Středně velký „zelený“ aratinga. Celkově je zbarven zeleně, na spodní části těla bledší. Na hlavě a krku má roztroušena jednotlivá červená pírka. Okraj křídel a špičky letek má červené, spodní strana křídel a ocasu jsou olivově zbarvené. Zobák je rohové barvy, lysé okolí očí šedavě bílé, oko oranžové, běhák hnědavě šedý. Dorůstá délky 32 cm a hmotnosti do 200 g.
Ve volné přírodě obývá rozsáhlé území centrální části Jižní Ameriky (Guyana, Venezuela, východní Kolumbie, severní Argentina, severní Uruguay a prakticky celá Brazílie), ale zasahuje i na severovýchodní pobřeží při ústí Amazonky. Existují tři poddruhy: aratinga kropenatý východní (Psittacara leucophthalmus leucophthalmus), aratinga kropenatý peruánský (Psittacara leucophthalmus callogenys) a aratinga kropenatý kolumbijský (Psittacara leucophthalmus nicefori).
Chov v zajetí
Běžně chovaný druh aratingy, i když nepatří mezi nejznámější zástupce svého rodu, nemluvě o popularitě mezi chovateli. Na chov je náročný podobně jako ostatní aratingové, ptáci jsou poměrně dost hlasití a nároční na pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Měl by mít k dispozici prostornější voliéru.
V tuzemsku byl až do poloviny 70. let minulého století vzácný, teprve potom se začal dovážet ve větším množství. V České republice jej poprvé odchoval v roce 1975 Václav Náhlovský. Nyní jej chová větší počet chovatelů, a je odchováván každoročně.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh papouška, který ale není obecně příliš známý. V roce 2011 se cena za jedince pohybovala okolo šesti tisíc korun. Pravidelně se objevuje v chovatelské inzerci an českých webech.
Výskyt v českých a moravských ZOO