízdí několik druhů alexandrů.

Místní ranger Sadan Kumar, který společně s dalšími členy hlídky národního parku pašeráky odhalil, papoušky podle webu Hindu News převezl do záchranné stanice, odkud budou vypuštění zpět do volné přírody, jakmile se naučí samostatnému přijímání potravy a procvičí se v létání. Pašeráci vybírají z hnízd téměř opeřená, ale letu neschopná mláďata, která není složité dokrmit a prodat jako domácí mazlíčky. V lidské péči takový papoušek přežije, v divočině by ale neměl šanci. Ochránce přírody čeká ještě spousta práce, aby papoušky plně odstavili a zároveň je příliš nenavykli na přítomnost člověka.

Snaha provézt papoušky přes hranici nevyšla

Kuriózní případ pašování mláďat amazoňanů modročelých odhalili celníci na hraničním přechodu Los Libertadores mezi Argentinou a Chile. Při rutinní prohlídce osobního automobilu detektor narazil na něco nezvyklého pod kapotou vozu. Služební pes poté odhalil v prostoru mezi motorem tašku, v níž bylo skryto šest ještě ne zcela opeřených mláďat amazoňanů modročelých. Tento papoušek obývá jihovýchodní Brazílii, Paraquay, Bolívií a severní Argentinu, přičemž je považován za celkem častého. Kvůli nelegálnímu odchytu a obchodování s těmito ptáky na černím trhu byl ale zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN jako potenciálně ohrožený.

K TÉMATU: Při rutinní kontrole autobusu v Kolumbii odhalili pašeráka s 30 mláďaty amazoňanů a arů

V Chile, kam osádka vozu chtěla papoušky propašovat, amazoňani modročelí volně nežijí, nebo jen výjimečně. Podle mezinárodní úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin (CITES) musí mít každý vyvážený a dovážený papoušek tohot druhu doklady o původu a vývozní a dovozní povolení. Řidič automobilu, v němž byli papoušci pašování, pochází z Chile a je vyšetřován na svobodě. Bylo mu sděleno obvinění z porušení loveckého zákona a mezinárodní úmluvy CITES. Vyšetřovatelé podle listu El Martutino míní, že mláďata amazoňanů byla určena pro trh v chilské metropoli Santiago.

Mláďata amazoňanů modročelých schovaná u motoru automobilu, který kontrolovali celníci na hranici mezi Argentinou a Chile (Foto: El Martutino)
Mláďata amazoňanů modročelých schovaná u motoru automobilu, který kontrolovali celníci na hranici mezi Argentinou a Chile (Foto: El Martutino)

200 amazoňanů namačkaných v jednom autě

I další případ pašování se týká Argentiny. Policie během připravovaného zátahu na pašeráky zvířat zastavila poblíž města Rafaelo v oblasti Santiago del Estero na severu země luxusní automobil SUV, v němž objevila krabice s více než 200 mláďaty amazoňanů modročelých. Většina ptáků nebyla starší než dva týdny, neměli k dispozici žádné krmivo ani vodu, a 27 ptáků už bylo v době zadržení pašeráků uhynulých. O zbylé papoušky se na vlastní náklady postaral Juan Martín Mastropaolo Guardafauna, který je s pomocí několika sousedů na vlastní náklady dvakrát dvě hodiny krmí.

ČTĚTE TAKÉ: Brazilská policie zadržela pašeráka, co převážel v osobním autě 336 papoušků

Policie zjistila, že zásilka 200 mláďat amazoňanů modročelých mířila do jihoargentinského Santa Fe. V době, kdy byli pašeráci dopadeni, už ujeli 800 km a po celou dobu papoušky nechali namačkané v krabicích, aniž by jim poskytli alespoň vodu. Pachatelé byli obviněni z porušení zákona na ochranu ohrožených živočichů. Zabavení amazoňané budou vypuštěni do volné přírody, jakmile budou schopni samostatného příjmu potravy a letu. Podle Juana Martína Mastropaola Guardafaunana by se tak mělo stát do dvou až tří týdnů.

Sedmadvacet mláďat amazoňanů modročelých nepřežilo 800 km dlouhou cestu v automobilu, kde bylo v bednách namačkáno přes 200 papoušků tohoto druhu (Foto: Esperanza Diaxdia)
Sedmadvacet mláďat amazoňanů modročelých nepřežilo 800 km dlouhou cestu v automobilu, kde bylo v bednách namačkáno přes 200 papoušků tohoto druhu (Foto: Esperanza Diaxdia)

„Největší problém, kterému tito papoušci čelí, je silné odlesňování jeho původních biotopů, které znamená ztrátu jeho přirozených stanovišť. Lidé, kteří takové papoušky kupují, jsou vlastně spolupachateli, protože vytvářejí poptávku a bohužel se to projevuje na snižování jejich populací v přírodě,“ řekl listu Esperanza Diaxdia jeden z rangerů, který se podílel na zákroku. Cena mláděte amazoňana modročelého se na černém trhu ve velkých městech v Argentině pohybuje od 800 do 2 500 amerických dolarů (16 až 50 tisíc korun). Pro srovnání: v České republice se ten samý papoušek dá pořídit už od šesti tisíc korun.

Předchozí článek

Vědci poprvé natočili samici kakapa sovího při snášení vejce ve volné přírodě

Dálší článek

Zrekonstruovaný pavilon pro Exotu Olomouc je už otevřený. Výstavu letos doplní volné lety papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější