Zkušenost se zverimexem: Jak jsem zkoušel koupit postiženého žaka

Žako škublýUVNITŘ FOTO – Okolo Vánoc jsem navštívil obchodní centrum Globus v Olomouci a jako vždy jsem nevynechal ani tamní zverimex. Vždy se jdu podívat, zda tam nemají nějaké nové hračky pro papoušky a omrknu, co tam mají za opeřence. Nyní tam byl žako, který měl vykřivený zobák, což bych samo o sobě nehodnotil nějak zle, pokud by měl k dispozici krmivo, které má tak velký papoušek mít. V kleci se nacházely tři krmné misky, v jedné byla voda, v druhé zřejmě písek a ve třetí směs zrnin pro andulky – konkrétně proso a asi dvacet až třicet zrníček vyloupané slunečnice.

Ovoce ani žádné další krmivo žako k dispozici neměl, a ani v kleci jsem neviděl jejich zbytky, které by papoušek upustil při konzumaci na zem. Rozhodl jsem se zverimex navštívit po dvou týdnech znovu, abych si ověřil, zda se nejedná o jednodenní náhodnou záležitost, nebo obvyklý stav. Uplynulou neděli 5. ledna jsem tedy obchod navštívil znovu a rovnou zamířil ke kleci s žakem. Od minulé návštěvy se nezměnilo vůbec nic, proto jsem se rozhodl zahrát si na zájemce o koupi tohoto papouška, abych zjistil, co mi prodavačka všechno řekne, když se o žaka neumějí ani pořádně postarat.

„Žaka musíte krmit hlavně slunečnicí“

Žako s přerostlou dolní čelistí zobáku v olomouckém zverimexu (Foto: autor)
Žako s přerostlou dolní čelistí zobáku v olomouckém zverimexu (Foto: autor)

Nejprve jsem se zeptal, jak je papoušek starý a dostalo se mi odpovědi, že asi dva roky. Dotázal jsem se i na vyšetření na různé nemoci a paní prodavačka přinesla z kanceláře dva papíry, na kterých byly výsledky testu DNA na pohlaví a negativního testu na PBFD. Oba byly vydány v červenci nebo srpnu 2012 v laboratoři v Brně. Na otázku, zda je na žaka potřebný doklad CITES, mi prodavačka správně odpověděla, že nikoli. Dotaz, zda jde o ručně dokrmovaného papouška, zůstal bez odpovědi. Poté jsme šli přímo je kleci, kde žako posedával na bidle.

K TÉMATU: Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne

Vydával jsem se za laika a ptal se, co takový žako žere – zda to proso a třicet zrníček černé slunečnice, co má v jedné z misek, nebo něco jiného. Paní mi řekla, že žaka je třeba krmit směsí zrnin, v níž se nachází větší množství slunečnice a celkově je hrubšího složení. Na moji otázku, zda je papoušek v pořádku a zcela zdravý, jsem dostal pozitivní odpověď. Proto jsem se hned přeptal na zobák: není nějaký křivý? Paní okamžitě zbystřila a říkala, že pták byl před týdnem na broušení zobáku. Jako laik jsem se zajímal, o jaké broušení zobáku jde: to jako aby ho měl ostrý? Prý ne, ale papoušek si ho sám málo zabrušuje o klacky a tak mu přerůstá (žádné klacky kromě bidla žako v kleci neměl).

„Ukaž, jestli máš křivý zobák?“

Zopakoval jsem tedy otázku, zda žako nemá křivý zobák a na to paní začala na papouška pískat a zavolala na něj jménem: „Ukaž, jestli máš křivý zobák?“ Už jsem to nevydržel a paní řekl, že nejsem kupec, ale chovatel papoušků, který tohoto konkrétního ptáka viděl přede dvěma týdny a donutilo mě to zajít do stejného zverimexu znovu, abych jako údajný kupec zjistil, co o chovu žaků vědí. A že defekt zobáku u tohoto konkrétního žaka je nevratný, způsobený zřejmě špatným držením při umělém dokrmování mláděte. Že se zobák u takových ptáků nebrousí, ani se nezabrušuje špička, nýbrž spodní čelist, která logicky přerůstá, protože jde „bokem“.

ČTĚTE TAKÉ: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Prodavačka se bránila, že se zabrušováním zobáku jí to vysvětlil nadřízený, od kterého zřejmě měla i instrukce, jak papouška krmit. Nechtěl jsem dál celou věc pitvat, dal jsem paní stokorunu, aby žakovi koupili krmivo, které má dostávat a nenabízeli náhodnému kupci něco, o čem tvrdí, že to je jinak než ve skutečnosti. Kdyby si takového žaka koupil někdo, kdo by nevěděl, jak se o takového ptáka s doživotním hendikepem starat, byl by potom dost zklamaný. Co mě vedlo k sepsání tohoto článku? Obyčejný a prostý fakt, že mi není jedno, jak se ve veřejných obchodech zachází s těmito zvířaty.

Jedním z hlavních důvodů je fakt, že papoušci ve zverimexech nedostávají ani základní stravu, kterou by měli mít k dispozici, což je jeden z hlavních předpokladů jejich spokojeného života. Není to o tom, kolik ten papoušek stojí a kdo ho prodává, ale jak se k němu chová.

Autor se věnuje ručnímu dokrmování a volnému letu papoušků

Úvodní foto: Petcaresheets.com

Předchozí článek

Celosvětová kampaň žádá omezení používání palmového oleje. Kvůli plantážím mizí pralesy

Dálší článek

Bolívie zdvojnásobila rozlohu rezervace, v níž žije posledních 100 arů kanind ve volné přírodě

10 Comments

 • To je děs, nakopat jí do p****e je málo…
  Bohužel se to děje poměrně často, ale u nás naštěstí ne, teď tam mají žaka a starají se o něj dobře.

 • Díky za tento článek, aby vzbudil trochu pozornosti. At se lidi ze zverimexů chytí více za hlavu a probudí. Není to jen tento případ. Papoušek má své důležité potřeby, které je třeba respektovat. Máme dva papoušky Žako, mluví, zpívají, tancují a vždy, když slyším, jak se jejich přátelé z rodu mají, je mu smutno.

 • Byla bych pro, aby se prodej papoušků ve zverimexech zakázal.Nemá to daleko do týrání zvířat.

 • Jak jsem již uvedl jinde, k napsání článku mě vedlo jedno jediné a tím bylo to, že papoušek neměl ani co ŽRÁT a to je na tom to nejhorší…

  • Pane Krňávku, dáte zprávu, co bude s ptáčkem dál? Jestli se ho někdo ujal a má se u něj dobře? Ráda bych. Andrea

 • Je to tak bohužel u většiny zverimexů, nejinak tomu je například v Ostravě…
  Asi by bylo vhodné vrazit jim do ruky knížku Papoušci (1,2), co většinou mívají zasunutou ve stojanu. Ale pochybuji, že budou mít snahu poučit se, na prvním místě jsou vždy peníze.

 • Návštěvy zverimexů jsou často pro chovatele bolestivé, dívat se na to, jak se tam o zvířata „starají“. Minulý týden jsem byl ve zverimexu v Náchodě, prodávají tam pár amazoňanů oranžovokřídlých, krmení se skládá pouze ze slunečnice a to že se velcí papoušci také potřebují rosit (když nemají možnost se koupat) jim také nic neříká.

 • Dobrý den, vždycky mě bolí srdce, když vidím takhle zubožené zvíře a není jich málo. U nás v Jablonci ve Sparu chovají
  Aru, nejdřív to bylo veselé a čisté mládě. Po půlroce jejich péče papoušek vypadal hrozně, nosili jsme mu s manželem ovoce a sušené pochoutky, s prodavačkama nebyla vůbec řeč, zkoušeli jsme ho zachránit u ochránců zvířat, ale bohužel nic. Už tam za ním vůbec nechodíme, je mi ho moc líto. Bohužel s týranými papoušky jsme se setkali i u chovatele, který je chová jen pro peníze, hnusná množírna. Když budete potřebovat pomoct, jsem Vám k dispozici v rámci svých možností a děkuju

 • Nemyslím , že je to problém zverimexů, ale velkých obchodních řetězců. Většinou tam pracují lidé, které tam poslali z pracáku na místo prodavačky.Jsou schpni vám tvrdit, že myš je mládě od potkana.Nebo že u hlodavců a králíků se nedá poznat pohlaví. S velkými papoušky je problém, že se fixují na jednoho člověka.Bohužel v těchto prodejnách se zaměstnanci střídají každé tři měsíce (když jim vyprší zkušební doba) a papoušek začne být ze stále nových lidí ve stresu. Škube se, je agresivní… Zhruba po roce, když už se na něj nedá koukat, je odvezen na „centrálu“ a dovezeno nové mládě. Proto taky v těchto prodejnách stojí papoušci 2-3x víc než normáně, musejí se zaplatit i ti utracení ptáci. Já mám malý krámeček, dokrmuji papoušky přímo na prodejně a většinou jsou zamluveni mnohem dřív než se osamostatní.

 • Prodavači a prodavačky v těch velkých řetězcích, obchodech se zvířaty, se střídají jako ponožky. Nemají žádné odborné znalosti. Jejich účelem je pouze prodej – a pokud by se o osud „zboží“, tedy zvířat, zajímali o něco víc, než je zdrávo, čekají je represe ze strany vedení. Vím, o čem mluvím, sama jsem něco podobného zažila.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější