Stop týrání papoušků ve zverimexech! Rozjíždíme akci na podporu slušných obchodů se zvířaty

Kakadu žlutočečelatýPo sepsání článku o „hlady týraném žakovi ve zverimexu“, jeho vysoké návštěvnosti a mnoha komentářích na různých webech jsem se rozhodl čtenáře seznámit s dalším osudem tohoto papouška a přidat další, bohužel opět negativní zkušenost s dalším zverimexem. Zároveň chci informovat o akci, kterou jsme zorganizovali společně s vydavatelem serveru Ararauna.cz Janem Potůčkem, a která by měla papouškům chovaným ve zverimexech pomoci. Nejprve se ale vraťme tam, kde všechno začalo: do zverimexu v nákupním centru Globus v Olomouci.

Zanedbávanému žakovi se už daří lépe

Asi po čtrnácti dnech jsem šel opět navštívit zmíněný zverimex, abych se podíval, co se od mojí poslední návštěvy změnilo. Žako už neměl v misce jen proso, jako tomu bylo napoprvé, přibyla černá slunečnice, jíž bylo oproti předchozí návštěvě požehnaně (viz foto), zaznamenal jsem i barevné granule a i když krmná dávka nebyla zrovna ideální, bylo to rozhodně lepší, než krmit žaka prosem. Ovoce jsem neviděl ani v miskách, ani na zemi, ale z toho neusuzuji, že by mu ho nedávali, protože ho nemusí mít každý den.

K TÉMATU: Zkušenost se zverimexem: Jak jsem zkoušel koupit postiženého žaka

Klec byla ověšená hračkami, takže o rozptýlení žako nouzi neměl, ale čerstvé větve na okus jsem žádné nezahlédl. Samotný žako vypadal jako aktivní pták, který nijak nestrádá, od cizích lidí se nechal přes pletivo škrabat na hlavě, prostě byl velice kontaktní a vděčný za jakékoli takové pohlazení. Sečteno a podtrženo, situace se výrazně zlepšila ve prospěch papouška, a to stačilo jen upozornit personál, provést jednu další namátkovou návštěvu a sepsat o tom varovný článek. Kompetentní se zřejmě chytli za nos a žakovi poskytli téměř vše, co potřebuje.

Miska s krmivem pro žaka v olomouckém zverimexu (Foto: Zdeněk Krňávek)

Miska s krmivem pro žaka v olomouckém zverimexu (Foto: Zdeněk Krňávek)

Případ týrané ararauny

Když už jsem byl v Olomouci, rozhodl jsem se zavítat i do dalšího zverimexu, opět ve velkém obchodním centru – tentokrát Olympii. Hned u vstupních dveří tu mají klec s arou araraunou. Papoušek je od návštěvníků oddělen stolem, takže se k němu nedá přiblížit a na kleci je cedule „Nesahat, nekrmit, nefotit!“. Toho jsem se také držel, takže nepředkládám žádný snímek. Ono ani nebylo co fotit, protože v kleci kromě vody a prázdných misek neměl papoušek VŮBEC NIC! V tomto případě a s mojí náturou jsem si nevydržel hrát na „zájemce o koupi“ jako v případě výše zmíněného žaka a rovnou jsem se obsluhy zeptal, zda pokud arovi koupím žádlo, dají mu ho do klece?!

ČTĚTE TAKÉ: Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne

Prodavačka mi odpověděla, že papoušek dostal svoji denní dávku krmiva ráno (do zverimexu jsem zavítal dvě hodiny po poledni) a všechno prý vždy vyhází z misek na zem – že to prý papoušci dělají, pokud to nevím. Po žádných zbytcích krmení, ani slupkách, ale nebyla v kleci ani památka, přičemž jako podestýlka v kleci byly použity pelety, které se zase tak často nemění. Ara neměl žádnou hračku, jen jedno nebo dvě bidla na sezení a misku s vodou. Po větvích na okus ani vidu, ani slechu. V kleci navíc chyběl jeden vodorovný drát pletiva, takže kdyby papoušek chtěl, bez problémů by mohl vystrčit ven celou hlavu…

A dost! Pojďme s tím něco udělat!

Docela mě mrzí, že po sepsání prvního článku o ne příliš zaopatřeném žakovi, který vzbudil velkou pozornost, hodně sdílení na Facebooku a komentářů, se provozovatelé zverimexů nechytli za nos. Nic nepodnikli ani chovatelé, kteří na různých webech popisovali vlastní negativní zkušenosti se zverimexy. Prostě se nikdo další k ničemu neodhodlal, a ve spoustě obchodů se zvířaty tak stále dochází k týrání velkých druhů papoušků, o které se personál neumí nebo nechce postarat. Proto jsme se s vydavatelem webu Ararauna.cz rozhodli sepsat „patero správného zacházení s papoušky ve zverimexech“.

NAPSALI JSME: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Je to jednoduchých pět bodů, které je třeba splnit, aby se papouškům jako jsou žakové, amazoňani, kakaduové nebo arové (ale i středně velcí eklekti nebo papoušci senegalští), v obchodech se zvířaty dařilo dobře. Nikoho nenutíme, aby těchto pět bodů dodržoval, ostatně provozování zverimexu je věc každého majitele. Jen si myslíme, že by bylo dobré oddělit zrno od plev a zjednodušit orientaci zákazníkům tím, že jim označíme zverimexy, ve kterých se o papoušky dokáží správně postarat, kde je prostě a jednoduše netýrají. Oněch pět bodů je velice jednoduchých a pro každého majitele papouška pochopitelných.

Tady je nám dobře 5

Patero správného zacházení s papoušky ve zverimexech

 1. Správná velikost klece – papoušek v ní může bez problémů roztáhnout obě křídla
 2. Vhodné krmivo – nejen směs zrní, ale i čerstvé ovoce a zelenina, ořechy a sezónní plody
 3. Udržování čistoty – klec není nadmíru znečištěna trusem, nepáchne, v napáječce je čistá voda
 4. Péče o peří – papoušci jsou roseni nebo sprchováni, nejsou jim zastřihávány letky
 5. Sociální kontakt a hra – personál udržuje kontakt s papouškem, poskytuje mu rozptýlení

Zverimexům, které splňují těchto pět kritérií, poskytneme pečeť – nálepku s obrázkem ary ararauny a nápisem „Tady je nám dobře“. Zároveň jejich prodejnu zaneseme do celostátní databáze obchodů se zvířaty, kde se dokáží správě starat o papoušky. Databázi bude spravovat web Ararauna.cz. Pečeť budeme zverimexům udělovat po předchozí namátkové a anonymní návštěvě, kdy si osobně prověříme, že výše zmíněné patero obchod skutečně dodržuje.

Jak získat pečeť „správného zverimexu“?

Nálepku budou moci udělovat pouze prověření spolupracovníci webu Ararauna.cz (případně jeho partneři, jejichž výčet bude zveřejněn na tomto serveru) po ujištění, že konkrétní obchod skutečně splňuje výše zmíněných pět bodů. Zažádat o ni může i sám provozovatel zverimexu prostřednictvím níže uvedeného kontaktu. Poté bude prověřen namátkovou kontrolou a vyrozuměn, zda splňuje kritéria potřebná k získání pečeti.

Zverimexy, které získají označení „Tady je nám dobře“, organizátoři projektu v budoucnu opět navštíví, aby se ujistili, že kvalita jejich péče o papoušky odpovídá nárokům patera správného obchodu s exotickými ptáky. Na získání pečeti není žádný nárok, zverimexy, které ji neobdrží, nejsou nijak diskriminovány, pouze si mohou samy uškodit u té části potenciálních zákazníků, kterým vadí špatné zacházení s papoušky a o této akci vědí. Patero budeme postupně propagovat v médiích, chystáme založení speciální stránky na Facebooku, články do exotářských časopisů a lifestylových magazínů.

Pomoc můžete i vy – buď sdílením tohoto článku na Facebooku, Google+, Twitteru, nebo aktivním obcházením zverimexů a hlášením, které obchody by si nálepku „Tady je nám dobře“ zasloužily. Uvítáme i jakékoli další postřehy a náměty.

Kontakt na hlavního organizátora:

Jan Potůček
e-mail: jan.potucek@ararauna.cz
web: www.ararauna.cz

Úvodní foto: Nydailynews.com

3 komentářů

 1. Lenka napsal:

  Moc doufám v to, že se díky této akci situace ve zverimexech zlepší! Už mi připadá, že právě tito prodejci využívají lítosti a snahy osvobodit ubohého papouška potencionálních zákazníků.

 2. Tak nebudu hodnotit, kdo jak a proč, ale papouši by neměli v těchto prodejnách strádat…

 3. Nikola Kozlíková napsal:

  Tak to prosím taky navštivte zverimex v Korunní 82 Praha Vinohrady, zvířata tam vypadají jako po pobytu v Černobylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..