Kogna dlouhozobý (Enicognathus leptorhynchus)

Kogna dlouhozobýStředně velký až větší jihoamerický papoušek s netypicky dlouhým špičatým zobákem. Dospělí ptáci jsou celkově zbarveni tmavě zeleně, hlava má šedavý nádech. Peří na temeni má široké tmavé lemování. Na čele, uzdičce a v okolí očí se táhne tmavě červený až karmínový proužek. Na břiše je hnědočervená skvrna. Ruční krovky má modrozelené, vnější prapory ručních letek zelené s modrými konci. Ocas je hnědočervený, zakončený zeleně. Zobák hnědošedý, oko červené, běhák hnědavý. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 240 g.

Kogna dlouhozobý je endemita, ve volné přírodě se vyskytuje výhradně v Chile, kde se soustředí do úzkého pásu nížin mezi Andami a západním pobřežím Pacifiku. Jde běžného ptáka, který není ve své domovině ohrožen. Obývá spíše lesy a člověk jej spíše uslyší než spatří – kognové dlouhozobí jsou známí svým hlasitým křikem, navíc se pohybuje v hejnech, která nelze přeslechnout. Kognové jsou potravní specialisté, živí se plody araukárie, drobného jehličnatého stromu známého mezi pěstiteli pokojových rostlin. Dlouhý zobák používá pro vyloupávání jader, případně hrabáí v zemi, odkud požírá kořínky.

Chov v zajetí

Kogna dlouhozobý patří mezi sporadicky až vzácně chované papoušky. Narazit na ně lze i v České republice a na Slovensku, počty chovných párů by se ale daly spočítat na prstech jedné ruky. Jde o velmi hlučného papouška, který křikem „komentuje“ cokoli nového a nezvyklého v okolí své voliéry. Ta by měla být bytelná, kognův zobák totiž může posloužit i jako páčidlo na pletivo. Kognové velice rádi hrabou v zemi, měli by tedy mít dno venkovní voliéry pokud možno přírodní. Chovatel by je ale měl každoročně alespoň jednou nebo dvakrát odčervit.

Chovem kognů se u nás nezabývají jen soukromí chovatelé (například manželé Nečasovi), v roce 1976 si tento druh dovezla i pražská zoologická zahrada, která je však v současnosti už nechová. Uvažuje však o tom, že si je znovu pořídí – a pokud ne kogny dlouhozobé, tak alespoň nějaký jiný druh kognů.

Dostupnost a cena

Velmi sporadicky až vzácně chovaný papoušek, na českém trhu se prakticky nedá sehnat. Větší štěstí by měl zájemce v zahraničí, například v sousedním Německu. Jde o středně drahé papoušky, cena za mladý pár se v roce 2012 pohybovala okolo 50 tisíc korun. Není známo, že by jej v tuzemsku někdo choval jako domácího mazlíčka, i když v zahraničí se tak občas děje (viz video níže).

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.