Ostrovní rezervace u Nového Zélandu čeká první hnízdění kakapů sovích po dvouleté přestávce

Kakapo soví s mláďatyUVNITŘ VIDEO – Mírná zima a lepší úroda plodů stromu Rimu, prastarých jehličnanů patřících mezi takzvané podokarpy, přiměla po dvouleté přestávce k toku kriticky ohrožené papoušky kakapo soví na ostrově Cod Fish u Nového Zélandu. Přísně chráněná rezervace, která byla zbavena všech predátorů, zažila poslední úspěšné hnízdění kakapů v roce 2011. Následující dvě hnízdní sezóny se ptáci nedostali ani do toku, což si vědci z novozélandského Odboru ochrany přírody vysvětlovali tuhými zimami a nedostatkem plodů stromu Rimi, na nichž jsou kakapové závislí.

K TÉMATU: Zbytková populace kakapů sovích už druhý rok po sobě nehnízdí. Kvůli chladnému jaru

Na ostrově Cod Fish a v dalších dvou ostrovních rezervacích Anchor Island a Little Barrier Island nyní žije posledních 124 kakapů sovích na světě. Ochranáři je pravidelně monitorují a v některých případech dokrmují mláďata, o která se rodiče nedokáží sami postarat. Letošní hnízdní sezóna nejprve vypadala podobně beznadějně jako loni nebo předloni, ale na některých místech ostrova Cod Fish se přeci jenom objevil dostatek plodů Rimi, který přiměl samce kakapů k hnídzní aktivitě. „Ochránci zaznamenali hlasové projevy toku samců, kteří začali lákat samice k páření,“ napsal novozélandský web Stuff.co.nz.

Na řadu přijde umělé oplodňování samic

Plody Rimi jsou důležitou potravní složkou samic kakapů při krmení mláďat. Podle manažerky týmu pro záchranu kakapů sovích Deidre Vercoe existuje důvod k optimismu: „Jsem si jistá, že k hnízdění dojde. Náš hrubý odhad se pohybuje mezi pěti a deseti hnízdy.“ Stejně pozitivní situace bohužel není na ostrově Anchor, kde se letos plody Rimi vůbec neurodily. Ale i když na ostrově Cod Fish dojde k několika snůškám, úspěch závisí na tom, kolik vajec bude oplozeno. S tím mají kakapové problém, protože zhruba 40 procent snesených vajec bývá čistých a u dalších 20 procent embrya hynou ještě před vylíhnutím.

ČTĚTE TAKÉ: Na Novém Zélandu uhynul už šestý kakapo soví za poslední rok. Zbývá jich 125

Ochránci si chtějí pomoci umělým oplodňováním samic, s nímž začali v roce 2009 a úspěšně takto inseminovali dvě samice. Do budoucna chtějí také uchovat sperma od výjimečně plodných samců. „Takové sperma zvyšuje šance na oplozená vejce a také můžeme samicím vybrat z genetického hlediska co nejlepšího „partnera“,“ míní Deidre Vercoe. „Pokud se nám podaří získat vzorky spermatu a zmrazit je, teoreticky mohou být uloženy na desítky let a poté po rozmražení použity v době, kdy už jejich dárci nebudou naživu,“ vysvětluje. Světoví odborníci v oblasti kryogenního uchování spermatu mají letos na toto téma vydat nejnovější vědecké práce.

Úvodní foto: Stuff.co.nz

Předchozí článek

Bolívie zdvojnásobila rozlohu rezervace, v níž žije posledních 100 arů kanind ve volné přírodě

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. ledna 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější