UVNITŘ FOTO – Neobvyklý způsob záchrany oplozeného vajíčka kakapa sovího, jednoho z nejohroženějších druhů papouška na světě, zvolili zástupci projektu obnovy populace tohoto ptáka na Novém Zélandu. Při kontrole jednoho z obsazených hnízd na ostrovní rezervaci Codfish Island zjistili, že samice vahou svého těla rozdrtila oplozené vejce, z něhož se mělo brzy vylíhnout mládě. Rozhodli se proto vejce odebrat a pokusit se mládě zachránit. Poškozené vejce oblepili mnoha páskami a vložili do inkubátoru. Naděje na úspěch nebyla příliš velká, přesto se zadařilo.
Zbytkovou populaci tvoří 125 jedinců
Mládě se vylíhlo minulý pátek a zvětšilo tak celosvětovou populaci kakapů sovích na 125 jedinců. Jde o první mládě, které se vylíhlo od roku 2011, předchozí dvě hnízdní sezóny se papoušci kvůli studenému jaru a nedostatku potravy ani nepokoušeli pářit. „Na Codfish jsme letos zatím zaznamenali jen pět oplozených vajec kakapů a toto bylo sneseno jako první. Stačil jeden špatný dotek, a bylo by zničeno, ale díky zvláštní odborné péči našeho týmu a zejména jeho pdhdlání se ho podařilo zachránit,“ řekl serveru BT.com manažerka záchranného programu kakapů Deidre Vercoe Scottová.
K TÉMATU: Vědci poprvé natočili samici kakapa sovího při snášení vejce ve volné přírodě
Vylíhnutého kakapa ochránci pojmenovali Lisa One, ale zatím nevědí, zda jde o samce nebo samici. Pohlaví mláděte budou moci určit až za několik týdnů, jakmile bude možné odebrat vzorky pro analýzu DNA. Papoušek je denně vážen a měřen, každé dvě hodiny jej členové záchranného týmu dokrmují. V inkubátorech čekají na vylíhnutí další čtyři vejce kakapů odebraná z hnízd na Codfish Islandu. Mláďata by se z nich měla vyklubat v následujících týdnech. Další hnízdění registruje záchranný tým na ostrově Hauturu, kam byli kakapové uměle vysazeni v roce 2012.
Kakapové zahnízdili i na ostrově Hauturu
„Původně jsme si mysleli, že to bude trvat šest až deset let, než se tam ptáci usadí a začnou hnízdit, ale první hnízdo jsme nalezli už po dvou letech. Jsme z toho nadšení,“ raduje se Deidre Vercoe Scottová. Mírné obavy mají ochránci z toho, zda je na Hauturu dostatek potravy, zejména plodů rimu, které rostou na místních klečích a pro samice kakapů jsou životně důležité při krmení mláďat. „Musíme to ještě zjistit,“ potvrzuje manažerka záchranného programu kakapů. „Víme ale, že kakapové mohou na Hauturu úspěšně vyhnízdit, žili tam už v letech 1980 až 1990,“ dodává.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci objevili první dvě hnízda se snůškou kakapů sovích po tříleté přestávce
Kakapo soví je vůbec nejtěžším papouškem světa. Jde o nelétavého ptáka, který se ve volné přírodě dožívá i padesáti let, ale na Novém Zélandu byl prakticky vyhuben zavlečenými druhy predátorů: krysami, zdivočelými kočkami a lasicemi. Zbytková populace 124 jedinců obývá několik přísně střežených ostrůvků, které byly zbaveny veškerých dravců. Všichni kakapové ve volné přírodě na sobě mají mikrovysílačky a jejich pohyb je denně monitorován. Od roku 2009 úřady na Novém Zélandu přikročily k umělému oplodňování samic, aby zvýšily šanci na posílení místní populace těchto unikátních ptáků.
Úvodní foto: Kakapo Recovery Team