První zverimexy získaly pečeť „Tady je nám dobře“ za dobré zacházení s papoušky

Akce "Tady je nám dobře"UVNITŘ FOTO – Akce na podporu zverimexů, které nezanedbávají péči o papoušky, má první dva nositele pečeti „Tady je nám dobře“. Za plnění patera správného zacházení s papoušky je získala prodejna Zverimix Jakubec v Šumperku a Zoo ve dvoře v Praze na Smíchově. Pečeť uděluje server Ararauna.cz a jeho spolupracovníci po osobním ujištění, že papoušci v daném obchodě netrpí, mají patřičně velikou klec, dostávají správné a pestré krmivo, mají dostatek podnětů, aby se nenudili a personál prodejny pečuje o jejich psychickou i fyzickou kondici.

Pečeť má podobu samolepky s fotografií ary araruny a nápisem „Tady je nám dobře“, kterou si může oceněný zverimex vylepit na vstupní dveře nebo výlohu a informovat tak své zákazníky, že dbá o blaho chovaných a prodávaných papoušků. Řada kamenných obchodů s exotickými zvířaty totiž péči o papoušky, zejména pak velké druhy, zanedbává. Výsledkem jsou frustrovaní a znudění ptáci, kteří mají sklony k sebepoškozování, škubání peří a hlasitému křiku. Takový přístup hraničí až s týráním zvířat, ale bohužel je velmi rozšířený.

Příkladný chov kakadua v Šumperku

Kakadu bílý ve Zverimixu Jakubec v Šumperku (Foto pro Ararauna.cz: Zdeněk Krňávek)
Kakadu bílý ve Zverimixu Jakubec v Šumperku (Foto pro Ararauna.cz: Zdeněk Krňávek)

Mnoho zverimexů totiž chová velké papoušky zejména jako lákadlo na zákazníky, ptáci nejsou na prodej a nebo je jejich cena schválně mnohonásobně vyšší oproti běžné realitě mezi chovateli. Na druhou stranu, jsou to právě zverimexy, kde mnoho lidí čerpá první poznatky o chovu papoušků a pořizují si v nich domácí mazlíčky. Mají tedy velkou odpovědnost nejen vůči svým zákazníkům, ale i k prodávaným zvířatům, protože jejich novopečení majitelé se zpravidla inspirují právě v prodejně, kde si papouška pořídili – ať už jde o výběr klece, krmiva nebo hraček.

K TÉMATU: Stop týrání papoušků ve zverimexech! Rozjíždíme akci na podporu slušných obchodů se zvířaty

Šumperský obchod Zverimix Jakubec získal pečeť „Tady je nám dobře“ za příkladný chov kakadua bílého v provozovně v Terezínské ulici. Papoušek má dostatečně velkou klec, aby v ní mohl pohodlně roztáhnout křídla, udržovanou v čistotě, k dispozici má pestrou směs krmiva od ovoce a zeleniny přes směs zrnin po ořechy, přírodní bidla správné velikosti i hračky na ukrácení dlouhé chvíle. Majitelé prodejny nenutá kakadua Kubíka ke kontaktu se zákazníky, zároveň ale jeho klec není zastrčená někde v koutě, odkud by papoušek neměl přehled o dění v obchodě.

Špičkové voliéry v Zoo ve dvoře

Pražská prodejna Zoo ve dvoře poblíž Arbesova náměstí je přímo ukázkovým místem, jak by měly zverimexy pečovat o papoušky. Ptáci mají k dispozici řadu voliér, v nichž se mohou prolétnout, pravidelně dostávají čerstvé větve k okusu a různé druhy krmiva včetně mixu ovoce a zeleniny. Voliéry jsou dostatečně osvětlené a papoušci se mohou před všetečnými zákazníky schovat na vzdálených bidlech. Papoušci jsou ve voliérách rozděleni podle toho, které druhy se dobře snáší, mezi jednotlivými voliérami je pak dvojité pletivo, které brání vzájemnému poranění ptáků (papoušci rádi napadají nohy ptáků v sousední voliéře a při jednoduchém pletivu by se mohlo stát, že zobákem svému sousedovi amputují drápek nebo dokonce celý prst).

Držitele pečeti „Tady je nám dobře“ server Ararauna.cz zaznamenává do celostátní databáze rozdělené podle krajů. V ní by měla být zanesena každá prodejna, která má vylepenu nálepku „Tady je nám dobře“. Pokud se chcete zapojit do výběru zverimexů, které si zaslouží toto označení, neváhejte nás kontaktovat na adrese admin@ararauna.cz.

Voliéry v pražském obchodě Zoo ve Dvoře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Voliéry v pražském obchodě Zoo ve Dvoře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Všichni papoušci v pražském obchodě Zoo ve dvoře dostávají pravidelně i větve na okus, což u zverimexů není příliš obvyklé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Všichni papoušci v pražském obchodě Zoo ve dvoře dostávají pravidelně i větve na okus, což u zverimexů není příliš obvyklé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Samolepka "Tady je nám dobře" na dveřích pražského zverimexu Zoo ve dvoře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Samolepka „Tady je nám dobře“ na dveřích pražského zverimexu Zoo ve dvoře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Předchozí článek

České úřady ani EU zákaz ručního odchovu papoušků jako v Holandsku nepřipravují

Dálší článek

Druhý letošní kakapo soví je na světě, celkem je jich už 126

One Comment

  • Tak to je dobrá zpráva.Konečně se někde v obchodech dostalo pěkného zacházení s papoušky. I mnozí chovatelé papoušků by si z nich mohli vzít příklad. 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější