Zlínská zoo finišuje s rekonstrukcí průchozí voliéry pro ary hyacintové a další papoušky

UVNITŘ VIDEO – Již příští měsíc by se mohli návštěvníci zlínské zoologické zahrady znovu podívat do velké průchozí voliéry pro jihoamerické papoušky ara. Zoo finišuje s její rekonstrukcí, k níž přikročila poté, co loni a předloni z voliéry opakovaně ulétli arové hyacintoví a arakangy. Rekonstrukce voliéry spočívá především ve výměně pletiva, protože původní voliéra měla pletené pletivo, které se arům dařilo rozplétat. „Původní dřevěné sloupy jsme nahradili kovovými, voliéru jsme o třetinu zvětšili. Na první prohlídku největší voliéry v České republice pozveme návštěvníky na začátku července,“ prozradil ředitel zoo Roman Horský. Kvůli rozplétání pletiva musela zrušit venkovní expozici velkých arů i zoologická zahrada v Ústí nad Labem, které ulétla samice ary zelenokřídlého a málem unikli i arové hyacintoví.
Zlínská zoo používá na zrekonstruovanou voliéru v části zoo zvané Guyanas svařované sítě, které jsou zavěšeny ve výšce pěti až sedmi metrů podle sklonu terénu. Voliéra má půdorys 12 x 26 metrů, jde o pravidelný obdélník. Před rekonstrukcí, která zahradu vyjde na víc než tři miliony korun, ji obývali arové hyacintoví, arakangy, vojenští, malí, rudobřiší a amazoňané pomoučení. Ti jsou nyní v neveřejném zázemí zoo a návštěvníci tak mohou ve veřejných expozicích vidět pouze omezený počet arů arakang, arů hyacintových a arů vojenských. Do chovného zázemí ošetřovatelé umisťují i ty páry arů, které se dostanou do toku a mohly by být pro ostatní obyvatele společné průchozí voliéry nebezpeční. V minulosti takto agresivní arové ve zlínské zoo zabili jednoho jedince.

Původní podoba průchozí voliéry pro ary z roku 2013:

Zlín má nejvíc arů hyacintových z českých zoo

Zoologická zahrada ve Zlíně se může pyšnit největší skupinou arů hyacintových ze všech českých a slovenských zoo. Loni se jí poprvé po letech podařil první úspěšný odchov těchto největších papoušků světa, kteří i s ocasem měří celý metr. Do Zlína se před lety stěhovala o samice ary hyacintového z chovného páru, který jako první v tehdejším Československu odchoval v roce 1990 v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem úspěšně mládě. Před deseti lety ale zoo musela utratit samce, který ochrnul na část těla a samici poté předali do Zlína, protože královédvorská zahrada si zvolila koncept zoo specializované na africkou faunu. Zlínská zoo se zase před časem zbavila arů araraun a arů zelenokřídlých, kteří již nezapadali do její koncepce chovu vzácných druhů.

REPORTÁŽ: Na návštěvě papouščích expozic ve zlínské zoologické zahradě Lešná

Z velkých arů ve Zlíně úspěšně odchovávají také ary arakangy a ary vojenské. Oba druhy zahrada získala od partnerské zoo v Mexiku a rodiče chovných jedinců byli odchyceni z volné přírody. Pokud to je možné, nechávají ošetřovatelé ary odchovávat mláďata přirozeným způsobem. Jen v případě, že se rodiče o své potomky nestarají, volí ruční odchov. Přirozeným způsobem bylo ve Zlíně loni odchováno také historicky první mládě ary hyacintového. Jiným zoologickým zahradám v Česku se zatím tyto papoušky rozmnožovat nedaří. Arové hyacintoví jsou ale v českých zoo poměrně rozšíření, chovají je v Praze, Liberci, Jihlavě, Ústí nad Labem, Ostravě a Plasech. Kromě Prahy, kde mají dva páry, jsou všude po jednom páru.

Natahování sítí s pletivem na nově zrekonstruovanou průchozí voliéru pro ary (Foto: Zoo Zlín)

Úvodní foto: Zoo Zlín
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..