Dvěma Filipíncům hrozí za pašování 90 papoušků půl roku vězení. Převáželi i kakaduy žlutolící

Kakadu žlutolícíPůl roku vězení a pokuta 50 tisíc peso (asi 22 tisíc korun) hrozí dvěma mužům, které na jihu Filipín dopadli při pašování stovky vzácných exotických zvířat úředníci odboru ochrany přírody. Kontraband převážený v dodávce sestával z 90 papoušků, čtyř klokanů a několika ježur. Z papoušků úředníci zabavili kriticky ohrožené kakaduy žlutolící pocházející z Indonésie a několik druhů loriů. Někteří ptáci dlouhý transport v nepříznivých podmínkách nepřežili. Agentura AFP přinesla fotografii uhynulého loriho mnohobarvého.

K TÉMATU: Indonéské úřady bijí na poplach: kriticky ohrožených kakaduů žlutolících dramaticky ubývá

Zásilka podle vyšetřovatelů směřovala k bohatým sběratelům exotických zvířat ve filipínské metropoli Manile. Zvířata pocházela z Austrálie, Indonésie a Papuy-Nové Guiney. Dodávka s oběma muži byla zadržena na jižním okraji města Surigao na ostrově Mindanao zrovna ve chvíli, kdy se chystali použít trajekt mířící na sever. Vzácné ptáky a savce pašeráci namačkali do malých nádob, aby nevzbuzovali přílišnou pozornost. „Zvířata podle našich poznatků putovala z Indonésie do Malajsie a pak přes námořní hranici na jih Filipín, odkud měla směřovat do Manily,“ řekl agentuře AFP mluvčí místního úřadu odboru životního prostředí Eric Gallego.

Známá pašerácká linka Malajsie – Filipíny

„Jsme přesvědčeni o tom, že příjemcem měl být nějaký bohatý člověk v Manile, který se zabývá sbíráním vzácných zvířat. Musí to být někdo, kdo je blázen do kriticky ohrožených živočichů,“ dodal Gallego. Podle šéfky vládní komise pro boj proti obchodování s volně žijícími zvířaty Josefiny de Leon je pašování vzácných druhů zvířat z Malajsie do Filipín velmi časté a věnují se mu celé zločinecké gangy z různých zemí. Výše pokuty pro dva zadržené muže bude odvozena od vzácnosti pašovaných zvířat. Mezi nejvzácnější patřili zmiňovaní kakaduové žlutolící a ježury. Oba druhy jsou zařazeny v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako kriticky ohrožené.

ČTĚTE TAKÉ: World Parrot Trust vyhlásil sbírku na záchranu ary kanindy, ary zeleného a kakadua žlutolícího

Kakadu žlutolící je druhým nejohroženějším druhem kakadua ve volné přírodě po kakaduovi filipínském. Podle mezinárodní organizace BirdLife International jich v Indonésii přežívá od půldruhého tisíce do sedmi tisíc pohlavně dospělých jedinců. I s mladými ptáky celosvětová divoká populace nečítá více než 10 tisíc exemplářů. Proto je také zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a jeho chov v zajetí podléhá povinné registraci, stejně jako obchodování s těmito ptáky.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

První mládě kakapa sovího po třech letech se vylíhlo ze „záplatovaného“ vajíčka

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 7. až 9. března 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější