První úspěšný návrat papoušků patagonských do přírody: v Chile vypustili hejno 70 ptáků

UVNITŘ VIDEO – Vůbec první úspěšnou reintrodukci papoušků patagonských zpět do volné přírody provedlo chilské Centrum pro rehabilitaci divokých zvířat (CRF) při ochranářské organizaci CODEFF. Hejno sedmdesáti papoušků vypustili tento týden v chilském podhorském regionu Maule. Ptáci se na vypuštění do přírody připravovali dlouhých šest let. Ochránci museli nejprve jednotlivé ptáky doslova zachránit před úhynem, protože se do centra dostávali v zuboženém stavu, kdy nedokázali ani létat a žrát. „Proces rehabilitace byl dlouhý zejména proto, že ptáci k nám přicházeli jednotlivě a my jsme z nich museli vytvořit hejno alespoň 60 ptáků, aby je bylo možné vypustit,“ vysvětluje manažer CRF-CODEFF José María Abarca.
Papoušci patagonští jsou společenští ptáci, žijí v poměrně velkých hejnech a hnízdí v koloniích. Region Maule pro vypuštění první skupiny zachráněných exotů zvolili ochránci záměrně, protože se nachází na trase migrace divokých papoušků patagonských, takže vypuštění ptáci se mohli připojit k volně žijícím papouškům. Navíc jde o biotop, kde se papoušci patagonští historicky vyskytovali a v posledních letech zde jejich počty dramaticky klesaly. Zároveň jde o velmi málo obydlený region, takže se zde ptáci mohli ve velké proletové voliéře připravovat na „Den D“, aniž by byli rušeni přítomností lidí. Nyní se centrum začne připravovat na další vlnu vypouštění.

via GIPHY

Zemědělci je nenávidí kvůli škodám na plodinách

Centrum se stará o papoušky, které jí předá chilská inspekce životního prostředí. Jde o jedince zabavené soukromým chovatelům, kteří je drží nelegálně a vybrali je z hnízdních nor v přírodě. Část rehabilitovaných ptáků jsou papoušci, kteří byli nalezeni zranění v jejich přirozeném prostředí. Papoušek patagonský je jedním ze čtyř endemických papouščích druhů, které žijí pouze v Chile. Je z nich největší a nejpestřejší. Ačkoli je lokálně velmi častý, v některých regionech, jako je Atacama nebo Coquimbo, je ohrožen nebo zranitelný (to se týká lokalit O’Higgins a Maule). Úbytek ptáků způsobují zejména místní zemědělci, kteří je střílí kvůli škodám na úrodě. Papoušci patagonští také trpí úbytkem vhodných hnízdišť a nezákonným obchodováním s ptáky vybranými z hnízd.

K TÉMATU: Vědci prokázali, že papoušci patagonští dokázali před 120 tisíci lety přelétnout Andy

Pro organizaci CODEFF je první úspěšné vypuštění rehabilitovaných papoušků patagonských důležitým milníkem. „Hodně jsme se toho naučili, ale některé záležitosti musíme ještě vylepšit, abychom byli v procesu reintrodukce ještě úspěšnější. S dosavadními výsledky jsme velmi spokojeni, stejně jako se spoluprací s inspekcí životního prostředí, jež nás podpořila v závěrečné fázi rehabilitace ptáků financováním provozu proletové voliéry, kde se připravovalo první hejno papoušků na vypuštění,“ prohlásil prezident CODEFF Ximena Salinas. Ve volné přírodě přežívá posledních pět až šest tisíc jedinců chilského poddruhu papoušků patagonských.

Úvodní foto: CODEFF
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!