UVNITŘ FOTOGALERIE A VIDEO – Je druhou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou u nás, ročně ji navštíví přes půl milionu lidí (loni dokonce rekordních 639 tisíc) a pyšní se velmi zajímavými expozicemi papoušků. Zlínská zoo v zámeckém parku Lešná sice nepřekvapuje počtem papouščích druhů, ale jejich skladbou. Chová například nejvíc arů hyacintových ze všech českých a slovenských zoologických zahrad, přičemž návštěvníci mohou s těmito největšími papoušky světa přijít do takřka přímého kontaktu v obrovské průchozí voliéře Amazonia. Kromě arů hyacintových ji obývají ještě čtyři další druhy arů, jeden druh amazoňana a další ptáci.
Do Zlína jsme se vypravili několik dní poté, co médii včetně tohoto serveru proběhla informace o útěku ary hyacintového, který narušil pletivo velké voliéry a poté se několik dní volně toulal po okolí Lešné. V době naší návštěvy byl už uprchlík opět ve veřejné expozici, stejně jako pět dalších arů hyacintových, které lze spatřit ve velké proletové voliéře Amazonia a také v samostatné menší voliéře poblíž výběhu malých opic. Zlínská zoo vlastní i samici ary hyacintového, jež dříve tvořila chovný pár v zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem a úspěšně odchovávala mláďata. Poté ale samec z tohoto páru a samice zůstala v královédvorské zoo sama. Nyní se jí ve Zlíně pokouší spárovat s novým samcem.
Arové od partnerské zoo v Mexiku
Arů hyacintových je ve zlínské zoo více než šest, část ptáků ale zahrada chová v neveřejném zázemí. Časem by mohla potenciálně vytvořit až čtyři páry těchto papoušků. Ostatní tuzemské zoo se mohou pyšnit maximálně jedním párem, v zázemí pražské zoo chovají dva páry. Zatímco u arů hyacintových zlínští ještě čekají na úspěšný odchov, vzdálené příbuzné ary arakangy již několikrát rozmnožila. Chovné páry pochází z partnerské Zoo Pueblo v Mexiku (ze stejné zahrady pochází i arové vojenští ve zlínské zoo). Jde o středoamerický poddruh s výrazně žlutými křídly, o který se nyní mezi českými chovateli velký zájem. Ve volné přírodě je tato mexická forma arakangy mnohem vzácnější než jihoamerická, v zajetí tomu začíná být naopak.
K TÉMATU: Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice
Ary arakangy vystavuje zlínská zoo hned na dvou místech. Návštěvník na ně nejprve narazí v neprůchozí venkovní voliéře instalované na vnějším plášti tropického skleníku poblíž hlavního vchodu do zahrady, později i ve velké průchozí voliéře Amazonia. V té jsou instalované i velké hnízdní budky, které však kromě arakang mohou využít i arové hyacintoví a arové vojenští. V praxi však arakangy hnízdí spíše v samostatných chovných voliérách, do kterých je chovatelé zlínské zoo postupně přesunul ve chvíli, kdy šly jednotlivé páry do toku. V separovaných voliérách v neveřejném zázemí tak mají ve Zlíně dva páry, jeden pár je ve velké průchozí voliéře Amazonia. I on se ale na zimu stěhuje do vlastní voliéry s budkou.
Unikátní proletová voliéra Amazonia
Proletová voliéra Amazonia je opravdu impozantní dílo s úctyhodným půdorysem 25 x 12 metrů a výšce až pět metrů. Arové zde mají k dispozici dostatek stromů na lezení, často ale posedávají i na železných vzpěrách u stropu voliéry. Při tak velkém počtu velkých ptáků tu a tam dochází k šarvátkám. Při naší návštěvě se jeden ara hyacintový oháněl po arakanze, jinak se ale ptáci vzájemně nenapadali. Například pár arů vojenských v klidu posedával u misky s krmivem, z níž ujídal ara hyacintoví. Papoušci jsou natolik zvyklí na provoz ve voliéře, že zmiňovaný pár arů vojenských se bez problémů pářil metr nad našimi hlavami. Z menších arů je v Amazonii k vidění ještě ara malý a ara rudobřichý, nechybí v ní ale ani největší z amazoňanů – amazoňan pomoučený.
ČTĚTE TAKÉ: Cestovatelé Miroslav Zikmund a Vladimír Plešinger pokřtí mláďata arů arakang ve zlínské Zoo Lešná
Zlínská zoo v minulosti chovala i dva nejrozšířenější velké druhy arů, ary ararauny a ary zelenokřídlé, od nich se jí dařilo každoročně odchovávat mladé. Před časem se ale rozhodla chov těchto ptáků zcela zrušit a věnovat se spíše vzácnějším druhům. Obdobně se v minulosti rozhodla i pražská zoologická zahrada. Zlínské ary zelenokřídlé si ale odebrala jiná tuzemská zoo, Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích u Slavkova. Zajímavé je, že zlínská zoo chová ary i v proskleném altánu poblíž pavilonu rejnoků. Chovné zařízení ze všeho nejvíc připomíná stánek s občerstvením, uvnitř je pár arů vojenských, který má k dispozici budku a pokud mu to ošetřovatelé dovolí, je vypouštěn průletovým oknem ven, kde se papoušci mohou pohybovat zcela volně na instalovaném stromu (kolem není žádné pletivo).
Nejen arové, ale i papoušci šedohlaví
Ary arakangy lze pozorovat nejen ve velké proletové voliéře Amazonia a z cesty podél tropického skleníku, u kterého je přistavena další voliéra pro odchovy, ale také z vnitřní části tohoto skleníku. Ta je směrem k voliéře prosklená, takže arakangy jsou krásně vidět a je možné je vyfotografovat, aniž by objektivu stálo v cestě pletivo. Přímo v tropickém skleníku lze navíc narazit i na dalšího zajímavého exota, který v něm létá zcela volně. Sice nejde o papouška, ale tukan svým zjevem se papouškům hodně blíží. Konkrétně jde o tukana bělolícího. Po tropické hale se ale proletují i slunatci nádherní, ostnáci jihoameričtí, vlhovci žlutohřbetí, rudohřbetí a červenohlaví, momoty černolící a volavčíci člunozobí.
NAPSALI JSME: Zlínská zoo zrušila chov arů araraun a zelenokřídlých, chce se soustředit na vzácnější druhy
Za dalšími papoušky se zájemce musí přesunout do africké části zlínské zoo. Ve skupině voliér se zoborožci se ukrývá další papouščí skvost, na který byste kromě Zlína a Dvora Králové nad Labem v žádné jiné české zoo nenarazili: papoušci šedohlaví západní. Zlínská zoo jich chová rovnou jedenáct a každoročně od nich odchovává mláďata. Bohužel uměle (viz video), protože rodičovský pár potomkům vytrhává peří v okolí hlavy a poškozuje samotné folikuly, z nichž peří vyrůstá. Mláďatům by tak hrozilo, že by se na poraněných místech už nikdy nezapeřila. Papoušek šedohlavý západní patří mezi největší zástupce rodu Poicephalus a je přímým příbuzným papoušků senegalských nebo konžských.
Kontaktní nestor kea
V australské části zlínské zoo určitě stojí za pozornost nevýrazná voliéra s nestory kea. Nejinteligentnější papoušci světa jsou velmi zvídavý a alespoň v době naší návštěvy byl jedinec, který voliéru obýval, hodně kontaktní a přes pletivo se chtěl přetahovat za zobák. Nestoři kea začínají být častějšími chovanci v českých zoo, vlastní je už i brněnská, plzeňská a liberecká zoologická zahrada. Poslední jmenovaná je již třikrát úspěšně rozmnožila, letos poprvé pod rodiči. Vlastní nestory kea se chystá pořídit i pražská zoologická zahrada. V České republice drží prim v chovu těchto ptáků jihočeský chovatel a veterinář Lubomír Palkovič.
K VĚCI: Liberecká zoo slaví velký úspěch s nestory kea: letos odchovávají přirozenou cestou čtyři mláďata
Součástí australských expozic zlínské zoo jsou i voliéry s kakaduy bílými, korelami chocholatými a kakariki rudočelými. Aby byl výčet papoušků chovaných ve Zlíně kompletní, musíme zmínit i amazoňany oranžovokřídlé, kteří obývají společnou voliéru s dalšími exoty za zadním traktem tropického skleníku. Celkově je kolekce papoušků ve zlínské zoologické zahradě velmi zajímavá a na své si přijdou zejména milovníci jihoamerických druhů, konkrétně arů. Zoo Zlín sice ztratila prim v počtu velkých druhů arů (předstihla ji Zoo Ústí nad Labem), ale její expozice jsou bezkonkurenčně nejlepší v celé České republice. Rozhodně stojí za návštěvu!
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz