Chovatelé jsou různí. O těch špatných bychom měli vědět

KOMENTÁŘ – Dnes a denně se můžeme na různých internetových fórech dočítat o otřesných případech lidí, kteří se z nevědomosti nechali napálit od rádoby chovatelů a pořídili si jako domácího mazlíčka řádně nedokrmeného papouška. Zvlášť u velkých druhů papoušků, jako jsou žakové, amazoňani, kakaduové a především arové, jde o obrovský hazard se zdravím a psychikou zvířat, který si kupující jen těžko uvědomuje. Zato prodávající velmi dobře vědí, co dělají.

Chovatelé jsou různí a nelze je všechny házet do jednoho pytle – jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu. O těch špatných bychom ale měli vědět. Nestačí obecně popisovat, že existují případy, kdy vám někdo s klidem prodá ani ne tříměsíčního aru a pomalu vám ani nevysvětlí, že takový pták je zvyklý přijímat pouze dokrmovací kaši. Je třeba na takové lidi jmenovitě upozorňovat, aby si na ně ostatní mohli dát pozor. Proto jsem neváhal a tento týden zveřejnil článek o rodině Čarkových z Prahy, kteří vystupují pod názvem Parrots.cz.

Čarkovi ale nejsou jediní, kdo se snaží navenek navodit dojem seriózních chovatelů, kterým jde především o blaho chovaných a prodávaných papoušků. Možná jsou jen nejvýraznější, protože se ke své smůle snaží neustále zviditelňovat – ať už vycházkami po centru Prahy a taháním papoušků do divadel a na různé veřejné akce, nebo vystupováním v televizi a reklamě. Nedělají tak reklamu jenom sobě, ale všem chovatelům – i těm slušným, poctivým. Myslím tím negativní reklamu, jakou si asi nikdo z nás nepřeje. Proto je potřeba se od podobných chovatelů veřejně distancovat.

Nesprávně odstavený papoušek může později propadnout sebepoškozování. Škubání je i důsledkem nudy a psychických problémů. (Foto: Citynoise.org)

O špatných chovatelích, kteří dělají oboru ostudu a škodí ptákům, které prodávají nedokrmené, předražené a různě zdravotně či psychicky poškozené, je třeba mluvit zcela otevřeně. Lidé, kteří s nimi mají negativní zkušenosti, by se neměli bát o nich mluvit a zveřejnit svoje jméno. Nedělají nic špatného. Konec konců, jsou v roli zákazníka, který byl poškozen, a měli by být natolik solidární, aby varovali ostatní před podobným rizikem. V ideálním případě by tak špatní chovatelé měli přijít o značnou část klientů a se svými praktikami přestat.

Nebuďme ale bláhoví, protože lidí, kteří se nechají nachytat a nemají s papoušky, které si chtějí pořídit, vůbec žádné zkušenosti, je stále dost. Internet má však jednu vynikající vlastnost. Dá se na něm vyhledávat, a tak zmapované případy špatných chovatelů nikdy nezapadnou v zapomnění. Chytrý nakupující si chovatele „proklepne“ na internetu a pokud se o něm dozví konkrétní špatné informace od konkrétních poškozených zákazníků, jistě si koupi papouška od takového člověka rozmyslí. Takové případy ale musí být jasně zdokumentované a podložené.

O internetu se totiž také říká, a četl jsem to nedávno i v jednom chovatelském časopisu, že se na něm dá psát cokoli o čemkoli, aniž by to nutně musela být pravda. „Internet“ je ale poměrně široký pojem. Skrývají se pod ním i soukromé blogy, anonymní diskusní fóra nebo amatérské stránky o čemkoli. Vždycky záleží na přístupu člověka, který danou stránku provozuje. Server Ararauna.cz začal vycházet jako čistě novinářský web, na kterém platí základní pravidla žurnalistiky: zveřejňuje jen ověřené informace, je nestranný a objektivní. A tak bude přistupovat i k případům špatných chovatelů.

Úvodní foto: Citynoise.org

[poll id=“35″]

Předchozí článek

Pražská zoo přemístila ary hyacintové do veřejné expozice

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro tento víkend

4 Comments

 • Díky zkušenostem které mám s chovatelem od kterého jsme kupovali Bárta určitě nebudu váhat ani vteřinu a ráda na tohoto člověka upozorním!!!! Tento chovatel prodává papoušky nedokrmené za cenu dokrmeného, falšuje doklady o důležitých vyšetřeních a pohlaví a ještě se u toho tváří že je to v pořádku……

 • O tom,že by měli o takových prodávajících vědět budoucí kupující je neoddiskutovatelná věc.V dobrém úmyslu jsem na toto téma založil i vlákno na iFAUNĚ,ale moderátor mi toto po chvíli smazal.Jsou dvě možnosti,proč toto smazal:
  1. je pro něho http://www.ararauna.cz konkurence
  anebo
  2. Že by byl v okruhu těch o kterých se zřejmě bude psát???
  Toť otázka….

  • Fauna bohužel maže veškeré zmínky o webu Ararauna.cz, až to někdy vypadá komicky. Je to jejich věc, že jsou natolik zaujati sami sebou a berou nás za tak obrovskou konkurenci. Vlastně je to fajn, protože oproti nim má Ararauna.cz je asi dvacetinovou návštěvnost a i přesto se tohoto webu bojí.

 • O paní Čárkové a jejímu choti panu Klikovi bylo napsáno mnohé.
  Ale přikládám novou zkušenost, kterou jsem prožil.

  Paní Čárková je už natolik DRZÁ a kromě toho, že je neuvěřitelná židovka, začala určovat od koho si má kupec pořídit papouška a pokud se rozhodnete sami, což je logické, vybrat chovatele a ona toho chovatele zná a má na něj kontakt, tak spustí takovou hysterii a intriky, že o případné koupi papouška se vám může jen zdát.

  Zkrátka paní Čárková přijde o svou tučnou provizi.

  Na webových stránkách http://www.parrots.cz papoušky k prodeji již nenabízí přesto papoušky ke koupi nabízí.

  Proto chci touto cestou varovat před ní, nejde jí v žádném případě o blaho papoušků, ale o blaho svoje a to finanční.

  Mluví o sobě jako o chovatelce, ale ruku na srdce paní Čárková, pokud někdy narazíte na tento text, co jste za chovatelku, když vystavujete své svěřence jako cvičené opice na místech, kde je spousta lidí??!

  Paní Čárková a pan Klika a celá povedená její rodinka by se měli nad sebou už konečně zamyslet!!

  Mějte se na pozoru, protože jsou schopní z vás servat i kůži jen, aby dostali své!!!!!!!!!!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější