UVNITŘ VIDEO – Výměnu jednoho ze tří samců arů hyacintových za samici plánuje pražská zoologická zahrada. Čtyři papoušky tohoto druhu, vůbec největší na světě, chová od června 2010, kdy je do jejího záchranného centra umístila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ta čtveřici arů hyacintových zabavila téměř před čtyřmi lety při kontrole u chovatele na východě Čech. U papoušků nesouhlasilo jejich označení s doklady. Ara hyacintový je veden v první příloze mezinárodní úmluvy CITES a jeho chov proto podléhá povinné registraci. Chovatel, který si tyto ptáky dováží ze zahraničí, musí prokázat jejich legální původ.
Zabavení papoušci později propadli státu a ten je už natrvalo umístil do pražské zoologické zahrady, která se stala jejich majitelem. Ze čtyř arů hyacintových byli tři samci a jedna samice. Zahrada je dva roky chovala v neveřejném zázemí, ale v červnu 2012 je přemístila do veřejné expozice, kterou do té doby obývali arové ararauny, arové zelenokřídlí a kakaduové bílí. Ve společné voliéře poté zůstali už jen arové hyacintoví a zelenokřídlí, zatímco ararauny putovaly do botanické zahrady v Praze Na slupi a kakaduové do soukromého chovu. Staří arů hyacinotých zoo přede dvěma lety odhadovala na tři roky.
Dopárování čeká i ary kobaltové
Zoo plánuje papoušky časem přemístit do nového Pavilonu exotického ptactva, který postaví právě na místě nynější voliéry velkých arů. V té době by už měla mít dva chovné páry arů hyacintových, ale pravděpodobně i dva páry vzácnějších příbuzných arů kobaltových, které chová rovněž od roku 2010. Také tyto ptáky do zoo umístila ČIŽP po společném zátahu s celníky na pašeráky ptáků na jižní Moravě. V pražské zoo jsou tři jedinci, má jít o příbuzné ptáky. Zahrada si už dříve vyjednala možnost výměny jednoho z nich za další dva ptáky téhož druhu s Loro Parque Tenerife.
FOTOGALERIE: Pražská zoo přemístila ary hyacintové do veřejné expozice
Dříve však zahrada zkompletuje chovné páry arů hyacintových, protože výměna jednoho samce za samici má proběhnout v nejbližší době. Zoo o tom už veřejně informovala na svém webu. „Výměnou získáme k dopárování samici ary hyacintového,“ stojí v zápise z pondělní porady zoologického oddělení. Arové hyacintoví pohlavně dospívají v deseti letech, ptáci chovaní v pražské zoo jsou momentálně pětiletí. Prvních odchovů by se tak zahrada mohla dočkat nejdříve za pět let, kdy už budou arové hyacintoví i kobaltoví umístěni do nového Pavilonu exotických ptáků.
Úvodní foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha