Zoologické zahradě Tábor-Větrovy hrozí zánik, zvířata by propadla státu

Zoo Tábor VětrovyUVNITŘ VIDEO – Hrozbě postupného zániku čelí jihočeská zoologická zahrada v Táboře – Větrovech. Její provozovatel, akciová společnost Zoologická zahrada Tábor – Větrovy, se potýká s obrovskými dluhy a veřejně vyzývá návštěvníky a fanoušky zahrady, aby mu přispěli finančním darem na provoz zařízení a krmivo pro zvířata. Generální ředitel společnosti Libor Hrubý čelí obvinění z několika trestných činů, včetně machinací se směnkami, jimiž navýšil základní jmění společnosti. Podle zpravodajského serveru iDnes.cz také nechal na pozemku zoo postavit několik černých staveb.

Město ani kraj zoo koupit nechtějí

Hrubý loni na podzim nezaplatil stavební firmě za výstavbu turistického a relaxačního centra, které je součástí zoo, a odůvodňoval to odchylkami od původního projektu, které neschválil. Podle policejního vyšetřovatele však stavbu za 46 milionů korun zadával v době, kdy tyto peníze neměl k dispozici, ale stavební firmě tvrdil, že touto sumou disponuje, nebo ji získá formou dotací z operačního programu Evropské unie. Policie ředitele viní i z podvodu, protože v žádosti o evropské dotace tvrdil, že má k dispozici peníze na spolufinancování projektu, což nebyla pravda. Hrubý poté nabídnul akcie provozovatele zoo městu Tábor a Jihočeskému kraji.

Za akcie firmy, které patří zoo, požadoval ředitel podle iDnes.cz sumu od 26 do 86 milionů korun podle výše prodávaného podílu. Město i kraj ale spoluúčast na provozování zoo odmítly. Zoologická zahrada poté na svém webu zveřejnila výzvu svým návštěvníkům, aby ji pomohli zahchránit. „Nezákonné postupy Stavebního úřadu v Táboře, které následně potvrzoval Krajský úřad Jihočeského kraje, přičemž, že se jednalo o nezákonná rozhodnutí, shledal ve všech případech i Krajský soud v Českých Budějovicích, dostaly naší zoo do tíživé finanční situace a nyní jí hrozí faktické uzavření a její následný rozprodej,“ konstatovala zoo v polovině února.

Orientační plán Zoo Tábor Větrovy (Zdroj: www.zootabor-vetrovy.cz)

Orientační plán Zoo Tábor Větrovy (Zdroj: www.zootabor-vetrovy.cz)

Majitel vyzývá návštěvníky k finanční sbírce

„Mnoho našich návštěvníků, kterým se v naší zoo velice líbilo, projevuje zájem zoo podpořit a nějakým způsobem jí pomoci. Jelikož podpora našich návštěvníků má narůstající tendenci, neboť nemohou uvěřit, že by se tato krásná zoo měla uzavřít, žádají po nás sdělení, jakým způsobem nám mohou v této složité situaci pomoci,“ pokračuje zahrada a na webu vyjmenovává možnosti, jakým způsobem by návštěvníci mohli pomoci: návštěvou a koupí suvenýrů, zakoupením virtuální vstupenky na dálku, finančním darem na účet zoo nebo adopcí vybraného zvířete.

Virtuální vstupné platí po dobu jednoho roku od zaplacení na účet. „Naši zoo můžete navštívit po předložení dokladu o úhradě vstupného kdykoliv v průběhu následujících 12ti měsíců za situace, kdy se zoo podaří zachránit,“ slibuje zoo na svém webu. Dárcům pak slibuje, že jednou týdně bude zveřejňovat stav konta a všechny došlé finanční prostředky. „Pro záchranu zoo je nezbytně nutná v letošním roce návštěvnost ve výši 627 273 návštěvníků, což není oproti ostatním zoo neřešitelné. Pro následující roky je to pak již pouhých 220 000 návštěvníků ročně,“ dodává.

)

Letos potřebují více návštěvníků než ve Zlíně

Víc než 600 tisíc návštěvníků by však znamenalo pokořit v návštěvnosti druhou nejúspěšnější zoo v České republice, zlínskou Zoo Lešná. Ta loni přivítala 473 580 návštěvníků. A vůbec nejnavštěvovanější česká zoologická zahrada v Praze jich za celý rok 2013 měla přes 1,1 milionu. O mnoho navštěvovanější jihočeskou Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou ročně projde přes 200 tisíc lidí. Regionální média již upozornila, že zmiňovaných více než 600 tisíc návštěvníků, které chce letos oslovit Zoo Tábor – Větrovy, by svým vstupným provozovateli vydělalo přes 60 milionů korun, které dluží v probíhajících sporech.

Zoo Tábor Větrovy vznikla v roce 2011 při stejnojmenném penzionu a restauraci. Chová na osmdesát druhů zvířat, mezi kterými nechybí ani papoušci. Kromě běžnějších velkých druhů arů (ara ararauna, ara zelenokřídlý a ara marakána) jde také o osm druhů aratingů: aratinga červenolící, aratinga hnědohrdlý, aratinga jendaj, aratinga kropenatý, aratinga sluneční, aratinga tmavohlavý, aratinga zelený červenohrdlý a aratinga zlatočelý. Pokud zahrada vyhlásí insolvenci, provoz by přešel na město a po třech měsících provizorního fungování by zvířata propadla státu. Zatím poslední oficiální zpráva zoo ze 4. března říká, že zahrada je nadále otevřena a láká na parkování v areálu zahrady zdarma až do konce března.

Úvodní foto: Rajče.idnes.cz/vinnetou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..