Ara kaninda kreslí obrázky, výtěžek jde na záchranu tohoto druhu v přírodě

UVNITŘ VIDEO Neobvyklý způsob financování záchranného programu arů kanind zvolila vydavatelka amerického chovatelského časopisu Good Bird Barbara Heidenreich. Naučila svého ochočeného aru kanindu „kreslit“ a z prodeje obrázků chce přispět na projekt záchrany tohoto druhu v jeho domovině. Ve volné přírodě žijí už jen necelé tři stovky těchto papoušků, kteří nápadně připomínají velmi rozšířeného aru araraunu, jsou však menší a liší se modře zbarvenou bradou (ara kaninda tak byl dlouhá léta považován za poddruh ary ararauny).

Ochočený ara kaninda jménem Blu Lu se narodil v zajetí a byl ručně odchován. Barbara Heidenreich ho postupně naučila zacházet se speciálním malířským štětcem. „Začali jsme pouhými doteky rukojeti štětečku,“ popisuje chovatelka. „Postupem času se Blu Lu naučil štětec vzít a držet ho, dotknout se jím papíru a nakonec přidal i tahy. Bylo to zdlouhavé učení založené na pozitivní motivaci. Tito papoušci jsou ale velmi inteligentní a dychtiví učit se něco nového. Blu Lu je dokonce tak chytrý, že uletí, když vidí, došla zásoba barev na malování.“

Blu Lu jednotlivými tahy štětcem a různými barvami vyobrazil jiné druhy papoušků, například žaka, samce i samici eklekta různobarvého, nebo aru zelenokřídlého. Celkem vytvořit patnáct kreseb (všechny jsou k vidění zde), které jsou nyní vystaveny na internetu a připraveny pro dražbu. Zájemci je mohou získat v tombole, do níž se přihlásí tak, že si zvolí konkrétní obrázek a zaplatí jeden dolar za lístek do tomboly. Lístků si může každý nakoupit, kolik chce (i opakovaně pro jeden konkrétní obrázek). Uzávěrka je 31. července a hned následujícího dne budou vylosováni noví majitelé papouščích obrazů.

„Tři obrazy, ke kterým si lidé koupí nejvíc lístků do tomboly, budou představeny na konferenci americké federace Aviculture, která proběhne 16. až 18. srpna v San Antoniu,“ uvádí Barbara Heidenreich na webu www.goodbirdinc.com. Výtěžek z tomboly půjde na projekt Nido Adoptivo, který od roku 2007 podporuje výrobu a vyvěšování umělých hnízdních budek pro ary kanindy v Bolívii. Za pět let existence tohoto projektu se podařilo v těchto umělých budkách volně odchovat 26 mláďat arů kanind.

Ara kaninda je i přes svoji vzácnost ve volné přírodě poměrně často chovaným druhem v zajetí, a to i v České republice. Podle centrálního registru CITES, který spravuje Ministerstvo životního prostředí, registrovali čeští chovatelé jen v letech 2004 až 2011 celkem 84 exemplářů těchto papoušků. Pravidelně se je u nás daří i odchovávat. O to smutnější je fakt, že organizace BirdLife International odhaduje, že se počet volně žijících arů kanind v Bolívii pohybuje jen mezi 50 a 250.

Obrázek žaka, který nakreslil ochočený ara kaninda Blu Lu (Foto: Good Bird Inc)

Foto a video: Goog Bird

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..