České úřady ani EU zákaz ručního odchovu papoušků jako v Holandsku nepřipravují

Amazoňan mláděUVNITŘ DOKUMENT – Zákaz ručního odchovu mláďat papoušků, jak jej připravuje Holandsko, se nepromítne do české ani celoevropské legislativy. Na dotaz serveru Ararauna.cz to uvedli Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) a europoslanec Pavel Poc (ČSSD). Holandsko v červenci rozhodne o rozšíření stávajícího zákazu umělého odchovu savců i na papoušky. Návrh počítá s možností uměle přikrmovat mláďata papoušků při kontrolách hnízdních budek, ale až do odstavu by měla zůstat v péči rodičů. Ruční odchov připravovaný zákon povoluje jen u velmi vzácných druhů nebo v případě, že to vyžaduje zdravotní stav mláděte nebo chovného páru.

Přirozené odchovy jsou lepší, věří AOPK

„Jedná se jistě o zcela zásadní omezení chovatelské praxe, které může mít ve svém důsledku celou řadu dopadů, ať už na samotné opeřence, na jejich chovatele, na obchodníky, na lidi, kteří chtějí mít doma papouška jako domácího mazlíčka, atd. Důsledky této restrikce mohou být v tomto širokém spektru subjektů jak pozitivní, tak negativní. Domníváme se však, že pokud svoji pozornost zaměříme pouze na odchovávané papoušky, ti budou odchováváni přirozeným způsobem pod rodiči, což je z našeho pohledu pozitivum,“ sdělila serveru Ararauna.cz Silvie Ucová, vedoucí oddělení Vědeckého orgánu CITES v AOPK.

K TÉMATU: Holandsko se chystá zakázat ruční dokrmování papoušků. Bylo by první na světě

Podle Ucové záleží na tom, jak je s papouškem nakládáno dále po odchovu. „Ve své podstatě však umělý odchov může být jednou z hlavních příčin následné psychické deprivace ptáků. Jsou to přeci jenom inteligentní a sociálně žijící ptáci. Uměle odchovaný jedinec, který se po odchovu stane hned domácím mazlíčkem, se možná za svůj život nemusí setkat s jedincem svého druhu, ani s jiným papouškem. Jistě by tedy bylo přínosné, seznámit se se studiemi, které jsou podkladem pro změnu holandské legislativy, mít k dispozici např. veterinární statistiky a široce o tomto tématu diskutovat. Jiná otázka je vymáhání tohoto zákona. To může v praxi narážet opět na pestrou škálu chovatelských aspektů,“ upozorňuje Ucová.

Podklad k připravovanému zákonu o zákazu ručního odchovu papoušků v Holandsku by potucek793

Evropská unie ruční odchov papoušků neřeší

Holandsko je podle vedoucí oddělení Vědeckého orgánu CITES při AOPK ve vnímání chovu exotických zvířat v jiné pozici než Česká republika. „Problematiku welfare takto využívaných druhů vnímají intenzivněji,“ vysvětluje. V České republice by podobně restriktivní opatření mohlo chovatelství spíše uškodit, proto AOPK neuvažuje o podobné úpravě zákona. „Jako vědecký orgán CITES určitě nyní nebudeme iniciovat změnu české legislativy tímto směrem, kompetenčně nám to plně nepřísluší. Nicméně jako pracovníci, kteří, byť nejsou sami chovatelé, se papoušky a jejich chovem také zabývají, velice uvítáme diskusi a osvětu tohoto tématu,“ dodala Silvie Ucová.

ČTĚTE TAKÉ: Kompromis ohledně invazních druhů v EU je v nedohlednu. Evropská komise trvá na přísné regulaci

Podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) z výboru pro životní prostředí se holandským modelem nehodlá inspirovat ani Evropská unie, která poslední měsíce „straší“ chovatele připravovaným nařízením o invazních druzích. „O nizozemské legislativě vím pouze z českých médií a moc tomu nevěřím. Rozhodně nic o krmení papoušků se v EU opravdu nechystá. A kdyby ano, tak to navrhnu zamítnout,“ ujistil Poc server Ararauna.cz. Holandský zákaz ručního odchovu papoušků podle očekávání vzbudil velké emoce mezi českými chovateli. Umělý odchov papoušků coby domácích mazlíčků má totiž v tuzemsku velmi silnou tradici. Postoj českých chovatelů k „holandské cestě“ ale není jednotný.

Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) myšlenku celoevropského zákazu ručního odchovu papoušků rázně odmítá. Nic takového podle něj Evropská unie nepřipravuje. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) myšlenku celoevropského zákazu ručního odchovu papoušků rázně odmítá. Nic takového podle něj Evropská unie nepřipravuje. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Postoj KPEP a ACHEP: slušné chovatele to nepostihne

Například předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) a Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP) Ladislav Žoha postup Holandska vítá. „Vedení KPEP a ACHEP monitoruje situaci okolo připravované novely zákona, který řeší a upravuje odchov a odstav mláďat papoušků. Připravovaný zákon není namířen proti odpovědným chovatelům, kteří ctí přirozený odchov papoušků a k umělému odchovu přistupují, pouze pokud dojde k selhání faktorů přirozený odchov umožňující. Rovněž v zákoně zmíněný způsob umělého odchovu budoucích domácích mazlíčků je správný, neboť dbá a ctí nutnou socializaci mladých papoušků, z kterých pak nevyrostou deprivovaní a škubající se exempláře. Zákon dle našeho mínění pouze řeší neúnosnou situaci okolo průmyslové velkovýroby uměle odchovávaných papoušků, která ale s odpovědně vedeným chovatelstvím exotických ptáků nemá nic společného,“ sdělil Žoha v oficiálním vyjádření obou organizací.

NAPSALI JSME: Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o invazních druzích. Vznikne seznam zakázaných zvířat a rostlin

Chovatelé a provozovatelé eshopu ePapoušek.cz Marta a Milan Bartlovi na svojí oficiální stránce na Facebooku upozorňují, že nařízení nezakazuje chv krotkých papoušků jako domácích mazlíčků. „Dokonce prý bude podle článku povoleno i ochočování v budce. Kdo měl někdy tu čest s ptačími rodiči, (a to jak divokými nebo krotkými), kteří mají v budce vejce nebo mláďata, ví že jakákoliv manipulace s mláďaty v budce je v případě většiny chovných párů velkých papoušků velice riskantní. Stresují se ptačí rodiče i mláďata, může dojít ke zranění či zabití. Bude tedy možno vůbec legálně odchovat krotkého papouška, vhodného mazlíčka?“ ptají se a rovnou odpovídají: „Určitě ano, ale bude to pro chovatele mnohem více náročnější.“

Problémem Česka je překupování mláďat

Bartlovi v souvislosti s připravovaným zákazem ručního odchovu papoušků v Holandsku upozorňují na častou tuzemskou praxi o překupování mláďat. „Velká část „papouščích“ inzerátů se týká výkupu mláďat velkých papoušků z budky k ručnímu dokrmení. Dnes dokrmuje každý, kdo má ruce a nohy, často bez znalostí, bez dodržování základních zoo-veterinárních zásad, bez vybavení. Často se u překupníků mláďata ani neohřejí a ještě neodstavená putují dál. I když před prodejem neodstavených mláďat laikům varují odborníci i veterinární lékaři specialisté, děje se tak stále ve větším a větším měřítku,“ konstatují.

K VĚCI: Europoslanci z výboru životního prostředí schválili národní výjimky v boji proti invazním druhům

„V jakém stavu jsou neodstavená mláďata po nějaké době u nových majitelů se dá poměrně dobře odhadnout podle informací od veterinářů a ze stále se opakujících dotazů majitelů ručně dokrmených papoušků na škubání, poruchy chování, neschopnost socializace a infekční nemoci. V tom je prapůvod podobných předpisů, jako v Holandsku. Pokud si to naši chovatelé včas neuvědomí a budou si i nadále decimovat chovy papoušků, je jen otázkou času, než si toho všimne někdo u nás,“ varují Bartlovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..