Druhý letošní kakapo soví je na světě, celkem je jich už 126

Kakapo sovíUVNITŘ VIDEO – Novozélandský tým na záchranu kakapa sovího slaví druhý úspěch v letošní hnízdní sezóně. V úterý se v umělé líhni vylíhlo už druhé letošní mládě, které ochránci pojmenovali Huhana One podle jména samice, od níž pocházelo oplodněné vejce. Číslovkou vědci oznají pořadí, o kolikáté mládě dané samice jde. Prvním letošním přírůstkem byla Lisa One (viz video), která se vylíhla z velmi poničeného a následně „záplatovaného“ vajíčka minulý týden. V obou případech ještě není jasné, jakého pohlaví mláďata jsou – určí to až testy DNA za několik týdnů.

Čeká se líhnutí dalších pěti mláďat

„Představujme Huhanu One, která se právě vylíhla (v 11:20 novozélandského času 11. března 2014). Populaci kakapů sovích nyní tvoří 126 jedinců,“ oznámil tým na záchranu kakapů sovích na své oficiální stránce na Facebooku. Zároveň zveřejnil dvě fotografie klubajícího se mláděte, na nichž je patrné datum 9.3., napsané tužkou na skořápce vejce. Malý kakapo se tedy pravděpodobně vylíhnul s dvoudenním zpožděním oproti předpokladům novozélandských ochránců přírody. Obě letošní mláďata pochází ze snůšky samic na ostrově Codfish Island, největší rezervaci kakapů sovích na světě.

K TÉMATU: První mládě kakapa sovího po třech letech se vylíhlo ze „záplatovaného“ vajíčka

V inkubátorech nyní čekají na líhnutí další odebraná vejce z Codfish a dalších ostrovních rezervací. Během tohoto týdne by se mělo vyklubat celkem pět mláďat, ať už v umělé líhni nebo přirozenou cestou přímo v hnízdě pod samicí. Zájem médií vzbudil sobotní letecký přesun oplozeného vejce z hnízda na ostrově Little Barrier Island. Samice jménem Heather měla snůšku dvou vajec, jedno se tým na záchranu kakapů sovích rozhodl odebrat do umělé líhně, aby zvýšil pravděpodobnost přežití obou mláďat (čím více mláďat musí samice krmit, tím menší šanci na přežití má mladší sourozenec, ale záleží na podmínkách dané lokality a dostatku potravy).

)

Vědci odebírají část snůšky nezkušeným samicím

Vejce z Little Barrier Island bylo odebráno 21 dní od snesení, inkubační doba je u kakapů 30 dní. Ranger Glen Greaves, který vejce z hnízda odebral, musel počkat, až se samice v noci vydá za potravou, aby ji nevyrušil. Poté vejce umístil do přenosného inkubátoru umístěného v nádobě z polystyrenu, vystlané silnou vatou a vrtulníkem jej dopravil na 80 kilometrů vzdálenou chovnou stanici na Codfish Island. K odebrání jednoho vejce došlo i z toho důvodu, že ochránci mají negativní zkušenost s většími snůškami kakapů. Pokud jde o dvě a více vajec, často dochází k jejich poškození – zejména u samic, které hnízdí poprvé jako Heather.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci objevili první dvě hnízda se snůškou kakapů sovích po tříleté přestávce

Kakapo soví je totiž nejmohutnější a nejtěžší druh papouška, váží okolo tří kilogramů a pokud samice zahřívá více než jedno vejce, mohou se tlakem sama o sebe poškodit. Vejce odebrané od samice Heather na Little Barrier Island ovšem nebude vylíhnuto uměle, vědci jej podloží některé ze zkušených samic v rezervaci Codfish Island. Nyní pečlivě vybírají vhodnou chůvu. „Je to poměrně pracný způsob, jak zajistit líhnutí mláděte, ale je to lepší než umělý odchov,“ míní manažerka projektu na obnovu populace kakapů sovích Deidere Vercoe Scottová. „Udržování dvou samostatných populací kakapů na dvou různých ostrovech je dobré z hlediska dlouhodobého zabezpečení tohoto druhu,“ dodává.

AKTUALIZOVÁNO 21:00 – Druhé letošní mládě kakapa sovího nakonec několik hodin po vylíhnutí uhynulo. Tým pro záchranů kakapů o tom informoval na své oficiální stránce na Facebooku.

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..