Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Pražská zoo přemístila ary hyacintové do veřejné expozice

UVNITŘ FOTOGALERIE – Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou od včerejška spatřit ve veřejné expozici největší papoušky světa, ary hyacintové (Anodorhynchus hyacinthinus). Čtyři exempláře tohoto druhu chová zoo od června 2010, kdy byli zabaveni Českou inspekcí životního prostředí chovatelům, kteří nedoložili jejich původ (ara hyacintový je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů a jeho chov podléhá ohlášení a povinné evidenci). Zoo je dosud držela v neveřejném chovatelském zázemí.


Společnost jim dělají arové zelenokřídlí

Ary hyacintové návštěvníci uvidí ve voliéře s velkými papoušky asi 200 metrů proti hlavnímu vchodu do zoologické zahrady. Tvoří ji dřevěný domek se zázemím a výlet, který dosud obývali arové zelenokřídlí, ararauny a kakaduové bílí. Z původního osazenstva ve voliéře zůstali jen arové zelenokřídlí, druhý největší druh po arovi hyacintovém. „Ararauny šly do botanické zahrady Na slupi a kakaduové do soukromého chovu,“ řekl serveru Ararauna.cz kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl. Z čtveřice arů hyacintových jsou podle testů DNA tři samci a jedna samice (pohlaví dnes asi tříletých ptáků však bude zahrada ještě jednou ověřovat). Zoo je mohla vystavit až poté, co byli pravomocně odebráni původním majitelům a převedeni do jejího vlastnictví, což se stalo letos 15. května.

Ara hyacintový je jedním z devíti druhů velkých arů a jeden ze dvou žijících druhů rodu Anodorhynchus. Zástupci tohoto rodu se od ostatních velkých arů liší tvarem zobáku, který nemá žádné zubovité výstupky po okrajích, díky čemuž získal celý rod název (an = žádný, odo = zub, rhynchus = nos). Druhým žijícím druhem rodu je mnohem vzácnější ara kobaltový (Anodorhynchus leari), shodou okolností rovněž chovaný v pražské zoo, ale dosud z bezpečnostních důvodů veřejně nevystavovaný (jde o ptáky, kteří byli zabaveni při společné akci celníků a inspektorů životního prostředí v roce 2010).

Kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl při kontrole ary hyacintového před převozem do veřejné expozice (Foto: ZOO Praha)

Oproti aru hyacintovému je ara kobaltový asi o třetinu menší, měří jen 75 centimetrů. Ara hyacintový dorůstá až metrové délky a je největším létajícím druhem papouška. Nikoli však nejtěžším, toto prvenství drží novozélandský nelétavý papoušek kakapo soví s váhou až tři kilogramy (ale délkou maximálně 64 cm). Ve volné přírodě žije ara hyacintový v Brazílii, Bolívii a Paraguay. Velikost populace se odhaduje na 6 500 jedinců a neustále klesá. Vůbec nejvíc arů hyacintových obývá přírodní park Pantanal, kde se jejich počet odhaduje na pět tisíc. V zajetí jich už patrně žije daleko více.

V Česku je asi 100 chovných arů hyacintových

Kromě pražské zoo chová ary hyacintové dalších pět českých zoologických zahrad: Ústí nad Labem, Liberec, Jihlava (jde o ptáky, kteří jsou deponováni ze ZOO Chleby u Nymburka), Ostrava a Zlín. V pražské zoologické zahradě se tento druh papouška poprvé objevil už v roce 1951, ovšem pouze coby ptáci transportovaní z Holandska na Ukrajinu. Později je Zoo Praha chovala v 80. a 90. letech minulého století, v roce 1990 ale byli odcizeni ze Štěpničkova pavilonu a od té doby je nechovala.

S krádeží arů hyacintových má neblahé zkušenosti i Zoo Dvůr Králové nad Labem, která tyto papoušky odchovala jako první v Československu v roce 1990. Tehdy jí bylo odcizeno mládě z hnízdní budky a zloději si málem odnesli i chovnou samici. Byli však vyrušeni a zanechali ji na místě strčenou v pytli. Královédvorská zoologická zahrada měla vůbec na ary hyacintové smůlu, v minulosti jich chovala dokonce pět najednou (většinu získala ze Zoo Bratislava), a dva jí uletěli poté, co zobáky narušili pletivo venkovní voliéry. Ptáky se už nikdy nepodařilo najít.

Nakonec ve Dvoře Králové zůstal jediný hnízdní pár arů hyacintových, který opakovaně odchoval mladé. Předloni však samec uhynul a samice putovala do zlínské zoologické zahrady, která vytvořila pár se samcem ze skupiny zabavených ptáků umístěných v zázemí pražské zoo. V celé Evropě chová tyto papoušky 81 zoologických zahrad a ptačích parků, přičemž jen 11 z nich se je daří odchovávat. Častější je spíše v soukromých chovech. Jen v České republice se odhaduje chov asi sta párů (jenom v letech 2004 až 2011 u nás bylo podle centrálního registru CTES při ministerstvu životního prostředí registrováno 69 ptáků) a úspěšně je zde odchovává hned několik chovatelů.

Arové hyacintoví v nové expozici, kterou obývají s párem arů zelenokřídlých (Foto: ZOO Praha)

Chov arů hyacintových je velmi náročný. Nejen že jde o velmi drahé ptáky (pohlavně dospělý chovný pár přijde i na milion korun), potřebují i prostorné a bytelné voliéry. Pohlavně dospívají až v deseti letech a snáší maximálně dvě vejce, z nichž většinou odchovají jen jedno mládě. Drtivá většina arů hyacintových v zajetí je odchovávána ručně, jen menší počet se daří odchovávat pod rodiči. Ruční odchov mláděte trvá skoro rok – to je nejdéle ze všech uměle odchovávaných druhů papoušků.

Fotogalerie

Kontrola ary hyacintového před převozem do veřejné expozice. V neveřejném zázemí je pražská zoo chovala dva roky. (Foto: ZOO Praha)
Přenosky pro ary hyacintové jsou opravdu obrovské. Vlevo kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl. (Foto: ZOO Praha)
V novém prostředí se arové hyacintoví setkali s ary zelenokřídlými (Foto: ZOO Praha)
Čtveřice arů hyacintových v pražské zoo jsou ještě mláďata. Přede dvěma lety byla zabavena při akci České inspekce životního prostředí. (Foto: ZOO Praha)
Původními obyvateli expozice, do níž nyní pražská zoo umístila ary hyacintové, byl i pár arů zelenokřídlých. Ti ve voliéře zůstávají, naopak arové ararauny a kakaduové bílí šli jinam. (Foto: ZOO Praha)
Arové hyacintoví v pražské zoo jsou zvyklí na lidi (Foto: ZOO Praha)
Tři ze čtyř arů hyacintových, které vlastní pražská zoologická zahrada (Foto: ZOO Praha)
Arové hyacintoví mají velkou spotřebu ořechů, zejména vlašských (Foto: ZOO Praha)
Ve vnitřní části veřejné expozice (Foto: ZOO Praha)
Obrovský zobák ary hyacintového budí respekt. Papoušci v pražské zoo jsou ale krotcí. (Foto: ZOO Praha)
Jak pro ary hyacintové, tak pro ary zelenokřídlé je soužití s novými papoušky překvapením (Foto: ZOO Praha)
Nynější expozice s ary hyacintovými je dočasná, pražská zoo chce do pěti let postavit zcela novou prostornou voliéru (Foto: ZOO Praha)

[poll id=“34″]


Předchozí článek

Uprchlý lori strávil čtyři dny v záchranné stanici na Chrudimsku. Nakonec se vrátil majiteli

Dálší článek

Chovatelé jsou různí. O těch špatných bychom měli vědět

2 Comments

  • Zásadně nesouhlasím s takovým umístnováním zabavených tak vzácných ptáků do jekékoli ZOO!!!!Už jenom to co můžeme vidět na těch obrázcích, každý průměrný chovatel arů ví že každý ořech který dá arům musí být rozloupnut kvůli zkontrolování plísně!!!Názorný příklad odbornosti ZOO Jihlava a Palmáci no děs

  • na co chodit do prahy kdyz je mam doma na ocivh kazdy den.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější