Menší a méně známý druh bílého kakadua, který ale není mezi chovateli vzácný. Celkově je zbarven bíle, uzdičku a peří u kořene zobáku má narůžovělé, spodní stranu letek a ocasu má žluté, zobák je bílý a oko černé (i u samice). Výrazným poznávacím znakem je výrazné nahé okruží okolo oka, zbarvené tmavě šedě až modře. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 500 g.
Ve volné přírodě žije na velkém území Austrálie, včetně hlubokého vnitrozemí, a na Nové Guinei. Existuje celkem pět poddruhů: kakadu naholící hrabavý (Cacatua pastinator pastinator), kakadu naholící malý (Cacatua pastinator normantoni), kakadu naholící guinejský (Cacatua pastinator transfreta), kakadu naholící velký (Cacatua pastinator sanguinea) a kakadu naholící východní (Cacatua pastinator gymnopsis). V evropských chovech se vyskytuje téměř výhradně první jmenovaný poddruh, ostatní často ani nejsou uznávány.
Chov v zajetí
Není tak oblíbeným druhem, ale přesto se u chovatelů vyskytuje celkem často. V náročnosti se příliš neliší od ostatních bílých kakaduů, je velmi odolný vůči chladu a vyžaduje rozměrné voliéry a častý přísun čerstvých větví na okus. Oproti svým větším příbuzným není tak nesnesitelně hlučný. Mláďata bývají často odchovávána ručně pro další ochočení jako domácí mazlíčci.
Prvního odchovu v České republice dosáhl v roce 1985 Jan Nedělník na Kroměřížsku. Nyní je vlastní větší počet chovatelů v tuzemsku a jsou odchováváni celkem pravidelně. Mláďata jsou často odchovávána ručně jako budoucí domácí mazlíčci.
Dostupnost a cena
Rozhodně je dostupnější než jiné méně časté a známé druhy bílých kakaduů, mláďata i dospělí ptáci jsou pravidelně nabízeni na webech s chovatelskou inzercí. Cena tohoto papouška na českém trhu se v roce 2011 pohybovala okolo 12 tisíc korun za mladého jedince. Samice a pohlavně dospělí ptáci jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.