Kolik je u nás arů hyacintových? Od roku 2004 jich Česko registruje 69

Bez jednoho rovných sedmdesát exemplářů arů hyacintových (Anodorhynchus hyacinthinus) bylo v letech 2004 až 2011 registrováno v České republice. Většinu z nich vlastnili soukromí chovatelé (pouze čtyři exempláře získaly legálně zoologické zahrady; ve skutečnosti jich  ZOO chovají mnohem více, ale jde o dříve získané jedince). Vyplývá to z centrálního registru CITES, ohrožených druhů živočichů, na které se vztahuje povinnost registrace a spravuje jej ministerstvo životního prostředí.

Celostátní registr existuje až od roku 2004

„Registr obsahuje data o registraci exemplářů od roku 2004. Do statistik nejsou zahrnuty dříve registrované exempláře, ani ty, které uhynuly nebo byly vyvezeny z ČR,“ sdělil na dotaz serveru Ararauna.cz Ondřej Klouček z oddělení CITES a ZOO odboru druhové ochrany a implementace evropských předpisů ministerstva. Povinnost registrace u arů hyacintových a dalších vybraných druhů papoušků podle mezinárodní úmluvy CITES platí od roku 1997, do roku 2004 ale neexistoval centrální registr pro celou ČR.

„Povinná registrace exemplářů vybraných druhů funguje v ČR od roku 1997 (tehdy ji prováděly okresní úřady), kdy bohužel nebyla k dispozici centrální evidence, takže počet těchto ptáků může být oproti poskytnutým údajům vyšší,“ komentoval poskytnutá čísla Klouček. „Námi poskytnuté informace jsou založeny pouze na vydaných registračních listech. Pokud tedy v některých případech není ukončeno řízení o zabavení exemplářů, mohou být v zoologických zahradách, která fungují jako záchranná centra CITES, i exempláře dosud nezaregistrované,“ dodal s tím, že evidenci zadržených a zabavených exemplářů spravuje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Arové jsou v Česku všichni, kromě škraboškového

Z vzácnějších druhů arů v tuzemsku nechybí kromě jednoho (ara škraboškový) žádný. Tři exempláře velmi vzácného ary kobaltového (Anodorhynchus leari), kteří byli v červnu 2010 zabaveni Celní správou ČR, nyní chová pražská zoologická zahrada. Výhradně v soukromých chovech je od roku 2004 registrováno 31 arů zelených (Ara ambiguus), 85 arů kaninda (Ara glaucogularis) a 124 arů horských (Primolius couloni).

V soukromých chovech bylo za roky 2004 až 2011 registrováno i 36 kakaduů palmových (Probosciger aterrimus), další dva si registrovaly zoologické zahrady. Větší počet papoušků tohoto druhu získaly ZOO v posledních dvou letech ze zadržených zásilek pašeráků. Tito ptáci ale také ještě čekají na vyřízení registrace CITES a nejsou do výčtu legálně chovaných exemplářů zahrnuti.

Počet registrovaných exemplářů vybraných druhů papoušků v ČR od roku 2004

Ara kobaltový (Anodorhynchus leari) – 3 ex. (všechny v ZOO)
Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) – 69 ex. (z toho 4 ex. v ZOO)
Ara kandinda (Ara glaucogularis) – 85 ex. (všechny u soukromých chovatelů)
Ara horský (Primolius couloni) – 124 ex. (všechny u soukromých chovatelů)
Ara zelený (Ara ambiguus) -31 ex. (všechny u soukromých chovatelů)
Kakadu palmový (Probosciger aterrimus) – 38 ex. (z toho 2 ex. v ZOO)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..