První mládě kakapa sovího po třech letech se vylíhlo ze „záplatovaného“ vajíčka

Kakapo sovíUVNITŘ FOTO – Neobvyklý způsob záchrany oplozeného vajíčka kakapa sovího, jednoho z nejohroženějších druhů papouška na světě, zvolili zástupci projektu obnovy populace tohoto ptáka na Novém Zélandu. Při kontrole jednoho z obsazených hnízd na ostrovní rezervaci Codfish Island zjistili, že samice vahou svého těla rozdrtila oplozené vejce, z něhož se mělo brzy vylíhnout mládě. Rozhodli se proto vejce odebrat a pokusit se mládě zachránit. Poškozené vejce oblepili mnoha páskami a vložili do inkubátoru. Naděje na úspěch nebyla příliš velká, přesto se zadařilo.

Zbytkovou populaci tvoří 125 jedinců

Mládě se vylíhlo minulý pátek a zvětšilo tak celosvětovou populaci kakapů sovích na 125 jedinců. Jde o první mládě, které se vylíhlo od roku 2011, předchozí dvě hnízdní sezóny se papoušci kvůli studenému jaru a nedostatku potravy ani nepokoušeli pářit. „Na Codfish jsme letos zatím zaznamenali jen pět oplozených vajec kakapů a toto bylo sneseno jako první. Stačil jeden špatný dotek, a bylo by zničeno, ale díky zvláštní odborné péči našeho týmu a zejména jeho pdhdlání se ho podařilo zachránit,“ řekl serveru BT.com manažerka záchranného programu kakapů Deidre Vercoe Scottová.

K TÉMATU: Vědci poprvé natočili samici kakapa sovího při snášení vejce ve volné přírodě

Vylíhnutého kakapa ochránci pojmenovali Lisa One, ale zatím nevědí, zda jde o samce nebo samici. Pohlaví mláděte budou moci určit až za několik týdnů, jakmile bude možné odebrat vzorky pro analýzu DNA. Papoušek je denně vážen a měřen, každé dvě hodiny jej členové záchranného týmu dokrmují. V inkubátorech čekají na vylíhnutí další čtyři vejce kakapů odebraná z hnízd na Codfish Islandu. Mláďata by se z nich měla vyklubat v následujících týdnech. Další hnízdění registruje záchranný tým na ostrově Hauturu, kam byli kakapové uměle vysazeni v roce 2012.

Stav vejce kakapa sovího před záchranou (Foto: Kakapo Recovery Team)

Stav vejce kakapa sovího před záchranou (Foto: Kakapo Recovery Team)

To samé vejce po zákroku specialistů ze záchranného týmu kakapa sovího na Novém Zélandu (Foto: Kakapo Recovery Team)

To samé vejce po zákroku specialistů ze záchranného týmu kakapa sovího na Novém Zélandu (Foto: Kakapo Recovery Team)

Líhnutí mláděte kakapa sovího ze "záplatovaného" vajíčka (Foto: Kakapo Recovery Team)

Líhnutí mláděte kakapa sovího ze „záplatovaného“ vajíčka (Foto: Kakapo Recovery Team)

Kakapové zahnízdili i na ostrově Hauturu

Čerstvě vylíhnuté mládě kakapa sovího (Foto: Kakapo Recovery Team)

Čerstvě vylíhnuté mládě kakapa sovího (Foto: Kakapo Recovery Team)

„Původně jsme si mysleli, že to bude trvat šest až deset let, než se tam ptáci usadí a začnou hnízdit, ale první hnízdo jsme nalezli už po dvou letech. Jsme z toho nadšení,“ raduje se Deidre Vercoe Scottová. Mírné obavy mají ochránci z toho, zda je na Hauturu dostatek potravy, zejména plodů rimu, které rostou na místních klečích a pro samice kakapů jsou životně důležité při krmení mláďat. „Musíme to ještě zjistit,“ potvrzuje manažerka záchranného programu kakapů. „Víme ale, že kakapové mohou na Hauturu úspěšně vyhnízdit, žili tam už v letech 1980 až 1990,“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci objevili první dvě hnízda se snůškou kakapů sovích po tříleté přestávce

Kakapo soví je vůbec nejtěžším papouškem světa. Jde o nelétavého ptáka, který se ve volné přírodě dožívá i padesáti let, ale na Novém Zélandu byl prakticky vyhuben zavlečenými druhy predátorů: krysami, zdivočelými kočkami a lasicemi. Zbytková populace 124 jedinců obývá několik přísně střežených ostrůvků, které byly zbaveny veškerých dravců. Všichni kakapové ve volné přírodě na sobě mají mikrovysílačky a jejich pohyb je denně monitorován. Od roku 2009 úřady na Novém Zélandu přikročily k umělému oplodňování samic, aby zvýšily šanci na posílení místní populace těchto unikátních ptáků.

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..