Bolívie zdvojnásobila rozlohu rezervace, v níž žije posledních 100 arů kanind ve volné přírodě

Ara kanindaUVNITŘ FOTO A VIDEO – O šest tisíc hektarů zvětšila Bolívie rozlohu rezervace Barba Azul v regionu Los Llanos de Moxos, v níž žije většina ze zbytkové populace kriticky ohroženého ary kanindy. Rezervace má nyní rozlohu 11 tisíc hektarů a je jedinou chráněnou savanou na hranici střední a severní Bolívie, která je ušetřena spásání dobytkem a každoročního vypalování trávy kvůli zemědělství. Rozšíření rezervace, kterou obývá téměř 100 arů kanind (celková populace ve volné přírodě se odhaduje na pouhých 130 jedinců), prosadila organizace Asociación Armonia, partner American Bird Conservancy (ABC).

Nejohroženější druh ary na světě

Název rezervace Barba Azul přímo odkazuje na ary kanindy, je to místní název těchto papoušků, kteří jsou velmi podobní mnohem rozšířenějšímu druhu ara ararauna. Narozdíl od něj jsou ale méně robustní a místo černé brady mají modrou. Nahou lícní oblast okolo oka mají menší než ararauny a lemují ji modrá, nikoli černá peříčka. Líce nejsou bílá, ale spíše narůžovělá. Ara kaninda je aktuálně nejohroženějším druhem ary žijícím ve volné přírodě (ara škraboškový byl v přírodě už vyhuben), v Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden v nejvyšší kategorii kriticky ohroženého druhu. Podle organizace BirdLife International tvoří divokou populaci posledních 73 až 87 pohlavně dospělých ptáků.

K TÉMATU: Britové, Američané a Kanaďani vypustí do bolivijského pralesa 20 arů kanind

Mezi ohrožené druhy jej nedávno zařadily i Spojené státy, kde je ara kaninda častým domácím mazlíčkem a jeho četnost v domácnostech je pomalu stejná jako u známějších araraun (dlouho byl považován za jejich poddruh). V USA není ani přliš drahý. „Tak velkého rozšíření rezervace by malá organizace v chudé zemi nedosáhla bez vnější pomoci. Zdvojnásobení rozlohy rezervace Barba Azul je vynikajícím příkladem spolupráce různých skupin na ochranu přírody při snaze dosáhnout maximálního úspěchu při zachování konkrétního druhu,“ prohlásil výkonný ředitel Asociación Armonia Bennett Hennessey.

Palmové ostrůvky v rezervaci Barba Azul, jediné hnízdiště arů kanind na světě (Foto: Bennett Hennessey, Asociación Armonia)
Palmové ostrůvky v rezervaci Barba Azul, jediné hnízdiště arů kanind na světě (Foto: Bennett Hennessey, Asociación Armonia)

Unikátní savana s ostrůvky palmových lesů

Barba Azul je unikátním ekosystémem lesů, luk a mokřadů. Oblast, která byla nově přičleněna k rezervaci, zahrnuje dva velké lesní ostrovy s palmami, jejichž plody jsou základní složkou potravy arů kanind. Travnaté pláně savany Beni (svojí velikostí dvojnásobně předčí Portugalsko) bývají v období dešťů zaplavovány a vytváří systém jezírek a zmíněných ostrovů, které skýtají útočiště mnoha druhům zvířat, především pak ptákům. Kromě zmíněných dvou velkých palmových ostrovů je v oblasti na dvacet menších lesních ostrůvků, které arům slouží pro hřadování a jako potenciální hnízdiště. Právě zde Asociación Armonia umisťuje umělé budky pro ary kanindy, které simulují přirozené hnízdní dutiny stromů.

ČTĚTE TAKÉ: Ara kaninda je vzácnější, než se předpokládalo. Víc než ara kobaltový

Na projektu vyvěšování budek a kontrolách hnízdních párů s bolivijskou organizací spolupracuje ABC, Bird nadace, Loro Parque Fundación a Mohamed bin Zayed Species Conservation Fund. Jde o jedinou možnost, jak zastavit klesající počty arů kanind ve volné přírodě. „Když jsme zakoupili první pozemky a zřídíli na nich rezervaci Barba Azul, byla to oblast, kde žilo velké množství hospodářských zvířat. Ale jakmile jsme dobytek odstěhovali, zastavil se lov, rybaření a nekontrolované vypalování trávy, okamžitě zmizel veškerý destruktivní dopad provozu farem na tomto území. Rezervace se odrazila ode dna, jako se každoročně zotavuje z období sucha,“ popisuje Bennett Hennessey.

Rezervace je přístupná turistům

Asociación Armonia se kromě vyvěšování umělých hnízdních budek a ochrany rezervace zaměřuje i na práci s místním komunitami. Postoj stálých obyvatel savany Beni je totiž pro přežití arů kanind klíčový. Místní lidé si v minulosti přivydělávali tím, že pro pytláky vyhledávali jejich hnízda a nelegální odchyt se dramaticky podepsal na poklesu počtu volně žijících ptáků. Organizace se proto snaží o cílenou osvětu, aby zastavila nelegální obchod s ary kanindami. Kromě jiného také místním lidem poskytla náhradní syntetické peří pro tvorbu čelenek pro tradiční festivaly, které nahradilo přírodní peří od divokých papoušků.

NAPSALI JSME: Ara kaninda kreslí obrázky, výtěžek jde na záchranu tohoto druhu v přírodě

Z rezervace se také stává oblíbený cíl turistů. Asociación Armonia pro ně hodlá v letošním roce vybudovat další nové posedy a pozorovatelny. V oblasti již funguje výzkumné centrum zaměřené na studium ptáků a savců. Zájemci o návštěvu rezervace se mohou obracet na organizaci BirdBolivia na adrese ConservationBirding.org.

Úvodní foto: Parrots.org

Předchozí článek

Zkušenost se zverimexem: Jak jsem zkoušel koupit postiženého žaka

Dálší článek

Ostrovní rezervace u Nového Zélandu čeká první hnízdění kakapů sovích po dvouleté přestávce

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější