Zákaz ručního odchovu papoušků v Česku? Prosazovat ho nebude ani ČIŽP

Ručně dokrmovaná mláďata ary zelenokřídléhoHolandský návrh zákazu ručního odchovu papoušků neinspiruje české orgány ochrany přírody k zavádění podobných legislativnch změn u nás. Po Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) to serveru Ararauna.cz potvrdila i šéfinspektorka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Pavla Říhová. „Celkem bychom se ztotožnili s názorem AOPK, ale víceméně na to nějaký výhradní názor nemáme,“ uvedla. Vedoucí Oddělení vědeckého orgánu CITES při AOPK Silvie Ucová serveru Ararauna.cz minulý týden řekla, že Agentura nebude iniciovat legislativní změnu tímto směrem.

„Jako vědecký orgán CITES určitě nyní nebudeme iniciovat změnu české legislativy tímto směrem, kompetenčně nám to plně nepřísluší. Nicméně jako pracovníci, kteří, byť nejsou sami chovatelé, se papoušky a jejich chovem také zabývají, velice uvítáme diskusi a osvětu tohoto tématu,“ uvedla doslova Ucová. Podle Říhové je ruční odchov papoušků spíše chovatelská záležitost. „Z pohledu kontrolního orgánu, který má řešit a postihovat nelegální obchod a hlídat dodržování zákonů, otázka, zda povolit či zakázat ruční odchovy, není příliš klíčová,“ vysvětluje.

Šéfinspektorka ČIŽP: Byznys s mláďaty mi vadí

„Jako zoolog bych samozřejmě preferovala vždy přirozený odchov rodiči, ale pokud to z nějakého důvodu není možné, pak je ruční dokrmení zcela na místě. Na druhou stranu ovšem musím říci, že firmy či chovatelé, kteří produkují ručně dokrmovaná mláďata jak na běžícím páse, resp. úmyslně je odebírají rodičům a ručně dokrmují, aby je prodávali jako pety lidem, co si chtějí dát mluvícího papouška doma na bidlo, tak to mi jako úplně úžasná věc nepřijde,“ dodala Pavla Říhová. „Ale jak říkám, v tomto se ČIŽP nijak angažovat nebude a žádný legislativní návrh nepřipravuje.“

K TÉMATU: České úřady ani EU zákaz ručního odchovu papoušků jako v Holandsku nepřipravují

Ani holandský zákaz ještě není úplně jistý. Zatím jde o návrh změny zákona, který už nyní zakazuje odebírat do určitého věku mláďata savců jejich matkám. Skupina nevládních organizací na ochranu zvířat a welfare prosazuje, aby se toto ustanovení rozšířilo i na papoušky. Holandští zákonodárci budou o návrhu hlasovat až v červenci. I kdyby zákon prošel, Holandsko v zákazu ručního odchovu papoušků zřejmě zůstane osamoceno. Podobnou legislativní změnu nechystá žádná evropská země a podle českého europoslance Pavla Poce (ČSSD) o ní nediskutuje ani Evropská unie.

Úvodní foto: Southwestparrots.co.uk

Předchozí článek

700 papoušků uhynulo na otravu pesticidem ve východní Austrálii. Lidé se báli ptačí chřipky

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. března 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější